kubismus

  • kubismus bylo a je avantgardní umělecké hnutí, které pojímá výtvarné umění revolučním způsobem. 
  • Princip kubismu spočívá v jeho prostorové koncepci díla, předmět nezobrazuje jen z jednoho úhlu, ale z mnoha úhlů současně (Problém nastal u předmětů, které jsou ve vzájemném vztahu, neboť pak vznikalo mnoho průhledů s neobvyklými úhly pohledu.)

Historie Kubismu (světového)

  • nemá přesně daný počátek
  • První impulsy, kterými byl kubismus ovlivněn, můžeme vysledovat kolem roku 1906 u děl, která během svých studií v Paříži vytvářeli Georges Braque a Pablo Picasso.
  • Termínu „kubismus“ jako první použil francouzský kritik umění Louis Vauxcelles v roce 1908 („divný cubiques“ = krychle). Toto použití bylo myšleno hanlivě. Později byl termín přijat, ačkoli se jeho zakladatelům nelíbil.
  • Kubistická architektura se rozvíjela hlavně po čtyři roky, 1910 - 1914. Ačkoli podobně jako u moderny zasáhla i do vývoje kubistické architektury první světová válka, kubistická nebo kubismem alespoň ovlivněná díla najdeme ještě v poválečných letech




Učitelské domy (Elišky Krásnohorské / Staré Město)

Kubismus v Čechách:

  • Ostré hrany, průniky ploch, krystalické struktury - typické prvky českého kubismu, světově unikátního hnutí, které se zrodilo v Praze okolo roku 1910, kdy skupina mladých avantgardních architektů a umělců aplikovala převratné kubistické principy malířů Picassa a Braqua v architektuře a užitém umění.
  • Po vzniku samostatného Československa cítili kubističtí architekti - zejména Gočár a Janák - potřebu přispět i ve svém oboru k hledání naší národní identity. Inspiraci nalezli ve slovanském folklóru a z jejich snažení vzešla druhá etapa českého kubismu - rondokubismus, označovaný také jako národní styl.

Josef Gočár



Dům u černé matky boží


Zakladatelé kubismu

  • Kubismus nastupuje jako nový sloh nedlouho po secesi a jedním z jeho prvních projevů je pravá část velkého obrazu, jejž během zimy 1906 až 1907 namaloval Pablo Picasso (1881-1973) a který později vešel ve známost jako Avignonské slečny
  • Samotný Pablo Picasso vystřídal mnoho stylů. V roce 1908 mu bylo 27 let a měl za sebou několik různých období. Jeho barcelonské počátky, mimořádně oslnivé, třebaže poměrně tradicionalistické vystřídalo “modré období” , kdy maloval téměř monochromní obrazy. Záměrně studené a pochmurné ladění souznělo se silně pesimistickou inspirací plnou soucitu s lidským utrpením: neduživé děti, otrhaní žebráci a mrzáci. Poté se dostal do období “růžového” (1904-1906) s poklidnější tématikou. Období jehož vrcholem je slavné plátno Kejklíři (1905). Pak přišel “přelomový” rok 1908, kdy si osvojil techniku zcela odlišnou od předchozích stylů. Vzdal se čistých, intenzivních barev a omezil se na neutrální, většinou tlumené tóny (hnědé, okry, zelené, šedé)


avignonské slečny


  • Na této nové cestě se k Picassovi brzy přidružil mladý malíř mimořádně zaujatý Avignonskými slečnami, Georges Braque (1882-1963). Oba umělci se snažili vrátit zobrazovaným předmětům hutnost a pevnost, vlastnosti nebezpečně ohrožené impresionistickým zvažováním světla. Oba proto usilovali o vystižení příznačných forem daných předmětů, pomíjeli při tom podružné detaily a systematicky z nich vyvozovali základní geometrická tělesa: mnohostěny, válce, kužele, koule atd.

G.B-housle

  • Později (1912) si Picasso i Braque uvědomili, že je mnohem snazší a věrohodnější nalepit na obraz kousek papíru dokonale imitujícího příslušný materiál.
  • Takto se i jiní umělci pomalu dostávali od temnosvitu ke kubismu.

Pohled veřejnosti na kubismus

  • Publikum nejdříve práce kubistů nepřijímalo s přílišným nadšením. Dá se říci, že kubismus začal být přijímám publikem teprve před krátkou dobou . Červené stromy nebo modrá barva trávy byly sice zvláštní, ale člověk si zvykl. Vždyť je to veselé. Jenže když někdo namaluje ženu, která by mohla být vaše známá, a přitom jí krk rozdělí na dvě poloviny, místo ňader nakreslí dva granáty a k tomu nohy od stolu, je to přece jen poněkud podivné.
  • Přesto se ke kubismu přidávali noví umělci. Jejich řady doplňuje Španěl - Juan Gris, v jehož dílech se často objevují fragmenty stromů, mramoru, zrcadel. Představitelem poetického kubismu je především Louis Marcoussis.

  • První světová válka znamenala zánik kubistického hnutí. Několik malířů odešlo do armády, jiní začali hledat nové způsoby vyjádření, v nichž by se odrážela hrůza, kterou jejich národ zažíval.

ukázky kubismu v praze

Vila stavitele Bedřicha Kovařovice

Kubistický dům na rohu Přemyslovy a Neklanovy ulice v Praze



Kubistický kiosek v centru Prahy



Kubistická lampa od Emila Králíčka na Můstku v Praze


https://www.youtube.com/watch?v=B6zTXorGlGg

Zdroje

http://www.pamatky-praha.cz/

http://oko.yin.cz/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kubismus

Havlová, Ester ; Lukeš, Zdeněk : Český architektonický kubismus, Galerie Jaroslava Fragnera, 2006

Šetlík, Jiří : Cesta ke kubismu, Gallery, 2.4.2013




Made with Slides.com