System operacyjny z pendriva !!!

Instalacja Ubuntu 12.10 z pendriva.

Aby możliwe było utworzenie dysku instalacyjnego systemu musimy posiadać pendrive o pojemności minimum 1 GB oraz potrzebujemy wykonać kilka kroków przygotowawczych. Poniższy tekst ma na celu pokazanie w jaki sposób, krok po kroku przygotować bootowalny pendrive, a następnie zainstalować Ubuntu 12.10.

Krok 1

Przygotowalnego bootowalnego pendriva!!!

Po pobraniu obrazu, przechodzimy do stworzenia instalacyjnego dysku startowego na pendrive. W zależności od tego na jakim systemie (Ubuntu lub Windows) będziemy go przygotowywali, należy wybrać jedną z podanych niżej metod.

Krok 2

Ubuntu!!

Krok 3

Podłączamy do komputera pendrive, na którym zostanie utworzony dysk instalacyjny Ubuntu 12.10. Wciskamy na klawiaturze klawisz Super wpisujemy Asystent nośnika rozruchowego i uruchamiamy znaleziony program.

Krok 4

Po uruchomieniu programu klikamy przycisk Inny... aby wybrać obraz płyty instalacyjnej Ubuntu

Krok 5

Przechodzimy do folderu, w którym zapisany jest pobrany obraz. Zaznaczamy plik ubuntu-12.10-desktop-i386.iso i klikamy przycisk Otwórz

Krok 6

Aby przygotować pendrive do instalacji klikamy na przycisk Wyczyść zawartość nośnika

Należy pamiętać że czynność ta spowoduje usunięcie wszystkich danych z nośnika, więc jeśli zawiera on jakieś ważne dane warto je wcześniej skopiować na dysk komputera.

Krok 7

Potwierdzamy przyciskiem Tak chęć wyczyszczenia pendriva

Krok 8

System dodatkowo poprosi nas o wprowadzenie hasła celem sformatowania pendriva. Po wprowadzeniu hasła klikamy na przycisk Uwierzytelnij

 

Krok 9

Po wyczyszczeniu pendrive klikamy przycisk Utwórz nośnik rozruchowy

 

Krok 10

Po prawidłowym zakończeniu procesu tworzenia dysku instalacyjnego program pozamyka wszystkie okna. Teraz możemy przejść do instalacji systemu.

Windows

Krok 1

Najłatwiejszym sposobem przygotowania dysku startowego na pamięci pendrive jest użycie specjalnego instalatora dostępnego na pendrivelinux.com

http://www.pendrivelinux.com/downloads/Universal-USB-Installer/Universal-USB-Installer-1.9.1.7.exe

Link :

Krok 2

Po pobraniu programu, przechodzimy do folderu w którym został zapisany i uruchamiamy go. Przyciskiem I Agree zatwierdzamy warunki licencji.

Licencja

Krok 1

Z rozwijanej listy wybieramy Ubuntu 12.10 Desktop

Krok 2

 Musimy wskazać plik z obrazem instalacyjnym Ubuntu. W tym celu klikamy przycisk Browse

Krok 3

 Z rozwijanej listy wybieramy literę, pod którą pendrive został przypisany w systemie Windows.

Krok 4

Po wybraniu odpowiedniej litery pojawi się nam opcja umożliwiająca sformatowanie podłączonego pendrive.
 

Uwaga !!! Jeżeli jest to pendrive na którym nie mamy żadnych ważnych danych to zaznaczamy opcję formatowania.

Kliknięcie przycisku Create spowoduje rozpoczęcie procesu tworzenia dysku instalacyjnego na pendrive

 

Krok 5

Dodatkowo przed rozpoczęciem zostaniemy poinformowaniu o wszystkich akcjach jakie zostaną wykonane podczas tworzenia dysku instalacyjnego.
 

Jeszcze raz zwracam uwagę, że przy zaznaczonej opcji formatowania pendrive, wszystkie dane na nim umieszczone zostaną usunięte.
 

Aby rozpocząć tworzenie dysku należy przyciskiem Tak zatwierdzić listę czynności do wykonania.

Krok 6

Na koniec instalator poinformuje nas o pomyślnym zakończeniu procesu tworzenia dysku instalacyjnego. Należy kliknąć przycisk Close

Instalacja systemu Ubuntu 12.10 z wykorzystaniem pamięci pendrive

Przed przystąpieniem do instalacji zalecam utworzenie kopii wszystkich ważnych danych znajdujących się na dysku komputera! Nie biorę odpowiedzialności za utratę jakichkolwiek danych spowodową wykorzystaniem tego poradnika do instalacji systemu Ubuntu.

Kiedy mamy już przygotowany dysk instalacyjny, przystępujemy do instalacji systemu Ubuntu 12.10. W tym celu, mając włożony do portu USB pendrive, restartujemy komputer. Po ukazaniu się ekranu startowego BIOS musimy wcisnąć przycisk odpowiadający za pokazanie się tzw. BOOT MENU czyli menu startowego pozwalającego nam wybrać napęd, z którego zostanie uruchomiony system.

Jak znaleźć przycisk Boot Menu !! 

Najczęściej jest to przycisk F12 lub TAB jednak aby mieć pewność możemy odszukać stosowną informację w instrukcji dołączonej do płyty głównej lub podczas uruchamiania komputera na ekranie startowym BIOS (poniższy obrazek) wcisnąć na klawiaturze przycisk Pause
Spowoduje to zatrzymanie uruchamiania komputera, dzięki czemu będziemy mogli na spokojnie poszukać interesującej nas informacji, która znajduje się w dolnej części ekranu.

Krok 1

Zdięcie

Wybieranie napędu startowego

Krok 2

Po wciśnięciu przycisku odpowiedzialnego za wyświetlenie Boot Menu, pojawi się ekran z możliwością wyboru urządzenia, z którego zostanie uruchomiony system. Poruszając się klawiszem  ustawiamy się na pozycji USB-HDD i naciskamy Enter

Kreator instalacji Ubuntu 

Po wybraniu prawidłowego napędu USB, na monitorze naszego komputera powinien pojawić się ekran ładowania instalatora Ubuntu.

Krok 3

Krok 4

Następnie zobaczymy ekran powitalny kreatora instalacji. Jak widać jest on w języku angielskim, ale nic nie stoi na przeszkodzie a wręcz wskazana jest zmiana na język polski.

Krok 5

Aby szybko zmienić język na polski należy wpisać z klawiatury polski i kreator sam przeskoczy na odpowiednią pozycję na liście. 

Kreator instalacji pozwala nam na wybór jednej z dwóch możliwości zapoznania się z Ubuntu:

Koniec !!

Instalacja Windowsa z pendrive !! Jak to zrobić !! 

Krok 1

Do napędu optycznego wkładamy oryginalny nośnik z systemem operacyjnym (w naszym przypadku była to płyta instalacyjna systemu Windows 7 Ultimate), a do wolnego gniazda USB podłączamy nośnik USB, który w przyszłości ma stać się instalacyjnym flashdyskiem Windows. Ważne - upewnij się, że na flashdysku nie ma żadnych ważnych danych, ponieważ dalsze czynności będą wymagać kompletnego wymazania jego zawartości.

Zacznij od sprawdzenia, jakie litery dysków są przyporządkowane w twoim komputerze napędowi optycznemu (w którym już powinna się znajdować oryginalna płyta instalacyjna) oraz podłączonemu flashdyskowi, który ma być przekształcony w nośnik instalacyjny z systemem Windows.

Krok 2

Rozwiń menu Start, w polu wyszukiwania wpisz cmd, gdy element o tej nazwie zostanie wyświetlony w menu, kliknij go prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz pozycję Uruchom jako administrator.

Krok 3

Po uruchomieniu programu Microsoft DiskPart pierwszym poleceniem jakiego użyjesz jest list disk. Polecenie to spowoduje wyświetlenie tabelki zawierającej parametry dysków (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych), jakie są zainstalowane w komputerze. Sprawdź w tabeli, jakim numerem oznaczony jest podłączony do gniazda USB pendrive, bądź dysk USB, który ma stać się dyskiem instalacyjnym z systemem Windows

Krok 4

Czas na kolejny zestaw poleceń, kolejno:

  • wprowadź polecenie clean, które wyczyści podłączony dysk USB
  • załóż wymaganą partycję podstawową poleceniem: create partition primary
  • wybierz świeżo założoną partycję poleceniem: select partition 1
  • uczyń wybraną partycję tzw. partycją aktywną za pomocą polecenia: active
  • sformatuj partycję poleceniem: format quick fs=ntfs

Zwróć uwagę, że wprowadzenie każdego polecenia jest potwierdzane odpowiednim komunikatem informującym, czy dana operacja została wykonana poprawnie. Gdy wszystkie polecenia zostaną wykonane, wyjdź z programu DiskPart poleceniem exit (ale nie zamykaj jeszcze okna Wiersza poleceń).

Krok 5

Dla porządku wyczyść okno Wiersza poleceń komendą cls, następnie wprowadź polecenie: 

D:\boot\bootsect.exe /nt60 E:

Czas na ostatnie polecenie: xcopy D:\* E: /s 

To wszystko, instalacyjny pendrive/dysk USB z systemem Windows 7 jest już w pełni gotowy. Jedyne, o czym musisz pamiętać, chcąc z niego zainstalować system operacyjny, to odpowiednie ustawienie sekwencji urządzeń rozruchowych na komputerze, na którym system będzie instalowany (chodzi o to, by w pierwszej kolejności komputer poszukiwał informacji uruchomieniowych na pendrive/dysku USB). Odpowiednich modyfikacji dokonasz z poziomu ustawień BIOS-u w danym komputerze.

Koniec !!!

Made with Slides.com