• Lotnicze oświetlenie przeszkodowe

    Oświetlenie przeszkodowe ma za zadanie oznaczenie obiektów mogących stwarzać zagrożenie kolizji w powietrzu. Ich rodzaj jest ściśle określony przepisami tworzonymi przez ICAO (Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego). Poszczególne kraje mogą też mieć swoje, dodatkowe przepisy - na przykład w Stanach Zjednoczonych zajmuje się tym FAA (Federalna Administracja Lotnicza). Przeszkodami w rozumieniu przepisów ICAO są takie obiekty jak wieże, anteny, mosty, wieżowce, wzniosłości terenu czy kominy. W zależności od rodzaju przeszkody oraz od jej wysokości, stosuje się światła niskiej, średniej bądź wysokiej intensywności. Oświetlenie przeszkodowe dzielimy na trzy typy: A. B i C. Oprawy takiego oświetlenia narażone są na wiele czynników zewnętrznych, dlatego powinny one być wytrzymałe, odporne na opady atmosferyczne, wiatr i uderzenia, a także na skrajne temperatury. Ponadto, muszą być lekkie i łatwe w montażu - konkretnie opisujemy to tutaj https://wiser.pl/oswietlenie-przeszkodowe/. Wymienia się je już w momencie, gdy osiągną 75% swojej żywotności.

  • Światła stosowane na lądowiskach dla helikopterów

    Lądowiska dla helikopterów często znajdują się w miejscach trudno dostępnych, dlatego nie zawsze wyposażone są we wszystkie światła. Jeśli jednak przystosowane są do lotów nocnych, muszą zawierać przynajmniej podstawowe oświetlenie. Na lądowiskach wyznacza się dwie główne strefy: FATO i TLOF. Każda z nich powinna być oświetlona co najmniej czterema światłami ustawionymi w ich rogach. Ponadto, lądowisko może być wyposażone w reflektory. Ich światła skierowane są ku dołowi (by uniknąć efektu oślepienia operatora maszyny powietrznej). Reflektory wykorzystuje się tam, gdzie oświetlenie z otoczenia nie jest wystarczające do zapewnienia odpowiedniej widoczności. Na lądowisku znajduje się jednak o wiele więcej obiektów, które wymagają oświetlenia - piszemy o tym szczegółowo tutaj https://wiser.pl/oswietlenie-ladowisk-dla-helikopterow/. Należą do nich: wskaźnik kierunku wiatru, punkt celowania, wskaźnik kierunku lądowania, przeszkody oraz droga kołowania.

  • Naziemne światło lotnicze

    Naziemne światło lotnicze (AGL) służy przede wszystkim temu, by nawigować pilota podczas wykonywanych operacji lotniczych. Dlatego też znaczenie mają tu zarówno kolor, jaki natężenie czy kształt wiązki światła. Najważniejsze oświetlenie na lotnisku dotyczy oczywiście drogi startowej. Wyposażona jest ona w światła krawędziowe, progowe, końca drogi startowej oraz światła strefy przyziemienia. Ponadto, znajdziemy tu systemy świateł podejścia, które informują operatora maszyny powietrznej, czy znajduje się na ścieżce schodzenia. Obecnie na lotniskach świata stosuje się najczęściej system PAPI oraz VASI. Ponadto, lotniska wyposażone są w latarnie lotniskowe, które pozwalają na łatwą identyfikację portu lotniczego z powietrza. Lotniska najczęściej stosują oświetlenie konwencjonalne, zasilane prądem elektrycznym. Coraz większą popularność zdobywa jednak oświetlenie solarne (dowiedz się więcej na https://wiser.pl/oswietlenie-lotniskowe/), które obecnie jest równie niezawodne, a przy tym tańsze i ekologiczne.