Bytom Film Festiwal

Ogólnopolski festiwal filmowy Bytom Film Festiwal jest wydarzeniem integrującym środowisko filmowe z całej Polski. Prezentuje widzom starannie wyselekcjonowane, trudno dostępne filmy oraz stwarza możliwość zapoznania się ze zjawiskiem, jakim jest polskie kino niezależne poprzez konkurs o zasięgu ogólnopolskim, warsztaty  oraz spotkania z twórcami filmowymi.

ikona i edycji festiwalu


Aleksandra Śląska urodziła się w Katowicach w 1925 r. W 1946 roku aktorka zaczęła uczęszczać na zajęcia szkoły dramatycznej przy krakowskim Teatrze Słowackiego, gdzie pierwszy raz zetknęła się z teatrem i znanymi aktorami polskiej sceny teatralnej. W 1947 r. ukończyła PWSt w Krakowie, gdzie występowała na scenie do 1949 r. Następnie po przeprowadzce do stolicy związana była z warszawskimi teatrami. Uważana jest za jedną  z najwybitniejszych osobowości scenicznych w Polsce. Największe sukcesy odnosiła w klasycznym repertuarze teatralnym.  Siła dramatyczna ról Aleksandry płynęła z kontrastu pomiędzy zewnętrznym dystansem, chłodem czasem, wyniosłością jej bohaterek, a intensywnymi emocjami zdradzanymi pojedynczymi gestami i spojrzeniem, które odsłaniały naturę jej postaci. Ów kontrast charakteryzował zdecydowaną większość ról aktorki. W latach 1973-89 wykładała w warszawskiej PWST. Była członkiem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego. Odznaczona została m. in. Sztandarem Pracy II klasy, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i odznaką  "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

aleksandra Śląska

bytom

miasto festiwalu na prawach powiatu w województwie śląskim, znajduje się na Wyżynie Katowickiej. Swoje prawa miejskie uzyskał w 1254 roku, uchodzi za jedno z najciekawszych miejsc na terenie Górnego Śląska.

weź udział w konkursie


Na zgłoszenia czekamy do 
10 sierpnia. Do wygrania Bytomskie Lwy w tym Grand Prix, przewidziane są nagrody finansowe, a filmy zakwalifikowane do drugiego etapu zostaną pokazane podczas trzeciego dnia festiwalu szerokiej publiczności. Przypominamy 
o zapoznaniu się z treścią regulaminu.

program festiwaluPIERWSZY DZIEŃ FESTIWALU OTWIERA PRELEKCJA DWÓCH GŁÓWNYCH FILMÓW POKAZOWYCH.


DRUGIEGO DNIA PREZENTOWANA BĘDZIE TWÓRCZOŚĆ MIECZYSŁAWA SZEMALIKOWSKIEGO. PO PROJEKCJI ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE I ROZMOWA Z REŻYSEREM NA TEMAT JEGO DOROBKU ARTYSTYCZNEGO ORAZ WARSZTATY  Z REALIZACJI FILMÓW DOKUMENTALNYCH. DZIEŃ TRZECI BĘDZIE PODSUMOWANIEM CAŁEGO WYDARZENIA. PROGRAM TEGO DNIA OBEJMUJE POKAZ FILMÓW KONKURSOWYCH. ZOSTANĄ WTEDY WYŁONIENI ZWYCIĘSCY, A JEDNĄ Z NAGRÓD PRZYZNA PUBLICZNOŚĆ POPRZEZ GŁOSOWANIE.

jury


 

LESZEK STAROŃ URODZIŁ SIĘ 10 KWIETNIA 1938 ROKU 

W WARSZAWIE. UKOŃCZYŁ AKADEMIĘ

GÓRNICZO-HUTNICZĄ W KRAKOWIE, A NASTĘPNIE WYDZIAŁ REŻYSERII FILMOWEJ I TELEWIZYJNEJ PWSFTVIT W ŁODZI. 

SAMODZIELNIE WYREŻYSEROWAŁ KILKA FILMÓW 

FABULARNYCH "WOLNA SOBOTA", "CHŁOPIEC", "ZABIJANIE KONI" ORAZ SERIALI "6 MILIONÓW SEKUND", "MAGMA", NIERAZ BYŁ RÓWNIEŻ II REŻYSEREM M.IN. PRZY FILMACH TAKICH JAK "ŚMIERĆ JAK KROMKA CHLEBA", "RH+", "RYSA", "DUBLERZY".

 

MIECZYSŁAW SZEMALIKOWSKI, URODZONY W BYTOMIU ABSOLWENT WYDZIAŁU REŻYSERII FILMOWEJ I TELEWIZYJNEJ PWSFTVIT W ŁODZI, UKOŃCZYŁ RÓWNIEŻ PEDAGOGIKĘ. JEST AUTOREM  KILKUSET FILMÓW DOKUMENTALNYCH I OŚWIATOWYCH. JEDEN 

Z JEGO PIERWSZYCH FILMÓW W KARIERZE TO NAGRODZONY NA OGÓLNOPOLSKICH FESTIWALACH FILMOWYCH DOKUMENT PT. "SZAŁAMAJE".


JUŻ WKRÓTCE OGŁOSIMY KOLEJNEGO CZŁONKA JURY, TYM SAMYM
GOŚCIA. 

filmy prezentowane podczas festiwalu

 • autobus odjeŻdŻa 6:20
 • mecze o polskoŚĆ
 • sycylia
  _______________________________________

 • bytom - 750 lat
 • opera Śląska
 • szałamaje
 • sztygar
 • huta zygmunt - fabryka hut
 • detrans
 • bytomsko - rudzkie gwarectwo węglowe
 • tąpania

nagrody
 • GŁOWNA NAGRODA - GRAND PRIX BYTOM FILM FESTIWAL

 • NAGRODA ZA NAJLEPSZĄ REŻYSERIĘ

 • NAGRODA SPECJALNA JURY
   

 • NAGRODA PUBLICZNOŚCI 

 • WYRÓŻNIENIE

Bytom Film Festiwal

By Bytom Film Festiwal

Bytom Film Festiwal

Ogólnopolski festiwal filmowy "Bytom Film Festiwal" jest wydarzeniem integrującym środowisko filmowe z całej Polski. Prezentuje widzom starannie wyselekcjonowane, trudno dostępne filmy oraz stwarza możliwość zapoznawania się ze zjawiskiem, jakim jest Polskie kino niezależne poprzez konkurs o zasięgu Ogólnopolskim, warsztaty oraz spotkanie z twórcami filmowymi.

 • 2,695
Loading comments...