Zuzia Chabowska
Arbat lub Stary Arbat jest to ulica w centrum Moskwy. Od jej nazwy pochodzi także nazwa części dzielnicy miasta znajdującej się w centralnym okręgu administracyjnym Moskwy.
Dawniej Stary Arbat łączył Kreml z „szosą rublowską” – miejscem, gdzie znajdują się najbogatsze rządowe wille podmiejskie. Drogą tą jeździł do Kremla ze swojej willi Stalin i inni działacze rządowi, dlatego też wciąż znajdowała się ona pod nadzorem organów bezpieczeństwa publicznego.
Arbat zajmuje istotne miejsce w rosyjskiej kulturze po pierwsze ze względu na fakt, że w jego okolicach zamieszkiwało wielu znanych artystów. Należeli do nich m.in. poeci Aleksander Puszkin i Andriej Bieły, pisarz Anatolij Rybakow czy bard Bułat Okudżawa. Pomniki Puszkina i Okudżawy stoją dziś na Arbacie. Ulica pojawia się także często w utworach artystycznych m.in. w klasycznych powieściach; np. Dzieci Arbatu Rybakowa i Mistrz i Małgorzata Bułhakowa, w którym mowa o sklepie Torgsinu przy Arbacie i o dawnym mieszkaniu Mistrza w jednym z zaułków przy tej ulicy.
W okresie pieriestrojki w Moskwie zaczęto wystawiać na ulicach prace malarzy amatorów. Po raz pierwszy było dozwolone to, co jeszcze niedawno było zakazane, a ludzie oglądali wystawy uliczne jak w muzeum. Ekspozycje wzbudzały prawdziwe zainteresowanie
Stopniowo obok malarzy zaczęli pojawiać się muzykanci uliczni, a poeci amatorzy czytali tu swoje wiersze.