Rejim değişikliği için ABD'nin el kitabı

Aytek Soner Alpan - Turgut Yıldız

soL

7 hamlede devrim nasıl boğulur?

Dün Şili - Bugün Venezuela

TeleSUR'un hazırladığı ve Şili'deki karşıdevrim süreci ile Venezuela'daki karşıdevrimci kalkışmayı karşılaştıran "7 hamlede devrim nasıl boğulur?" başlıklı infografiği soL okurları için genişleterek sunuyoruz.

Klavyenizin aşağı - yukarı yön tuşlarını

kullanabilirsiniz

Mobil cihazınızda ekranı aşağı-yukarı

kaydırarak ilerleyebilirsiniz

Ekranın sağ alt köşesindeki okları kullanarak ilerleyebilirsiniz

ŞİLİ

(1970-73)

1972

Vatan ve Özgürlük Cephesi'nin aynı adlı yayınının ilk sayısı kapağı : "Kesin: Şili Marksist Olmayacak!"

#1

BİR

MUHALEFET

ÖRGÜTLE

VE FONLA

ABD, muhalif partileri, Patria y Libertad (Vatan ve Özgürlük) Cephesi gibi faşist yapıları yahut kukla sınıf örgütlerini doğrudan Şili'deki sosyalist hükümete karşı örgütledi.  

​Faşist Vatan ve Özgürlük Cephesi'nin "müfreze"leri… Vatan ve Özgürlük'ün hem ABD hem de Şilili patron örgütleri tarafından fonlandığı sonraki yıllarda belgeleriyle ispatlandı.

ABD destekli muhalefetin sesi ve ülkenin en büyük gazetesi
El Mercurio: "Grevler ülkeyi felç etti"

#2

EKONOMİYİ

BAĞIRT

ABD, gizli direktiflerle Şili'ye yatırım ve kredileri durdurdu. Yandaş sendikalar ve patron örgütleri aracılığıyla grevler örgütledi. Kıtlıklar olağan hale geldi. Soğuk Savaş'ta ve sonrasında ABD dış politikasının mimarlarından Kissenger bu yönteme "ekonomiyi bağırtmak" adını vermişti.

El Mercurio bu sefer bilinçli yaratılan kuyrukları manşetine taşımış.

Demokratik Alman Cumhuriyeti'nden Cesar Olhagaray imzasını taşıyan bu afişte ABD emperyalizmi orduları yanında ITT, Coca Cola gibi şirketler, kola gibi "kültürel" ürünler aracılığıyla da Şili'ye saldırıyor.

#3

DİPLOMATİK

OLARAK

İZOLE

ET

Küba örneğinde olduğu gibi, ABD, Şili'yi de uluslararası arenada, özellikle de Amerikan Devletleri Örgütü'nde yalnızlaştırmaya çalıştı.

ABD'nin Güney Amerika'ya dönük saldırgan tavrı  dün olduğu gibi bugün de sürüyor

 

#4

MEDYA
ELİYLE
PSİKOLOJİK
HARBİ
YÜKSELT

Yandaş medya kuruluşları aracılığıyla Şilililer Allende hükümetine dair yalan yanlış söylentiler ve olumsuz bilgilerle adeta bombalandı. CIA bu yönteme psikolojik savaş adını vermekte.

"Babam Nerede?"

"Komünist ülkelerde erkekler ya öldürülüyor ya da toplama kamplarına götürülüyor."

"Rusların Latin Amerika'ya sızışı"

"Allende'nin Saldırgan konuşması"

Polise Suikast

"Polis sosyalistleri suçluyor"

#4

MEDYA
ELİYLE
PSİKOLOJİK
HARBİ
YÜKSELT

Time dergisinin 19 Ekim 1970 tarihli sayısının kapağı: Amerikalar'daki Marksist Tehdit - Şili'nin Salvador Allendesi

 

TIME - 1970

Time dergisinin Allende devrildikten sonraki 24 Eylül 1973 tarihli sayısı

TIME - 1973

Faşist Vatan ve Özgürlük'ün yayınında sürekli askeri müdahale için çağrı yapılıyordu.

PATRIA Y LIBERTAD

#5

KURUMSAL
KRİZ
YARAT

ABD güdümlü muhalefet kontrolündeki meclis ve senato tarafından Allende, anayasaya aykırı hareket etmekle suçlandı ve bir anayasal kriz ortaya çıktı. Ekonomiyi düzeltmek için atılan adımlar bu kurumlar tarafından savuşturuldu.

İşçiler Allende'nin seçilmesinin birinci yıl dönümünü kutluyor.

"Allende!

Halk seni savunuyor!"

Unidad Popular taraftarları

#6

ULUSLARARASI
MÜDAHALE
ÇAĞRISI
YAP VEYA
​YAPTIR

Hükümet karşıtı protestolar son hız sürdü. Allende Hükümeti tamamen kilitlenmişti ve yaratılan ekonomik kriz durumu iyiden iyiye kötüleştiriyordu. Yandaş medya ve ABD, uluslararası müdahale için çağrılar yapmaya başladı.

 

Şili'de gösterilerde kadınlar Allende'nin istifası için beyaz mendil sallıyor ve uluslararası kamuoyuna çağrıda bulunuyorlar.

Darbenin başındaki isim olan Pinochet ABD dış politikasının en etkili ismi Kissenger ile

#7

HER NE
SURETLE
OLURSA
OLSUN
DEVİR

Sosyalist hükümeti destekleyen tabanı küçültmesi ve demoralize etmesi umulan bu adımlar işe yaramadığında, hükümeti devirmek ve destekçilerini bastırmak için askeri bir darbe örgütlendi.

El Mercurio amacına ulaşmanın mutluluğuyla darbe sonrası şu manşeti atar: "Askeri cunta ülkede yönetime el koydu"

Pinochet yönetime el koyduktan sonra cuntanın diğer üyeleri ile

Darbenin ardından Washington Post: "Şili'deki darbede Allende öldü"

Allende'nin darbe esnasında çekilen ve bilinen son fotoğrafı

VENEZUELA

(1998-BUGÜN)

Karikatür sanatçısı Latuff, bugün hala muhalefetin vitrin adayı olan Henrique Capriles'i 2013 yılında böyle resmetmişti.

#1

BİR

MUHALEFET

ÖRGÜTLE

VE FONLA

On milyonlarca dolar tutarındaki fonlar Ulusal Demokrasi Vakfı (NED), ABD Uluslararası Kalkınma Yardımları Ajansı (USAID) ve diğer ABD kökenli örgütlenmeler tarafından muhalif partilere ve hareketlere aktarıldı. Böyle örgütlenmeler kuruldu.

2015 yılındaki gösterilerde yüzünü ABD bayrağı ile kapatan bir protestocu

 

Tarafsız ekonomik analizlerin gösterdiği üzere Venezuela'daki mevcut gıda krizi temel gıda üreten şirketlerin üretim yapmayı reddetmesi ve bu şirketlerin ithalat esnasında kur manipülasyonu yapmalarından kaynaklanıyor. Buna ek olarak karaborsacılık oldukça yaygın.

#2

EKONOMİYİ
BAĞIRT

Venezuela'nın uluslararası kredilere erişimi kısıtlandı. ABD'deki hesapları kapatıldı. Sabotajlar ve grevlerle üretim yavaşlatıldı. Yatırımlar durma noktasına geldi. İstifçilik ve karaborsacılıkla halkın ürünlere erişimi engellendi. Kıtlıklar olağan hale getirildi.

Venezuela'ya ABD'nin sistematik olarak ekonomik sabotajı teşvik ettiği ve bu faaliyetleri yönlendirdiği ortaya çıktı. Hillary Clinton'un emaillerinde de bu sabotajlara dair kanıtlar çıktı

#3

DİPLOMATİK

OLARAK

İZOLE

ET

ABD bölgesel müttefikleriyle birlik olarak Venezuela'yı yalnızlaştırmaya çalıştı, çalışıyor. Muhalefetin girişimleri neticesinde Amerikan Devletleri Örgütü'nün Venezuela'ya karşı yaptırım uygulaması sağlandı.

Zor şartlara ve artan basınca rağmen Venezuelalılar memleketlerine sahip çıkmayı sürdürüyor.

Emperyalizme

Karşı

#4

MEDYA
ELİYLE
PSİKOLOJİK
HARBİ
YÜKSELT

Hemen hemen tamamı muhalif sermaye odaklarına ait olan Venezuelalı özel medya kuruluşları ve uluslararası medya tekelleri eliyle ülkede olan bitenler ve gerçekler muhalefet yanlısı bir biçimde çarpıtılarak ülke ve dünya kamuoyuna sunuldu.Seçilmiş hükümet, diktatörlük olarak lanse edildi.

New York Post Chavez'in ardından küfürlü bir manşet yapmış, Chavez'i "Venezuela Kabadayısı" olarak tarif etmişti.

İspanya da yayımlanan sermaye yanlısı gazeteler de Venezuela manşetleri ile çıkıyor. Venezuela'nın Bolivarcı devlet başkanına karşı yürütülen medya savaşının onlar da bir parçası. Venezuela medyası ise ağırlıklı olarak muhalifleri destekliyor.

#5

KURUMSAL
KRİZ
YARAT

Muhalefet kontrolündeki Venezuela Meclisi, çeşitli kereler anayasaya aykırı hareket etti. Devlet Başkanı Maduro'nun anayasayı ihlal ettiği söylendi. Ekonominin düzeltilmesi için atılması planlanan adımlar Meclis tarafından bloke edildi.

Venezuela'da Meclis'te çoğunluğu elinde tutan muhalefet açıkça anayasayı ihlal ederek, Anayasa Mahkemesi'ni sürece müdahale etmesi için neredeyse kışkırttı. Anayasa Mahkemesi'nin müdahalesi sonrasında ise muhalefet bunu bir kurumsal krize çevirdi. Uluslararası medya ise konuyu Mahkeme'nin Meclis'i feshi olarak vererek bu yalan haberi "diktatörlük" iddialarına dayanak yaptı. Resimde muhalefetin kontrolünde olan Meclis'in başkanı Julio Borges Anayasa Mahkemesi'nin kararını yırtarken görülüyor.

#6

ULUSLARARASI
MÜDAHALE
ÇAĞRISI
YAP VEYA
​YAPTIR

Hükümet karşıtı protestolara hız verildi. Venezuela Hükümeti tamamen kilitlendi ve yaratılan ekonomik kriz durumu iyiden iyiye kötüleştirdi. Terör ortamı yaratılmasının ardından yandaş medya ve ABD uluslararası "insani müdahale" için çağrılar yapmaya başladı.

ABD'de, özellikle Miami'de, etkili olan hayli güçlü bir Venezuela "kaçkınları" lobisi var. Tıpkı Miami'nin meşhur antikomünist Küba lobisi gibi… Miami'de basın toplantısı düzenleyen Cumhuriyetçi Parti'den senatörler Venezuela'ya başta ABD olmak üzere uluslararası kamuoyu tarafından yaptırım uygulanması çağrısında bulunuyor.

#6

Twitter başta olmak üzere sosyal medya üzerinden yürütülen #SOSVenezuela kampanyası temel olarak Venezuela'ya "insani müdahale" adı altında emperyalist müdahaleyi talep ediyor.

"ABD, lütfen bize yardım et"

Venezuela'ya emperyalist müdahaleyi davet eden bu çığırtkanlık ülkede bir soykırım olduğunu iddia ediyor

ABD'nin "kimysasal silah" bahanesiyle Suriye'yi bombalamasından vazife çıkaran Venezuelalı muhalifler, yönetimin göstericilere karşı kimyasal silah kullandığını iddia ettiler.

#7

HER NE
SURETLE
OLURSA
OLSUN
DEVİR

Muhalefet, elindeki her araçla hükümeti şeytanlaştırma uğraşlarını sürdürüyor. Hükümet destekçilerini yıldırmaya çalışıyor. Şiddeti yükselterek Devlet Başkanı Maduro'yu devirmeye çalışıyor.

 

ABD destekli muhalefet Maduro'yu hedef alıyor. Muhalefet temsilcileri daha önceki kalkışmalarda da Chavez'in, Maduro'nun ve diğer "chavista"ların öldürülmesi için çağrılarda bulunmuşlardı.

Halkın önemli bir bölümü yaratılan terör atmosferine karşı "Bolivarcı devrim"e sahip çıkmayı sürdürüyor.