W PRZEGLĄDARCE
[aby przewijać slajdy, należy użyć spacji lub strzałek]
OS.js to open-source'owy, internetowy system operacyjny napisany w JavaScript, dostępny przez przeglądarkę z pełnoprawnym menadżerem okien, API dla nowych aplikacji, GUI oraz przemyślanym systemem plików.
OS.js pozwala na dostosowanie wyglądu, integrację z rozwiązaniami w chmurze (SkyDrive, DropBox, Google Drive), zmianę języka, instalację oraz korzystanie z aplikacji.
W łatwy sposób można go zainstalować na serwerze, który obsługuje node.js lub PHP, a następnie połączyć się z nim z każdego miejsca na świecie. Wystarczy aktualna przeglądarka.
Autor udostępnił prosty instalator, zarówno pod systemy z rodziny UNIX jak i Windows.
Panel ustawień jak i sam wygląd systemu jest wyraźnie wzorowany na dystrybucjach Linuksa, a dokładniej to na środowisku graficznym Gnome.
Standardowo do wyboru otrzymujemy 5 tematów, 13 czcionek oraz kilka tapet.
Możemy zdecydować czy chcemy używać animacji, dźwięków, pokazywać ikony na pulpicie, a także zmienić pozycję, kolor oraz elementy paska zadań.
System obsługuje 8 języków:
norweski, francuski, niemiecki, rosyjski, holenderski, polski, wietnamski oraz chiński.
Niestety nie wszystkie z tłumaczeń są dokończone.
OS.js posiada wszelkie podstawowe aplikacje, które system posiadać powinien. Znajdziemy m.in. kalkulator, menadżer zadań oraz plików, program do rysowania, odtwarzania muzyki, tworzenia dokumentów, a także komunikator oraz gry (w tym Wolfeinstein 3D).
Dodatkowe aplikacje można pobrać z "App Store" lub wgrać z innego źródła, przesyłając paczkę *.zip.
System użytkowników należy do prostych, ale wystarczających. Pojedynczemu użytkownikowi przypisywany jest id, login, hasło, grupa oraz język.
SilveOS to system wykonany w technologi Silverlight. Nie można go pobrać i zainstalować na własnym serwerze, ale twórcy otworzyli darmową rejestrację, która daje dostęp do wszystkich funkcjonalności. System w języku angielskim.
SilveOS jest bardzo podobny do Windows Vista/7, zarówno pod względem wyglądu jak i funkcji interfejsu. System posiada klasyczne menu start oraz widżety na pulpit.
W Panelu Sterowania możemy właściwie zmienić jedynie kwestie dotyczące wyglądu, takie jak temat, tapeta czy ikona użytkownika.
Zarówno tapetę jak i avatar zmienia się poprzez wprowadzenie URL obrazu.
System posiada sporo wbudowanych aplikacji, ale gdyby to nie wystarczyło użytkownikowi, można doinstalować kolejne z zewnętrznych źródeł.
Standardowo znalazł się menadżer plików, przeglądarka, paint, kalkulator i kilka gier.
Ciekawą aplikacją jest odtwarzacz wideo, do którego możemy załadować pliki z naszego komputera, a także Virtual Earth , czyli mapa świata z podglądem satelitarnym.
Kilka z aplikacji służy do przeglądania portali społecznościowych i multimedialnych, takich jak YouTube, Flickr czy Twitter. Ponadto, system jest wyposażony w czytnik RSS, a także dość rozbudowy edytor tekstu.
eyeOS to aktualnie płatny system operacyjny przez przeglądarkę. Wcześniej był rozpowszechniany na licencji open-source (do v2.5), lecz producent wraz z nową wersją postanowił go skomercjalizować i zacząć sprzedawać.
Aby móc pobrać jego darmową wersję, należy skontaktować się bezpośrednio z autorami lub znaleźć nieoficjalne źródło, gdyż jego wszystkie niekomercyjne wersje zostały usunięte z oficjalnej strony projektu.
System obsługuje kilka języków, w tym język polski. Do działania wymaga serwera z obsługą PHP oraz biblioteką GD.
eyeOS ma prosty i klasyczny interfejs, który nie wyróżnia się niczym szczególnym spośród innych systemów. Zmiana wyglądu przez użytkownika ogranicza się do wyboru tapety oraz avatara.
System posiada kilka podstawowych aplikacji, a wśród nich menadżer plików, kalendarz, komunikator, dwa edytory tekstu, klient pocztowy, kalkulator i monitor systemu.
Na wyróżnienie zasługuje dość zaawansowany edytor tekstu Documents i program pocztowy Mail Client.
Do systemu można dograć nowe aplikacje, stworzone przez społeczność. Zazwyczaj wykorzystują one technologię JS, AJAX oraz PHP. Dodatkowe aplikacje posiadają rozszerzenie *.eyepackage. Niestety wraz ze skomercjalizowaniem projektu, nastąpił zastój w publikacji i rozwoju aplikacji przez jego użytkowników.
Baza programów znajduje się na www.eyeos-apps.org
Użytkowników systemu, a także całej sieci, którą obsługuje, można przypisywać do odpowiednich grup. Grupy takie może również tworzyć każdy użytkownik i zaznaczyć, czy grupa ma być publiczna (każdy może do niej dołączyć), czy prywatna.
Użytkownicy mogą komunikować się ze sobą przy pomocy komunikatora.
Na stronie www.pcjs.org można znaleźć kilka emulatorów napisanych w JS, wśród nich emulator komputera IBM z zainstalowanym systemem Windows 1.01.
Kolejnym emulatorem, tego samego autora, jest emulator systemu Windows w wersji 3.0.
Nie tylko firma Microsoft doczekała się emulatora swojego flagowego produktu, ale również firma Apple.
Symulator komputera z systemem Linux napisany w JavaScript.
[prezentację wykonał Paweł Klockiewicz]