Právna sebaobrana

Verejné

Súkromné

Právo

Zdroje

Zákony

zakonypreludi.sk

a návrhy - dôvodová správa na nrsr.sk

 

Judikatúra

justice.sk

 

Akademické

komentáre zákonov (Wolters kluwer, Back online)

články v odborných časopisoch

Kolizné pravidlá - výklad

  1. Lex superior derogat inferiori - právní norma obsažená v předpisu vyšší právní síly
  2. Lex specialis derogat generali - zvláštní úprava má přednost před normou obecnější
  3. Lex posterior derogat priori – pozdější, resp. později účinný právní předpis má přednost před dřívějším

Súdna sústava

Európsky súd pre ľudské práva

Ústavný súd

Najvyšší súd

Krajský súd

Obecný súd

Ústavná sťažnosť

Dovolanie

Odvolanie

Sťažnosť

Predbežné opatrenie

Žaloba pre obnovu konania

Ale! kopec výnimiek

Žaloba na náhradu škody

Veľké množstvo formalít

využil si všetky opravné prostriedky?

Koho žaluješ? - právna subjektivita

použil si správny typ žaloby?

podal si to na správny súd?

žaloba má všetky náležitosti?

Môj prípad PAS

Komunikácia

Môj prípad BANKA

Komunikácia

Môj prípad FLOR

Komunikácia

1. Dokumentovať

„Podľa právneho názoru ústavného súdu za súčasť základného práva na súkromie a ani za prejav osobnej povahy (v zmysle § 11 Občianskeho zákonníka) nemožno u verejného činiteľa – zamestnanca mestskej polície považovať výkon jeho zákonom upravenej služobnej právomoci na verejnosti. Zatiaľ čo do súkromia osôb, a teda aj do predmetu ochrany osobnosti patria zásadne otázky týkajúce sa ich intímnej sféry (písomnosti osobnej povahy, zvukové záznamy prejavov osobnej povahy), v prípade výkonu ústavnej alebo zákonnej právomoci verejných činiteľov na verejnosti ide o diametrálne odlišné otázky verejnej, a nie súkromnej sféry, ktoré nemožno v žiadnom prípade považovať za súčasť ich základného práva na súkromie. Otázkou verejného záujmu je preto slobodné získavanie informácií o spôsoboch, akým verejní činitelia vykonávajú na verejnosti svoje ústavné alebo zákonné právomoci. Verejní činitelia si musia byť vedomí toho, že budú vystavení pozornosti verejnosti a budú musieť akceptovať výkon práva na informácie zo strany verejnosti minimálne v tom rozsahu, v akom svoje ústavné alebo zákonné právomoci vykonávajú na verejnosti, resp. v styku s verejnosťou.” II. ÚS 44/00 z 5.1.2001

1. Dokumentovať

Ako overené cvičenie odporúčam vždy pri zhliadnutí polície, alebo úradu vytiahnuť telefón a z nahrávania spraviť zvyk.

V stresovej situácii človek často zabudne vytiahnuť telefón a nahrávať.

2. Nekomunikovať

2. Nekomunikovať

Když přijdete do konfliktu s policistou, zažijete hezkou trému. Najednou jste se ocitli na špatné straně, cítíte úzkost a strach. Je to přirozená reakce lidského těla. Policisti Vám budou klást otázky a ptát se. Jsou trénováni každý den na to, aby věděli jak z Vás dostat přiznání, aby jste jim zaplatili pokutu. Nezapomínejte, jsou to mistři v oboru. Dokonce jsou tak dobří, že ačkoliv nikomu nezpůsobíte škodu, když zaplatíte pokutu, cítíte se pak dobře a samy začnete poukazovat na to, že je dobře, že mé zastavil. Jinak bych jezdil jako “prase”. Uvědomte si, že s profíkem na slovní Judo nevyhrajete, pokud nejste trénováni. Tím nechci aby jste trénovali, ale aby jste zůstali zticha a řekli co nejméně. Slovní bitvu nevyhrajete, buďte na to připraveni.

2. Nekomunikovať

§ 130 zákona č. 301/2005 Z. z. trestný poriadok

(1) Právo odoprieť výpoveď ako svedok má príbuzný obvineného v priamom rade, jeho súrodenec, osvojiteľ, osvojenec, manžel a druh. Ak je obvinených viac a svedok je v uvedenom pomere len k niektorému z nich, má právo odoprieť výpoveď ohľadne iných obvinených len vtedy, keď nemožno oddeliť výpoveď, ktorá sa ich týka, od výpovede týkajúcej sa obvineného, s ktorým je svedok v tomto pomere.

(2) Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať, ak by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom rade, svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi, alebo iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere, ktorých ujmu by právom pociťoval ako vlastnú ujmu. Svedok je oprávnený odoprieť vypovedať aj vtedy, ak by výpoveďou porušil spovedné tajomstvo alebo tajomstvo informácie, ktorá mu bola zverená ústne alebo písomne pod podmienkou mlčanlivosti ako osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou.

3. Klamanie?

Obvinený môže

Svedok nemôže

4. Trvať na protokole

Trvajte na zápise procesu.
Vždy si ho prečítajte, často sa stane, že v protokole je niečo iné, než sa povedalo.

Nie je vaša povinnosť ho podpísať. Nepodpisujte.

Ak chcete úradnika vytočiť, trvajte na ústnom procese a zápise z neho.

Odopretie podpisu, dôvody tohto odopretia a námietky proti obsahu zápisnice sa v nej zaznamenajú.

5. Nahliadnutie do spisu

Jedno z najdôležitejších práv v prípade jednania s úradmi.

§ 23 zákona č. 71/1967 Zb. správny poriadok

 

Účastníci konania a ich zástupcovia a zúčastnené osoby majú právo nazerať do spisov, robiť si z nich výpisy, odpisy a dostať kópie spisov s výnimkou zápisníc o hlasovaní alebo dostať informáciu zo spisov s výnimkou zápisníc o hlasovaní iným spôsobom.

 

Na žiadosť účastníka konania musí sa prijatie podania potvrdiť.

6. Neutekať

7. Doklad totožnosti

„…., že občané jsou povinni se podrobit výkonu pravomoci veřejného činitele bez ohledu na vlastní soukromý názor. Jsou-li přesvědčeni, že tímto jednáním bylo porušeno jejich právo či jim byla způsobena škoda, mohou se proti takovému postupu veřejného činitele bránit jiným, a to zákonným způsobem. Ústava České republiky, Listina ani žádná jiná právní norma nepřipouštějí, aby občané nejprve hodnotili zákonnost postupu veřejných činitelů a teprve na základě toho jejich pokynů uposlechli nebo neuposlechli.“

nález ÚS, sp. zn. I. ÚS 263/97

Viac - NEUPOSLECHNUTÍ VÝZVY ÚŘEDNÍ OSOBY

Právna sebaobrana

By pavoltravnik

Právna sebaobrana

  • 236