• Pogoda w Chorwacji

    Jaki klimat panuje w Chorwacji? Kiedy najlepiej jechać na zasłużony urlop? Piękno tego kraju polega (oczywiście między innymi!) na tym, że każdy znajdzie tu coś dla siebie - klimat nie jest tu jednorodny. Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski. Lata są tu suche, upalne i bardzo słoneczne - więcej o tym piszemy tutaj https://croatiaholidays.pl/pogoda-w-chorwacji/. Idąc dalej, wgłąb lądu, klimat staje się chłodniejszy. Tu latem często pada deszcz, a zimą - podobnie jak w Polsce - pada śnieg, a temperatury mogą być minusowe. Kto jedzie na urlop do Chorwacji z dziećmi, powinien wybrać czas wakacji - to wtedy pogoda na wybrzeżu jest taka, jaką lubimy - świeci słońce, panują wysokie temperatury, a woda! Woda jest przyjemnie ciepła! Maj i czerwiec, a także wrzesień i październik to czas, gdy w Chorwacji mogą także odpocząć osoby starsze lub po prostu stroniące od tłumów turystów. W tych miesiącach słońce delikatnie tylko przygrzewa.

  • Ceny autostrad w Chorwacji

    Ile kosztuje przyjemność podróżowania chorwackimi autostradami. Jak wygląda system opłat i w jakiej walucie zapłacimy za przejazd? Pierwszą rzeczą, jaką należy wiedzieć, jest fakt, że w Chorwacji nie wdrożono systemu winiet. Płaci się za przejechany odcinek drogi, a wysokość opłaty zależy też od gabarytów naszego pojazdu. Przy wjeździe na autostradę trzeba pobrać kartę, a przy wyjeździe - zapłacić. Płatności można tu dokonywać gotówką lub kartą płatniczą, w kunach lub w euro. Tu warto dodać, że lepiej mieć przy sobie zawsze gotówkę o czym więcej piszemy w tym artykule https://croatiaholidays.pl/ceny-autostrad-w-chorwacji/ - na przykład w razie awarii terminalu można naprawdę zepsuć sobie kilka godzin wakacji. ;)

  • Temperatura wody w Chorwacji

    Kiedy rozpoczyna się sezon kąpielowy w Chorwacji i do kiedy trwa? Jakie są średnie temperatury morza w miesiącach letnich? Lata w Chorwacji są upalne, a woda cieplutka - nie to co w Bałtyku. W dodatku, na pogodę zawsze można tu liczyć! Zimy także obchodzą się łagodnie z Chorwacją - temperatura wody nie spada tu poniżej zera. Sezon na kąpiele zaczyna się w połowie maja i trwa aż do października. Na Makarskiej Riwierze temperatura wody w lipcu sięga 22, a w sierpniu 23 stopni Celsjusza. Marzenie? Na pewno! Ale... w okolicach Dubrownika temperatura wody wynosi odpowiednio 24 i 26 stopni Celsjusza. To już jest bajka! Spędzając wakacje na wyspie Brac można się spodziewać, że woda w morzu będzie mieć temperaturę 22 - 23 stopnie Celsjusza ( dowiedz się więcej na https://croatiaholidays.pl/temperatura-wody-w-chorwacji/). Jak widać, gdziekolwiek się udamy, czekać na nas będzie ciepła woda!

  • Ceny w restauracjach w Chorwacji

    Jakie są ceny potraw serwowanych w lokalach chorwackich! Które dania są przystępne cenowo, a na które trzeba wydać sporo grosza? Zobaczmy! Przede wszystkim warto wiedzieć, że w tutejszych restauracjach serwuje się zarówno dania typowe dla turystów (pizza, makaron), jak również dania pochodzące z tradycyjnej chorwackiej kuchni. Należą do nich świeże owoce morza, ryby, a także potrawy takie jak cevapcici czy biftek. Jak to zwykle bywa, najwięcej zapłacimy za obiad w restauracjach położonych w pobliżu plaży. Najmniej wydamy pieniędzy w barach typu fast food. Frytki, burger i napój będą tu kosztować około 35 kun. Spaghetti z sosem mięsno - pomidorowym kosztuje tu około 45 kun. Wspomniane cevapcici to wydatek 75 kun, a biftek okraszony dodatkami zuboży nas o 95 kun. Najdroższe jednak są owoce morza - szczegóły przedstawiamy tutaj https://croatiaholidays.pl/ceny-w-restauracjach-w-chorwacji/. Na przykład: kalmary - 80 kun, ryba z frytkami - 100 kun.

  • Kuna - waluta Chorwacji

    Oficjalny środek płatniczy w Chorwacji to kuna. Jednostka ta została wprowadzona podczas II wojny światowej. Wcześniej w Chorwacji obowiązywały jednocześnie niemieckie marki. Jedna kuna to 100 lip. Co ciekawe, kuna wzięła swą nazwę od - trzeba przyznać uroczych - zwierząt, których futra stanowiły kiedyś środek płatniczy! W obiegu są zarówno banknoty, jak i monety (kuny i lipy). Obecnie w Chorwacji można także płacić w euro. Jaką więc zabrać ze sobą walutę, by wyjść na tym korzystnie? Najlepiej wziąć euro i wymienić je na miejscu na kuny. Dobrym rozwiązaniem jest też płacenie kartą płatniczą, dzięki której przelicznik będzie również dla nas korzystny. Po szczegóły sięgnij do naszego poradnika na https://croatiaholidays.pl/kuna-waluta-chorwacji/.

  • Ceny jedzenia i żywności w Chorwacji

    Jakie ceny obowiązują w chorwackich sklepach, na straganach i marketach? Gdzie zrobimy najtańsze zakupy, a jakich miejsc unikać? Ceny żywności w Chorwacji są podobne do tych, jakie mamy w Polsce. Oczywiście, jak wszędzie, ceny będą też zależały od tego, w jakiej miejscowości będziemy się zaopatrywać, w jakich sklepach i... jak blisko morza. ;) Najtańsze zakupy zrobimy w marketach Konzum, Tommy i Studenac. Najwięcej zapłacimy za wszelkie produkty w miejscowościach typowo turystycznych, w małych sklepikach i blisko plaży. W owoce najlepiej jest zaopatrywać się na straganach - nie dość, że są najtańsze, to jeszcze smakują o wiele lepiej niż te ze sklepu! A oto kilka przykładowych cen: miód kupiony od mieszkańców będzie kosztował 35 - 50 kun, oliwa z oliwek 60 - 70 kun, kilogram żółtego sera 45 - 65 kun, a za 150 gramów szynki zapłacimy 15 kun. A jeśli już mowa o szynce - koniecznie spróbujcie chorwackiego przysmaku o nazwie Prsut. Więcej na stronie https://croatiaholidays.pl/ceny-zywnosci-w-chorwacji/

  • Paszport czy dowód osobisty do Chorwacji?

    Wiele osób zastanawia się, jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia chorwackiej granicy. Czy potrzebny jest paszport? Wyjaśniamy, co trzeba zabrać podróżując do Chorwacji. Od 2012 roku kraj ten jest członkiem Unii Europejskiej, co jak wiadomo, stanowi dla nas duże ułatwienie w podróżowaniu. Do przekroczenia granicy z Chorwacją wystarczy nam dowód osobisty. Uwaga! Jeśli wybieramy się do tego pięknego kraju wraz z dziećmi, one również muszą mieć ze sobą ważny dokument potwierdzający tożsamość - dowód osobisty bądź paszport. Jeśli pobyt obywatela polskiego na terenie Chorwacji jest krótszy niż 90 dni, nie musi on mieć wizy (tu więcej na ten temat https://croatiaholidays.pl/chorwacja-paszport-czy-dowod/). Stąd też, ważność naszych dokumentów nie może być również krótsza niż 90 dni.

  • Dojazd samochodem do Chorwacji

    Którędy jechać samochodem na wakacje do Chorwacji? Jaką trasę wybrać, która jest najkorzystniejsza i najbardziej ekonomiczna? Kilka cennych porad dla kierowców... bo zwykle właśnie wybieramy do Chorwacji jazdę samochodem. Choć może trwać kilkanaście godzin, jest mimo wszystko o wiele tańsza niż lot samolotem. Jadąc do Chorwacji, mamy do wyboru kilka tras. Polacy jadący z północy Polski zwykle obierają trasę przez Niemcy, Austrię i Słowenię. Z kolei mieszkańcy południa - przez Czechy lub Słowację, Austrię i Słowenię lub Węgry. Za najtańszy wariant uznaje się trasę Czechy - Słowacja - Węgry - Słowenia. A oto kilka sprawdzonych patentów na udaną podróż. 1. Warto wiedzieć, że największy ruch na drogach jest w sobotę, ponieważ wtedy następuje zmiana turnusów. 2. Najlepsza pora wyjazdu to piątek rano lub sobota wieczorem. 3. Jeśli mamy przed sobą dłuższą trasę, najlepiej zaplanować wcześniej nocleg - piszemy o tym w artykule https://croatiaholidays.pl/dojazd-samochodem-do-chorwacji/. Po wyspaniu się, zjedzeniu porządnego śniadania i wypiciu dobrej kawy świat wygląda piękniej. ;) No i jeździ się bezpieczniej.