Począwszy od VIII wieku zamieszkana przez Anglosasów Anglia była najeżdżana przez wikingów. Królestwa Mercja oraz Nortumbria zostały podbite kolejno w 875 i 876 roku. W kolejnych latach król angielski Alfred Wielki wygrał kilka znaczących bitew z Duńczykami, odbierając utracone regiony.
W 1066 roku miała miejsce inwazja Normanów na Anglię. Normanowie pod wodzą Wilhelma Zdobywcy pokonali Harolda II i w szybkim tempie podbili południowe regiony Anglii. Po problemach z sukcesją do tronu wybuchła wojna domowa, która zakończyła się wraz z koronacją Henryka II Plantegena w 1154 roku.
W XVI wieku król Henryk VII Tudor nie dostał pozwolenia od papieża na rozwód z Katarzyną Aragońską. Parlament angielski uchwalił akt supremacji, co uniezależniło kraj od papieża. Skutkiem tego był rozłam z Kościołem rzymskokatolickim oraz ustanowienie Kościoła anglikańskiego.
W Anglii rządzi premier i parlament. Królowa Elżbieta II panuje królestwem,ale właściwie nim nie rządzi. Włada Wielką Brytanią od 6 lutego 1952 roku czyli 65 lat.
Godło Anglii w formie dziś istniejącej wprowadził po raz pierwszy król Ryszard I Lwie Serce w roku 1198, najwidoczniej na wzór herbu Księstwa Normandii. Normandia używa teraz dwóch lampartów, jednakże w historycznej, alternatywnej wersji były trzy, tak jak na godle Anglii.
God Save the Queen (Boże, chroń Królową) – brytyjska pieśń patriotyczna nieznanego autorstwa, która jest hymnem państwowym Wielkiej Brytanii (samej Anglii również) i jej byłych kolonii.
Yorkshire pudding – pieczona potrawa z ciasta z mleka, mąki i jajek, często podawana jako dodatek do Sunday roast
Sunday roast– tradycyjne danie obiadowe, składające się z porcji pieczonego mięsa (najczęściej wołowiny, baraniny, jagnięciny, wieprzowiny lub kurczaka) podanej z sosem pieczeniowym, pieczonymi ziemniakami, gotowanymi warzywami, często z dodatkiem Yorkshire pudding oraz sosu (np. miętowego lub jabłkowego)
Christmas pudding – tradycyjne ciasto bożonarodzeniowe z dodatkiem owoców, bakalii i przypraw korzennych
Istnieją trzy rodzaje statusów budynków zabytkowych na terenie Anglii i Walii:
W przeszłości istniała również nieustawowa klasa III, która została zniesiona w 1970 roku.
Zabytki II klasy
Koło obserwacyjne (diabelski młyn) znajdujące się w dzielnicy Lambeth w Londynie. Również warto zobaczyć lub samemu skorzystać.