• Maszynka do mielenia mięsa

    Choć nazwa urządzenia wskazuje jasno na jego zastosowanie, to jednak obecnie nowoczesne sprzęty dają nam o wiele, wiele więcej możliwości niż tylko samo mielenie mięsa. Taka maszynka może także wyciskać sok, mielić kawę, szatkować warzywa, a także ścierać żółty ser. Dodatkowe przystawki to forma do ciastek i do makaronu, a także nadziewarka do kiełbas. Jak działa to wielofunkcyjne urządzenie? Jego głównym elementem jest tak zwana ślimacznica, która pozwala na przesuwanie włożonych do środka surowców w kierunku noży, a następnie sita. Najlepiej sprawdzają się tu elementy ze stali nierdzewnej. W sklepach znajdziemy maszynki elektryczne i ręczne. W niektórych robotach kuchennych stanowią jeden z wielu elementów. Maszynki ręczne mocuje się do blatu przy pomocy śruby, natomiast elektryczne wyposażone są w specjalną przyssawkę. Wśród producentów maszynek do mięsa warto wymienić takie marki jak Zelmer, Tefal, Kenwood czy Hoffen. Cena takiego urządzenia mieści się w granicach 30 - 70 złotych (w przypadku maszynek ręcznych) oraz 150 - 1000 złotych (w przypadku maszynek elektrycznych).

  • Ekspresowe placki ziemniaczane

    Kto się skusi na puszyste placki ziemniaczane? Pomocna może się tu okazać maszynka do tarcia ziemniaków. Dzięki niej się nie zmęczymy, a przyrządzimy smaczny posiłek. Mając w planach smażenie placków ziemniaczanych, musimy się nastawić przede wszystkim na starcie ogromnych ilości surowych ziemniaków, zwłaszcza, jeśli mamy zamiar przygotować posiłek dla większej ilości osób. Jeśli często zdarza nam się takie "ziemniaczane party", warto pomyśleć o zakupie maszynki do tarcia ziemniaków. Błyskawicznie ściera surowe ziemniaki, pozostawiając nam dużo czasu na samo smażenie (i oczywiście jedzenie)! W ciągu godziny takie urządzenie potrafi zetrzeć nawet 80 kilogramów ziemniaków, a do tego daje nam możliwość ścierania także innych warzyw - na tarkach z różnymi oczkami. Większość tarek elektrycznych osiąga moc od 150 do 200 W. Najpopularniejszym sprzętem tego typu jest litewska maszyna (zwana "ciorką") firmy Migiris. Daleko w tyle nie pozostają jednak również takie marki jak Clatronic, Camry czy Kenwood. Cena elektronicznych maszyn do tarcia ziemniaków to 100 - 250 złotych.

  • Prodiż elektryczny do pieczenia

    Minipiekarnik, czy też prodiż, to urządzenie dobrze znane pokoleniu, które żyło w czasach PRL. Nawet jeśli ktoś miał zwykły piekarnik, to w domu nie brakowało też prodiża. I trudno się temu dziwić. To nieduże i poręczne urządzenie, które pozwala na pieczenie nie tylko ciast, ale także na przykład mięsa. Przez szybkę wmontowaną w pokrywę prodiża możemy dodatkowo obserwować cały proces pieczenia i wyłączyć potrawę w odpowiednim momencie, bez konieczności uprzedniego otwierania pokrywy (osoby, które choć raz w życiu piekły drożdżówkę lub biszkopt, wiedzą, że ma to niebagatelne znaczenie!). Taki minipiekarnik zwykle osiąga moc od 400 - 650 W. W dodatku, nowoczesne prodiże mogą być wyposażone w funkcje znacznie poszerzające możliwości urządzenia. Mowa tu o ruszcie, rożnie, a także o termoobiegu. Obecnie wśród użytkowników największym powodzeniem cieszą się prodiże firm Prumel i Tefal. Cena takiego urządzenia waha się w granicach od 150 do 400 złotych.

  • Rozdrabniacz kuchenny, czyli malakser

    Idealny sprzęt do rozdrabniania i krojenia warzyw i owoców! Rozdrabniacz kuchenny (malakser) przeznaczony jest do następujących funkcji: rozdrabnianie, siekanie, krojenie, tarcie, ubijanie piany, czy wyrabianie ciasta. A to jeszcze nie wszystko! Specjalne dostawki pozwalają na poszerzenie możliwości tego sprzętu! Dla osób, które nie planują przetwarzania dużych ilości warzyw czy owoców, doskonałym rozwiązaniem będzie minimalakser. Może pełnić te same funkcje, co malakser o standardowych wymiarach, z tą różnicą, że będzie miał pojemność 1 litra. Malakser często stanowi jeden z elementów wielofunkcyjnego robota kuchennego. Dodatkowo, wyposażony może być w wiele ciekawych i przydatnych funkcji, takich jak podświetlane przyciski, możliwość mycia poszczególnych elementów w zmywarce, czy powłoka antypoślizgowa. Świetnym (a zarazem prostym) rozwiązaniem, stanowiącym nie lada ułatwienie, jest wyposażenie pokrywy malaksera w niewielki otwór, który umożliwia dodawanie składników w czasie pracy urządzenia.

  • Domowy i chrupiący chlebek

    Nie ma to jak własnej roboty chleb zjadany codziennie na śniadanie lub kolację! Jak to możliwe? Zobaczcie! Maszyna do wypiekania chleba to urządzenie o mocy od 450 do 1650 W. Wyposażona może być w jedno lub dwa mieszadła. Ponadto, zawiera jedną lub dwie komory. W wypiekaczu do chleba upieczemy pieczywo o różnej wadze - od 0,45 kg do 1,6 kg. Jednak pieczenie chleba to zaledwie jedna - choć oczywiście podstawowa - z wielu funkcji tego urządzenia. Co jeszcze można w nim przyrządzić? Upiec ciasto, ugotować dżem, a także usmażyć konfitury! Wypiekacz do chleba produkowany jest najczęściej ze stali nierdzewnej lub plastiku. W środku znajdują się foremki powleczone powłoką zapobiegającą przywieraniu. Cena wypiekacza do chleba mieści się w granicach od 200 do 800 złotych.

  • Champion w kuchni

    Domowa pizza i świeżo upieczona szarlotka. Gorąca drożdżówka i zapiekanka z kurkami. Soczysta pieczeń i czipsy z jarmużu. Wszystko to można wyczarować we własnej kuchni. Wystarczy dobry piekarnik. Jakie piekarniki można obecnie znaleźć na rynku? Przede wszystkim, do wyboru mamy piekarnik wolnostojący oraz piekarnik do zabudowy - elektryczny bądź gazowy. Świetną alternatywą dla klasycznych piekarników jest urządzenie z funkcją gotowania na parze (piekarnik parowy). Nowoczesne urządzenie są wyposażone w wiele niezwykle przydatnych funkcji, które pozwalają na łatwiejszą, a przy tym bardziej ekologiczną pracę. Dotyczy to zwłaszcza funkcji czyszczenia piekarnika - pyrolizy i katalizy. Dzięki nim możemy z łatwością (nastawiając odpowiedni program) poddać czyszczeniu wnętrze piekarnika. W ten sposób rozwiązany został odwieczny problem: czym czyścić piekarnik? A także, co tu dużo mówić, oszczędzamy przy tym bardzo dużo czasu!

  • Domowe napoje

    Czy jest coś, co może się równać w smaku ze świeżo wyciśniętym sokiem - owocowym lub warzywnym? Jeśli tak jak my uważacie, że zakup sokowirówki to niewielka inwestycja w zamian za możliwość uzyskania pysznych, pachnących, a przy tym zdrowych soków, to jesteście we właściwym miejscu! Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami sokowirówki! To urządzenie, które doskonale radzi sobie z twardymi owocami i warzywami, takimi jak jabłka, gruszki, buraki czy marchewki. Jeśli planujemy przyrządzać właśnie takie soki, warto pomyśleć o zakupie sprzętu o większej mocy - co najmniej 300 W. W ostatnim czasie dużą popularność zdobyła "siostra" sokowirówki, wyciskarka. Czym różnią się od siebie oba urządzenia? Przede wszystkim, wyciskarka lepiej radzi sobie z miękkimi produktami, takimi jak na przykład truskawki, winogrona, czy nawet zioła. Sok pozyskany z wyciskarki jest gęsty i zawiera drobinki miąższu. Natomiast sok z sokowirówki jest bardziej klarowny i rzadszy. Sokowirówkę można też kupić w zestawie z innymi urządzeniami, na przykład z blenderem, malakserem, czy nawet - również! - z wyciskarką do owoców i warzyw.

  • Domowe i chrupiące frytki

    Chyba wielu z nas frytki kojarzą się z latem - zapachem (przyznajmy, nie zawsze świeżego) gorącego tłuszczu i frytek na papierowej tacce, które trzeba jeść palcami lub małymi, plastikowymi widelczykami. I pałaszowanie takich frytek - zwłaszcza dla dzieci - ma swój niezaprzeczalny urok. Jednak frytki domowej roboty - to jest dopiero coś! Oczywiście, można je przyrządzić w rondelku na płycie kuchenki, walcząc z pryskającym tłuszczem podczas smażenia, a po zakończeniu pracy - z kropelkami tłuszczu wokół całej płyty. Można też wykorzystać do smażenia frytek specjalnie ku temu skonstruowane urządzenie - frytkownicę. Dzięki temu jednemu urządzeniu za jednym zamachem pozbywamy się kilku problemów: pryskającego tłuszczu, tłuszczu na kuchence i jej okolicach, a także - jeśli ktoś ma taką ochotę - tłuszczu w ogóle! Tak, to urządzenie pozwala na smażenie frytek bez tłuszczu lub też z jego odrobiną (jedną łyżką!).

  • Termos do zadań specjalnych

    Termos obiadowy, menażka, kubek termiczny - wszystkie te pojemniki mają na celu jedno - przechować naszą żywność lub napój tak, by jak najdłużej zachowały swoją temperaturę. Obecnie w sklepach znajdziemy zarówno duży wybór kubków termicznych (te jednak nie trzymają zbyt długo ciepła - zazwyczaj tyle, ile trwa wypicie kawy czy herbaty), a także termosów obiadowych - pojedynczych, a także dwojaków i trojaków. Ponadto, dużą popularność zdobywają też ostatnio termosy na zupę. Wyposażone są one w specjalne uszczelki. Naczynia takie jak menażki powoli odchodzą w niepamięć - praktycznie nie trzymają ciepła w porównaniu z nowoczesnymi termosami. Dość powiedzieć, że niektóre z nich mogą utrzymywać temperaturę przechowywanej żywności czy napoju nawet do 24 godzin. Co ciekawe, zimne potrawy dłużej utrzymują swoją temperaturę niż ciepłe.

  • Gofry na miarę najpyszniejszych na świecie. Kto się skusi?

    Wielbiciele gofrów (a raczej ci, którzy zajmują się ich pieczeniem) wiedzą, że aby dojść do doskonałości i zrobić idealne ciasto, a następnie upiec pyszne gofry, trzeba wiele gofrów... po prostu zepsuć. Jeśli jednak zależy nam na tym, by nasze gofry były naprawdę udane, nie będziemy się zrażać pierwszymi niepowodzeniami. W końcu też każdy chyba dochodzi do wniosku, że ciasto to nie wszystko. Ważny jest też odpowiedni sprzęt, a w tym wypadku gofrownica. Modele dostępne na rynku mają zazwyczaj moc od 1000 do 1400 W i tu nie warto stawiać na słabsze urządzenie. Im mocniejsze, tym większą będziemy mieć pewność, że gofry wyjdą takie, jak powinny. Co jednak w przypadku, gdy mamy dobrą gofrownicę, świetnie opracowane ciasto, a mimo to gofry przywierają do płytki? Powodów może być kilka: zbyt słabo rozgrzana gofrownica, zbyt mała ilość oleju lub też stan płytki - po wieloletnim użytkowaniu może być zarysowana.

  • Słodkie owoce w naszej diecie

    O dobroczynnym wpływie owoców na nasze zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak w codziennym zabieganiu często zapominamy o tym, by wzbogacić swoją dietę - choćby o jabłka czy gruszki. Wydają się mało sycące, a przecież w ciągu dnia chodzi o to, by szybko zaspokoić głód i wrócić do swoich zajęć. Brzmi znajomo? Prawdopodobnie dla wielu z nas - tak. Dlatego chcemy dziś przypomnieć, jakie właściwości mają niektóre z owoców. I mamy nadzieję, że w ten sposób przyczynimy się do tego, że ktoś sięgnie - zamiast po kolejną drożdżówkę - choćby po garść malin. Oto: mandarynki zawierają dużą ilość błonnika pokarmowego, jabłka zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę, banany wykazują zbawienny wpływ na nasz układ trawienny, wiśnie - mimo, że tak słodkie, mogą być bez obaw spożywane nawet przez diabetyków. Ponadto, winogrona mają dużą zawartość wody, a także składników odżywczych.

  • Robot wielofunkcyjny z misą lub malakserem

    Roboty kuchenne goszczą w naszych kuchniach już od lat, ale jeszcze nigdy nie spełniały tak wielu funkcji! Nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne mogą nam zastąpić wiele pojedynczych sprzętów: malakser, mikser, sokowirówkę, wyciskarkę do owoców, młynek do kawy, młynek do mielenia mięsa, czy blender. Obecnie w sklepach znajdziemy dwa główne rodzaje robotów kuchennych: z misą i z malakserem. Urządzenia z misą doskonale sprawdzą się w przypadku ubijania piany, czy ucierania ciast. Z kolei malakser kroi i trze. Roboty kuchenne to urządzenia, które działają dzięki podłączeniu do gniazdka, a ich silnik osiąga wysokie obroty. Dlatego też producenci dbają o to, by były one wyposażone w niezbędne zabezpieczenia. Należą do nich przede wszystkim zabezpieczenie przed przegrzaniem, przed niewłaściwym montażem oraz przed wyjęciem mieszadeł. Cena robotów wielofunkcyjnych jest bardzo zróżnicowana. Najtańszy dostaniemy już za 150 złotych, a najdroższe mogą kosztować nawet 4000 złotych.

  • Bezprzewodowy czajnik elektryczny ​

    Nowoczesne czajniki bezprzewodowe to nie tylko urządzenia do zagotowania wody. Obecnie dostępne są modele, które można z powodzeniem dopasować chyba do każdej aranżacji kuchni. Ceramiczne, szklane, plastikowe, w różnych kolorach i wzorach... problemem może być co najwyżej podjęcie decyzji, który czajnik bezprzewodowy wybrać. Tym bardziej, że producenci oferują coraz to nowe funkcje. Niektóre z nich zwiększają bezpieczeństwo ich użytkowania (jak na przykład zabezpieczenie przed włączeniem pustego czajnika). Inne z kolei zapewniają niezwykły komfort użytkowania (cicha praca, możliwość regulacji temperatury wody). Wśród producentów czajników bezprzewodowych prym wiodą takie marki jak Philips, Crystal, Zelmer, Kenwood czy Bosch. Cena najtańszego modelu oscyluje wokół 30 złotych, natomiast najdroższe modele mogą kosztować aż 100 złotych.

  • Blender kuchenny a mikser

    Blender to jedno z tych urządzeń, bez których trudno sobie wyobrazić nowoczesną kuchnię. Zupy - krem, koktajle, czy też napoje z rozdrobnionych, miękkich owoców - to wszystko uzyskamy właśnie dzięki blenderowi. Obecnie w polskich sklepach znajdziemy dwa rodzaje blenderów - ręczny i kielichowy. Blender ręczny jest bardzo wygodny w użyciu (zwłaszcza bezprzewodowy, choć ten ma mniejszą moc). Natomiast blender kielichowy ma zwykle większą moc, a ponadto - jego obsługa polega na włożeniu do środka kielicha składników i włączeniu odpowiedniego przycisku. Czym różni się blender od miksera? Blender służy przede wszystkim do bardzo dokładnego rozdrabniania, natomiast mikser przyda się nam w przyrządzaniu ciasta na naleśniki, czy też w ubijaniu piany z białek. Popularni producenci blenderów to między innymi MPM, Zelmer, Bosch, Braun czy Kenwood. Najtańszy blender kosztuje zaledwie 30 złotych, natomiast cena najdroższych może sięgać nawet 4000 złotych.

  • Przysmaki tylko dla odważnych

    Nawet te osoby, które lubią ostre smaki, nie zawsze byłyby w stanie zjeść choćby odrobinę z najostrzejszych papryczek świata. Ich ostrość określa się w skali Scoville'a opartej na zawartości kapsaicyny - substancji nadającej pikantny smak. Jakie są najostrzejsze papryki na świecie? Carolina Reaper - królowa ostrych papryczek od 2007 roku. Trinidad Moruga Scorpion - podczas przyrządzania posiłków z dodatkiem tej papryczki, kucharze muszą mieć założone rękawiczki ochronne. Naga Viper - zjedzona w zbyt dużej ilości paraliżuje język. Pot Jonah - ma lekko owocowy smak. Choć, jak widać, zjadanie niektórych ostrych papryczek może w skrajnych przypadkach okazać się niebezpieczne, nie brakuje na świecie śmiałków, którzy za same nasiona niektórych ostrych papryk gotowi są zapłacić grube pieniądze. Ba! Nawet czekać w kolejce po zakup.