DATA ODSŁONIĘCIA:
Pomnik wybudowany w 1969 r., pozostawał niewykończony, prace ukończono w 2007 r. |
USYTUOWANIE:
Dzielnica Gdańsk-Stare Miasto, ul. Podwale Staromiejskie
AUTOR PROJEKTU/WYKONAWCA:
Autorzy koncepcji: Wawrzyniec Samp, Wiesław Pietroń |
WŁAŚCICIEL/OPIEKUN:
Administrator: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni |
Bryła pomnika przedstawia topór wbity w ziemię, co jest symbolem walki. Czternastowieczną rzeź miasta upamiętniania wschodnia strona monumentu. Wzrok przyciąga także fragment pieśni O cnocie Jana Kochanowskiego, który został wypisany złotymi literami. Na pomniku znalazło się też miejsce dla płyty poświęconej Polakom, zabitym za polskość w niemieckich więzieniach, obozach koncentracyjnych oraz miejscach kaźni w latach drugiej wojny światowej.
Pomnik odnosi się do wydarzenia zwanego Rzezią Gdańska i wojny 13-letniej między królestwem Polskim a Zakonem Krzyżackim oraz wydarzeń wojennych na Wybrzeżu w 1939 r.
Pomnik zyskał kompletny kształt dopiero w 2008 roku. Wcześniej nie zezwolono na upamiętnienie polskiej społeczności Wolnego Miasta Gdańska. Z inicjatywy Koła Polonii Gdańskiej i Towarzystwa Przyjaciół Gdańska odsłonięto tablicę z napisem: „Pamięci Polaków gdańskich, którzy zginęli za polskość Gdańska w niemieckich więzieniach, obozach koncentracyjnych i innych miejscach kaźni w latach 1939-1945”. Pojawił się też wymowny cytat z twórczości Jana Kochanowskiego: „A jeśli komu droga otwarta do nieba – Tym, co służą ojczyźnie”
KONIEC
Źródła :
infogdansk.pl
http://www.gzdiz.gda.pl