AKP'nin Kadınlarla İmtihanı

Evrim GÖKÇE - Turgut Yıldız

soL

Ekranın sağ alt köşesindeki okları kullanarak ilerleyebilirsiniz

Klavyenizin aşağı - yukarı yön tuşlarını

kullanabilirsiniz

Mobil cihazınızda ekranı aşağı-yukarı

kaydırarak ilerleyebilirsiniz

Erdoğan'ın İç Sesi

AKP’li yıllar gericiliğin vazgeçilmezi “kadın düşmanlığı” için eşsiz örneklerin vitrine çıktığı bir dönem yarattı. İktidarın ilk yıllarında “istikrarlı” gövdenin çatlak tınıları olarak duymazdan gelinen bu sesler, zaman geçtikçe üsluplarını şiddetlendirmekte tereddüt etmedi. AKP ve etrafında büyüyen gerici çete, kadını hedef alan eşitsizlik bilinçlerini dinle, kültür efsanesiyle beslemişti ve bunu adım adım değil, sıçrayıcı bir nitelikle dışavurdu.

2011’e dek ismi “Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet bakanlığı” olan bakanlık, yerini “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı”na bıraktı. Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan “en az üç çocuk” çağrısıyla kadını nüfus politikalarının merkezine yerleştirmiyor, ideolojik aidiyetinin sesini açıyordu.


Erdoğan’ın bastırmaya lüzum görmediği iç sesi, kadında erkeğin çok sayıdaki eşlerinden birini, anneyi, evdeki hizmetliyi gördüğünü söylüyordu. Erdoğan’ın kişisel çabasıyla da yükseltilen kürtaj karşıtlığı, yine nüfus hassasiyetiyle değil kadını bir denetim nesnesi haline getirmenin iddiasıyla maluldu.

Tüm bu aralıkta Erdoğan’ın kaptanlığındaki kadın düşmanı takımın kadınları da unutulur gibi değildi.

“Çocuk muhbirlerim var” diyen Nimet Çubukçu, dizilerdeki sevişme sahnelerinden irrite olduğunu ama Kurtlar Vadisi’ni kaçırmadığını söyleyen,  ileri derecede homofobik oluşuyla anımsanan Selma Aliye Kavaf,

“Medya olayları abartıyor. Kadına yönelik şiddet algıda seçicilik” diyen Fatma Şahin,

“Nikahların çoğu masumane kıyılıyor” diyerek çocuk istismarı olduğu su götürmeyen çocuk yaşta evlilikleri normalleştiren Ayşenur İslam,

börek açmayı farz ilan eden Ayşen Gürcan

ve son olarak Ensar Vakfı’na göğsünü siper eden Sema Ramazanoğlu;

gericiliğin kadının yaşam hakkının dahi üzerine yürüyen karma takımının oyuncuları oldu.

Söz konusu gericilik ise hafıza-i beşer nisyanın ellerine bırakılamayacağından, okumakta olduğunuz interaktif haberimizde, AKP’lilerin kadın düşmanı ifadelerini derledik.

Tahammül sınırlarını zorladığını bilerek ve tahammül etmeye de çağırmayarak; “AKP suçları” üst başlığıyla da anılabilecek bu yığını, ilginize sunuyoruz…

Tayyip ERDOĞAN 

Çoluğumuz, çocuğumuz nereye giderse, gitsin diyemeyiz. 

Kendi başına bırakılan unutmayın, ya davulcuya ya zurnacıya…
2009 - (Münevver Karabulut cinayetinin ardından)

İş işten geçmeden, en azından kendi adımıza mevcut durumumuzu koruyabilmemiz için her ailede en az 3 çocuk olması gerektiğini ifade ettim. Hala aynı yerde duruyorum.

Bu görüşlerimi muhafaza ediyorum
EKİM 2009

Ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum. Onun için fırsat eşitliği demeyi tercih ediyorum. Kadınlar ve erkekler farklıdır, birbirinin mütemmimidir.
TEMMUZ 2010

Bu sabah bakıyorum bir televizyon kanalında Ankara'da bir polis panzerine tırmanan bir tane kız mıdır, kadın mıdır bilemem.

Ve oradan, panzer yetmiyormuş, oradan hızını alamıyor, kalkanla yerinde duran polisimize elindeki sopayla saldırıyor, vuruyor, polis yerinde sabrediyor.
HAZİRAN 2011

Kürtajı bir cinayet olarak görüyorum. Bu ifademe karşı çıkan bazı çevrelere, medya mensuplarına da sesleniyorum.

Yatıyor-kalkıyorsunuz; Uludere diyorsunuz.

'Her kürtaj bir Uludere'dir' diyorum.

Anne karnında bir yavruyu öldürmenin, doğumdan sonra öldürmekten ne farkı var, soruyorum size.​
MAYIS 2012

Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor. Bunun denetimi yok. Muhafazakar demokrat yapımıza bu ters. Bunun talimatını verdik. Bunun bir şekilde denetimi yapılacak.

KASIM 2013

Benim için kadın öncelikle annedir.

Birileri rahatsız olabilir ama kalbimde cennetin müjdecisi olduğuna inandığım, ayaklarının altını öpmekten şeref duyduğum kendi annemle birlikte, tüm annelerin özel bir yeri vardır.
MART 2016

2002’de eşini bıçaklayarak yaraladı.

Muhsin KIZILKAYA - AKP Mersin Milletvekili - 2002

"Türk hanımları evinin süsüdür, erkeğinin şerefidir, Batı kadınları ise maalesef ezilmektedir. "

Vecdi GÖNÜL - Milli Savunma Bakanı - 2005

Eşi Esma Ürün'ü yaralamakla yargılandı. Ürün’e, yumruk attı, çantayla vurdu ve eşi şikayet edeceğini söyleyince, "Benim dokunulmazlığım var" dedi.

Halil ÜRÜN - AKP Konya Milletvekili - 2006

Varan’dan ayrılan Nuriye Durmuşoğlu, mahkemede, milletvekili eşinin kendisine ve kızına şiddet uyguladığını açıkladı.

Sabri VARAN - AKP Gümüşhane Milletvekili - 2006

"Susturun şu kadını yoksa ben susturacağım."
(CHP’li milletvekili Nur Serter’i hedef alarak)

Mehmet Çerçi - AKP Manisa Milletvekili - 2007

"İşsizlik oranı niye artıyor biliyor musunuz? Çünkü kriz dönemlerinde daha çok iş aranıyor. Özellikle kadınlar arasında kriz döneminde işgücüne katılım oranı daha artıyor”

Mehmet ŞİMŞEK - Maliye Bakanı - 2009

"Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralıktır. "

Süleyman DEMİRCİ - AKP Ünye İlçe Yöneticisi - 2011

"Güneydoğu da ikinci eş yaygın. Bu bizim kültürümüzde vardır. Bu bölgelerden evlilik ve hısımlıkları artırarak, devletin de teşvikiyle sorunların aza ineceğine ve çözüleceğine inanıyorum."

Halil BAKIRCI - Rize Belediye Başkanı - 2010

"Ben eşcinselliğin biyolojik bir bozukluk, bir hastalık olduğuna inanıyorum.
Tedavi edilmesi gereken bir şey bence. "

Selma Aliye KAVAF  - Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı - 2010

"Kızlarımız okuyor ama bu seferde erkeklerimizi evlendirecek kız bulamıyoruz."

Erhan EKMEKÇİ  - AKP Kargı İl Genel Meclisi Üyesi - 2012

"Bazen ‘Annenin başına kötü bir şey gelmişse ne olacak?’ deniyor. Gerekirse öyle bir bebeğe devlet bakar. Böyle bir yasa çıkarılıp da kürtajla ilgili daha ciddi kısıtlamalar getireceksek mutlaka onun yan tedbirlerini de almak durumdayız.”

Recep AKDAĞ - Sağlık Bakanı - 2012

"Elbette. Tecavüz eylemi bir suç.  Bu suçun cezasını kim çekmeli? Tecavüzcü çok ağır bir şekilde çekmeli. Ama siz tecavüzcüye değil, tecavüz sonucu ortaya çıkacak insana bunu ödetiyorsunuz. Bosna'da kadınlar tecavüze uğradı ama doğurdular. Anne karnında hepsi öldürülseydi o tecavüzcülerin yaptığından çok daha büyü bir dram, suç ortaya çıkacaktı."

Ayhan Sefer ÜSTÜN - AKP Milletvekili - 2012

"Anası tecavüze uğruyorsa neden çocuk ölsün? Anası ölsün."

İ. Melih GÖKÇEK  - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı - 2012

Kürtaj meselesi konuşulurken siz öyle bir söz sarf ettiniz ki benim yüzüm kıpkırmızı oldu. Ben asıl o zaman mahçup oldum. Asıl o zaman yerin dibine girdim. Bir evli, bir bayan çocuğu olan milletvekili kendisi ile ilgili bir organını nasıl böyle açıkça konuşabilir. Nasıl bundan yüzü kızarmaz.”

(CHP milletvekili Aylin Nazlıaka’nın ‘vajina’ sözcüğünü kullanması üzerine) 

Bülent ARINÇ - Başbakan Yardımcısı - 2012

“Sizin kadınlar üzerindeki haklarınız, aile namusu ve şerefinizi kimseye çiğnetmemeleridir. Eğer onlar sizden izinsiz razı olmadığınız kimseleri aile yuvanıza alırlarsa, onları hafifçe dövüp korkutabilirsiniz. Kadınların sizin üzerinizdeki hakları ise örfe göre hür türlü (meşru ihtiyaçlarını), yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.”

Mehmet DEMİR - AKP Kırıkkale İl Başkanı - 2013

"Kadına yönelik şiddet konusunda biraz algıda seçicilik var. Medya, yapılan çalışmalardan çok, negatif bir haberi manşet yaparak, toplumda, sanki çok büyük şekilde olaylar büyüyormuş gibi bir algıya neden oluyor."

Fatma ŞAHİN  - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı - 2013

Meclis’te İktidar kulisinden bahçeye çıkan dört kadın gazeteciden biri, bahçede oturan Zeyid Aslan’a karşılaşınca selam verdikten sonra “Uyurken çekilen fotoğrafınızı basmışlar” deyince Aslan;

“Ben de sizin bacak aranızı çekip gazeteye bastırsam ‘Bunların doğal hali bu’ diye.... Ahlaksız olurum değil mi? Ama sizinki gazetecilik oluyor” dedi.

Zeyid ASLAN - AKP Tokat Milletvekili - 2013

Belediye başkan yardımcılığına ve belediye başkan vekilliğine bayanları getirmeyi düşünmüyoruz. Dinen de örf’en de bu uygun değil.

Yücel BARAKGAZİ - Bingöl Belediye Başkanı - 2014

"Haya meselesi çok önemlidir. Haya, utanma duygusu. 'Yüzüne baktığın zaman yüzü kızarıyorsa' Hadis-i Şerif öyle diyor, haya güzeldir. Kadında olsa daha da güzeldir. Nerede öyle yüzüne baktığımız zaman yüzü hafifçe kızarabilecek, boynunu öne eğebilecek, gözünü bizden kaçırabilecek iffet sembolü haya sembolü kızlarımız. İffet sadece bir isim değil kadın için de bir süstür, erkek için de bir süstür. Kadınsa o da iffetli olacak. Mahrem namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak, bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak.”

Bülent ARINÇ  - Başbakan Yardımcısı - 2014

"Anneler dünyada, bir başkasının sahip olamayacağı annelik kariyerine sahip oluyorlar. Anneler, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamaları gerekir. Merkeze iyi nesiller yetiştirmeye almalılar."

Mehmet Müezzinoğlu - Sağlık Bakanı - 2015

"Evliliğimin ilk yılları biraz problemli geçmişti. Kayınvalidemlerle annemler arasında sorunlar vardı. 1-2 yıl huzursuzduk ama Allah’a hamdolsun ondan sonra hiçbir şey olmadı. Yani... Açık yüreklilikle konuşayım... Bir-iki sefer el kaldırdığım oldu. Sonra tabii sarılıp kucaklaştık. Helallik aldım."

Oktay SARAL - AKP İstanbul Milletvekili - 2015

"Daha önce de emniyet müdürünü tokatladığını herkes biliyor. Hanım da hanımlığını bilmeli. Görev edindim, gidip Sebahat hanımı uyarayım diye. Uyardım ama Elitaş’a tazyik uygulamaya devam ediyor. ‘Çek git’ diyorum ama gitmiyor. Ne yapayım, hafifçe itekledik." 

(HDP’li vekil Sabahat Tuncel’e uyguladığı şiddeti anlatırken…)

Oktay SARAL  - AKP İstanbul Milletvekili - 2015

"Kadının fıtratında erkeğe köle olmak var."

Uğur IŞILAK - AKP İstanbul Milletvekili - 2015

HDP’li milletvekili Nursel Aydoğan’a hitaben;

“Hanımefendi sus, bir kadın olarak sus”  

Bülent ARINÇ  - Başbakan Yardımcısı - 2015

"Cumhuriyet dönemine baktığınız zaman 5 Aralık 1934'te seçme ve seçilme hakkı verilmişti. 1930'larda ilk muhtarlık seçimine kadınlar katıldı. Burada arızalı bir durum var. İlk defa başörtülü milletvekili seçilerek 7 Haziran 2015'te meclise girebiliyorlar."

Gökçen ÖZDOĞAN ENÇ  - AKP Antalya Milletvekili - 2015

Bizim komisyonda tutup da farklı kesimlerin, sonradan oluşturulmuş, insan doğasına, bizim toplum örf ve adetlerimize aykırı olan farklı cinsel eğilimleri bu gruba katarak gündemi değiştirmenin gereği yok.

Burada bayan ve erkek olarak iş hayatındaki değerleri tartışıyoruz. Farklı grupların yatak odasındaki özel cinsiyetlerini, özel hayatlarını gündeme getirmenin manası yok. Bunların bizim toplumumuz için oluşabilecek en büyük tehditlerden biri olduğunu herkes biliyor.”

Ayşe DOĞAN - AKP Tekirdağ Milletvekili - 2016

Sen kimsin bize vaaz veriyorsun. Bizim kadınlardan alacağımız eğitime ihtiyacımız yok.

(Müftülük görevlisi kadını konuştuğu kürsüden indirirken…)

Halil ALİREİSOĞLU  - Of Belediye Başkanvekili - 2016

Bana bir keresinde bir gazeteci geldi, karşıma geçti, bacak bacak üstüne attı. Makyaj çantasını çıkardı, sanki benle alay ediyor. Ben de o zaman il başkanıyım. Başladı sağını solunu pudralamaya. 'Sayın Başkan' dedi, 'siz makyaja da karşısınız' dedi.

Ben kullanmam dedim. 'Sizin herhalde ihtiyacınız var' dedim. Şaşırdı. 'Hani var ya kaportası dökük araçlar olur, makyaj yaparlar,' dedim.”
1995