• Oświetlenie strefy TLOF na lądowiskach dla helikopterów

    Dżungla, lodowiec, platforma na morzu. Lądowiska dla helikopterów niezwykle często znajdują się w miejscach, gdzie dostęp do prądu jest utrudniony, albo nawet nie ma go wcale. Dlatego też w takich przypadkach doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie solarnego oświetlenia. Lądowisko podzielone jest na kilka stref, z czego dwie najważniejsze (i największe) to strefy FATO i - mniejsza, znajdująca się w jej środku, strefa TLOF (Touchdown and Lift Off), podobnie jak FATO (Final Approach and Take Off), może mieć kształt okrągły, prostokątny lub kwadratowy. W skład oświetlenia TLOF wchodzą co najmniej cztery światła zielone świecące wielokierunkowo. Ich kolor, intensywność i sposób montowania są ściśle określone przepisami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO, International Civil Aviation Organization).

  • Oświetlenie lądowisk dla helikopterów - strefa FATO

    Lądowiska dla helikopterów bardzo często znajdują się w miejscach odległych, gdzie dostęp do prądu jest utrudniony lub nie ma go wcale. W takich przypadkach niezastąpione jest oświetlenie solarne. Nie wymaga dostępu do prądu (choć pozwala również na taki rodzaj zasilania!), a do tego pozwala na znaczne zminimalizowanie kosztów. Strefa FATO (Final Approach and Take Off) wyznaczana jest przez kwadrat, prostokąt lub okrąg. W środku natomiast znajduje się strefa TLOF (Touchdown and Lift Off). Oświetlenie strefy FATO dla lądowisk, na których odbywają się loty nocne, jest obowiązkowe. Stanowią je co najmniej cztery lampy emitujące światło wielokierunkowe, białe. Do oświetlenia solarnego strefy FATO wykorzystuje się żarówki LED (tu szczegóły https://list.ly/list/1tfY-jak-oswietlone-sa-ladowiska-dla-helikopterow-8-swiatel-bez-ktorych-nie-moga-sie-odbyc-ladowania-w-nocy) - mają one bardzo dużą żywotność, a do tego spełniają wymagania ICAO co do chromatyczności i intensywności emitowanego na lądowisku światła.

  • Oświetlenie solarne sterowane przez pilota - możliwości i atuty

    Oświetlenie solarne sterowane przez pilota znajduje zastosowanie na lotniskach mało uczęszczanych, na których loty nocne odbywają się sporadycznie. Na takich obiektach zatrudnianie dodatkowego personelu do obsługi oświetlenia byłoby nieopłacalne. Oświetlenie takie łączy w sobie więc możliwość działania bez dostępu do prądu elektrycznego wraz z oszczędnością i wygodą, jaką niesie za sobą sterowanie przez osobę sterującą statkiem powietrznym. Sterowanie oświetleniem może się odbywać na trzy różne sposoby: manualny, wymagający połączenia drogą radiową oraz wymagający połączenia drogą telefoniczną. Pilot steruje oświetleniem poprzez interfejs komputera, wysyłając i otrzymując techniczne SMS - y oraz poprzez automatyczne wiadomości alarmowe.

  • System sterowania i monitoringu oświetlenia lotniska

    Sterowanie i monitoring solarnego oświetlenia lotnisk odbywa się zdalnie. Monitoring pozwala na sprawdzanie stanu naładowania baterii, statusu ładowania oraz działania świateł. Sterowanie oświetleniem obejmuje zarówno poszczególne, pojedyncze światła, jak i całość systemu. System podzielony jest na trzy główne grupy. Istnieje możliwość sterowania intensywnością świateł - trójstopniowa i pięciostopniowa. Ponadto, system zapewnia wybór różnych trybów pracy świateł : "od zmierzchu do świtu", światło stałe i światło błyskowe. System sterowania i monitorowania oświetleniem solarnym lotniska zezwala na wykorzystywanie przez Użytkowników i Zarządzających. Zarówno jedni, jak i drudzy, mają dostęp do wszelkich opcji. Różnica jednak jest taka, że tylko Zarządzający może dodawać, edytować i usuwać Użytkowników systemu.

  • Solarne oświetlenie drogi kołowania

    Droga kołowania oświetlona jest lampami emitującymi światło niebieskie, wielokierunkowe. Żarówki LED zapewniają wymaganą przepisami ICAO (International Civil Aviation Organization, Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego) chromatyczność i intensywność światła. Ponadto, są niezwykle żywotne - mogą działać nawet przez 50 000 godzin. Solarne oświetlenie drogi kołowania składa się z lamp, które mogą być ładowane na trzy różne sposoby, a każdy z nich jest niezależny od pozostałych. Przede wszystkim - jak łatwo się domyślić - korzysta się z ładowania poprzez panel słoneczny. W razie potrzeby można też jednak skorzystać z energii, jaką zapewnia stacja ładująca. Trzecim sposobem ładowania jest podłączenie lampy do gniazdka elektrycznego. Takie potrójne zabezpieczenie sprawia, że solarne oświetlenie drogi kołowania może być wykorzystywane nie tylko jako oświetlenie zapasowe czy awaryjne, ale również jako oświetlenie stałe lotniska.

  • Solarne światła progowe drogi startowej

    Solarne oświetlenie drogi startowej, jak każdy rodzaj oświetlenia lotniskowego, musi spełniać wiele wymogów. Główne przepisy określa ICAO (International Civil Aviation Organization, Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego). Oświetlenie stosowane na lotniskach Unii Europejskiej, musi być zgodne z odpowiednimi normami. Natomiast oświetlenie wykorzystywane w Stanach Zjednoczonych dodatkowo musi być zgodne z przepisami FAA (Federal Aviation Agency, Federalnej Agencji Lotniczej). W skład oświetlenia progowego wchodzą lampy świecące dwukierunkowo, w kolorze zielonym i czerwonym. Solarne oświetlenie progowe może być wykorzystane jako oświetlenie stałe lub tymczasowe progu, oświetlenie stałe lub tymczasowe przesuniętego progu oraz jako oświetlenie progowe zapasowe. Zastosowanie żarówek LED zapewnia odpowiednią chromatyczność i natężenie światła.

  • Światła krawędziowe drogi startowej - typ, kolor i znaczenie

    Światła wyznaczające krawędzie drogi startowej umiejscowione są symetrycznie względem jej osi, na całej jej długości. Stosuje się tu lampy świecące wielokierunkowo w kolorze białym. Odkąd wprowadzono na rynek żarówki stosowane w technologii LED, do oświetlenia krawędziowego stosuje się z powodzeniem światła ładowane poprzez panele słoneczne. Choć jak dotąd takiego rodzaju oświetlenie wykorzystywano jedynie jako zapasowe, awaryjne, obecnie lotniska świata skłaniają się do tego, by stosować je w postaci oświetlenia stałego. Wspomniane żarówki bowiem zapewniają wymagane przepisami: odpowiednią chromatyczność i odpowiednią intensywność. Dodatkowo, mają niezwykle dużą żywotność: mogą działać nawet do 50 000 godzin! Solarne oświetlenie krawędziowe może być wyposażone w aż trzy rodzaje zasilania (przeczytaj więcej https://list.ly/list/1tf5-5-najwazniejszych-swiatel-na-lotnisku): poprzez panele solarne, poprzez stację ładującą, a także - po prostu - z gniazdka elektrycznego.

  • Oświetlenie solarne drogi startowej

    Solarne oświetlenie drogi startowej może być stosowane zarówno jako oświetlenie tymczasowe (awaryjne), jak i stałe. Jeszcze do niedawna nie było to możliwe, jednak z chwilą wprowadzenia na rynek żarówek produkowanych w technologii LED, oświetlenie solarne zyskało nowe znaczenie. Żarówki te bowiem nie tylko wykazują długą żywotność (nawet do 50 000 godzin!), ale również pozwalają na uzyskanie odpowiedniej chromatyczności i intensywności, jakie wymagane są przez przepisy ICAO (International Civil Aviation Organization, Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego). Dodatkowym atutem oświetlenia solarnego jest fakt, iż może być ono zasilane energią z trzech niezależnych źródeł (tu prezentacje na ten temat https://www.dailymotion.com/milenakot71). Przede wszystkim, co oczywiste, zapewniają je panele słoneczne. Ponadto, istnieje możliwość ładowania lamp poprzez stację ładującą, a także - dzięki podłączeniu do gniazdka sieci elektrycznej.

  • Solarne oświetlenie przeszkodowe - intensywność, tryby pracy i możliwości wykorzystania

    Solarne oświetlenie przeszkodowe, podobnie jak konwencjonalne, musi spełniać warunki określone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Stosuje się je do oznaczania wysokich budów i konstrukcji (wieże, wieżowce, anteny, mosty), a także wzniesień terenu. Można je jednak także montować na turbinach czy znakach ostrzegawczych. Światło przeszkodowe stosuje się w trzech intensywnościach: 10%, 30% i 100%. Działa w trzech trybach: błyskowe, stałe i od zmierzchu do świtu. Światło przeszkodowe montowane jest na dużych wysokościach, dlatego też musi ono spełniać pewne warunki. Cechuje je duża wytrzymałość na czynniki zewnętrzne (wiatr, skrajne temperatury). Ponadto, są lekkie i łatwe w montażu. Nowoczesne systemy oświetleń przeszkodowych - na przykład takie jak te https://wiser.pl/oswietlenie-przeszkodowe/ - pozwalają na samodzielną wymianę baterii przez użytkownika.

  • Solarne oświetlenie lądowisk dla helikopterów - wszędzie tam, gdzie trudno dotrzeć

    Solarne oświetlenie lądowisk dla helikopterów sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do elektryczności lub też dostęp ten jest utrudniony. Przepisy dotyczące stosowania oświetlenia na lądowiskach dla śmigłowców określone są przez ICAO w Aneksie 14. Dotyczą one w równym stopniu oświetlenia konwencjonalnego, co solarnego. Baterie słoneczne, dzięki którym działa oświetlenie solarne, po pełnym naładowaniu, mogą pracować nawet 85 godzin. W razie potrzeby można je też doładować z sieci elektrycznej. Instalacja takiego oświetlenia nie wymaga kładzenia kabli ani wykonywania prac ziemnych - każda lampa montowana jest osobno. Oświetlenie solarne lądowisk dla śmigłowców - tu omówienie poszczególnych świateł https://wiser.pl/oswietlenie-ladowisk-dla-helikopterow/ - może być sterowane przez pilota, z powietrza, a także z ziemi.

  • Solarne oświetlenie drogi startowej - zastosowanie

    Światła drogi startowej mają za zadanie nie tyle ją oświetlać, co nawigować samolot. Nie wszystkie lotniska świata są wyposażone w pełen zestaw oświetlenia. Do podstawowych świateł należą jednak światła krawędziowe, światła linii centralnej, światła progowe i światła końca drogi startowej. Ponadto, przy drodze startowej umieszcza się systemy wspomagające podchodzenie do lądowania: PAPI i VASI. Oświetlenie solarne drogi startowej zapewnia odpowiednią intensywność, a także żywotność świateł. Co więcej, w przypadku awarii, nawet jeśli jedno ze świateł przestaje działać, reszta może pracować bez zarzutu, ponieważ stanowią one pojedyncze jednostki. Zarówno sterowanie oświetleniem solarnym, jak i jego monitoring, odbywają się zdalnie. System umożliwia też sterowanie oświetleniem przez pilota.

  • Solarne oświetlenie lotnisk

    Solarne oświetlenie znajduje zastosowanie na lotniskach i lądowiskach dla helikopterów zarówno jako oświetlenie stałe, jak i zastępcze czy awaryjne. Od momentu wprowadzenia na rynek żarówek LED, jego zastosowanie uległo znacznemu rozszerzeniu. Dzięki nim uzyskuje się odpowiednią (wymaganą przepisami ICAO) intensywność oraz długą żywotność. W porównaniu z oświetleniem konwencjonalnym lotnisk, oświetlenie solarne jest tańsze - dotyczy to zarówno pozyskiwanej energii, jak i utrzymania i konserwacji systemu. Nie wymaga ono również zatrudniania wysoko wyspecjalizowanego personelu. Najczęściej pojawiające się usterki można naprawić we własnym zakresie. Dodatkowo, nowoczesne systemy oświetlenia solarnego lotnisk (więcej na ten temat u źródła https://wiser.pl/oswietlenie-lotniskowe/) zapewniają zdalne sterowanie, także przez pilota. Zdalnie odbywa się tu również monitoring .