Gamta visų namai. Miškas 


Pristatymą paruošė Laimonas Tamošiūnas

Medžiai. Ąžuolas

Beržas

Liepa

Pušis

Eglė

Žvėreliai

Ežys

Lapė

Voverė

Kiškis

Briedis

Vilkas

Paukščiai

      Priklauso smulkūs, iki vidutinio didumo, gana įvairios išvaizdos ir gyvenimo būdo miško paukščiai. Jų kojos pritaikytos kopinėti medžių kamienais: du pirštai atkreipti į priekį, 2 atgal. Minta medžių vaisiais ir sėklomis, o kai kurie paukščiai ilgu savo liežuviu iš po žievės bei iš medienos ištraukia besislapstančius vabzdžius ir jų lervas. Kitos rūšys vabzdžius čiumpa snapu ar gaudo skraidančius ore.

Genys

      Tai sutemų paukštis ir aktyviausias prietemoje ir naktį, bet, kai reikia maitinti augančius jauniklius, medžiojančius kartais galima pamatyti ir dieną. Dažniausiai minta smulkiais žinduoliais, kaip kad žiurkėmis, pelėmis, pelėnais, kurmiais.

Pelėda

      Patino apdaras margai rusvas su rudomis skersinėmis juostelėmis. Išvaizda panaši į kurapką, bet nuo jos skiriasi juosva, rudai dryžuota uodega (kurapkos ji yra ryškiai ruda).

      Gyvena atvirame landšafte. Slapstosi tarp žolių, atviroje vietoje pasirodo retai. Išbaidyta nuo žemės kyla nenoriai, bet skrenda labai greitai ir tiesia kryptimi.

Putpelė

      Viršugalvis, gerklė ir pagurklis juodi, melsvo atspalvio spindesio. Nugarinė dalis gelsvai žalia. Skruostai balti. Kūno apatinė pusė geltona, tik gerklė, juostelė per krūtinės ir pilvo vidurį ir pauodegys juodi. Maistą renka medžių lajoje, ant žemės. Minta daugiausia vabzdžiais, taip pat augaliniu maistu. Žiemą labai dažnai lankosi lesyklose, kur minta trupiniais, lašiniais, grūdais, sėklomis.

Zylė

      Tai didelis, ilgu snapu, ilgomis kojomis, ilgu kaklu paukštis. Visas kūnas baltas, tik sparnai juodi. Snapas ir kojos raudonos. Įprastai maitinasi netoli nuo perėjimo vietos. Kai maisto ieško abu tėvai, stengiasi, kad lizdas būtų matomas, tačiau retkarčiais maisto ieško ir už 3–5 km nuo lizdo. Gaudo vabzdžius, kitus bestuburius, žuvytes, varliagyvius, ant žemės perinčių paukščių jauniklius.

Gandras

Elgesys miške

Taisyklės

  • Miške  važinėkite tik keliais, transporto priemones, palapines statykite tik tam tikslui skirtose aikštelėse. Prireikus sustoti trumpam laukui, transporto priemones pastatykite šalikelėje.
  • Neterškite miško popieriais, maisto atliekomis, konservų skardinėmis ar pan. Šiukšles meskite į tam tikslui skirtas dėžes arba užkaskite.
  • Nelaužykite medelių, šakų, negadinkite kelio ženklų ar kitų įrengimų, neardykite paukščių lizdų, skruzdėlynų.
  • Ypač atsargiai elkitės su ugnimi  - nemėtykite nužgesintų degtukų, nuorukų, laužus kurkite specialiai jiems skirtose vietose. Išvykdam užgesinkite ugnį. Gaisrai sunaikina žmonių triūsu dešimtmečius sukurtą miška, ši brangų visuomenės turtą. Kartu su medžiais ugnyje žūva jauni žvėreliai, paukščiai, mikroorganizmai. Ilgiems laikams čia lieka juodas, kalikus, negyvas laukas - rūstus priekaištas žmogaus abejingumui ir nekultūringumui.

Taisyklės

  • Bruknes, spanguoles, riešutus rinkite tik subrendusius - pasklebus uogavimo, riešutavimo sezonas. Grybaudami nedraskykite miško paklotės, samanų, kitaip toje vietoje išnyks grybai, be to pakenksite medžiams.
  • Neikite prie žvėreliams įrengtų ėdžių, šėryklų, laižyklų, nesinaudokite jų pastoge. Žinokite, kad žverys turi labai jautrią uoslę ir paskuigali vengti į jas ateiti. Žiemą "baltojo bado" metu žvėreliams galite nuvežti gero šieno, šluotelių, daržovių, bet geriausia pašarus perduoti vietos miškininkams arba medžiotojams, jie žino žvėrelių lankomas vietas ir patys juos pašers. Nesilaikančiuosius šių elgesio normų įstatymas numato bausti. Tačiau mes tikimės, kad Jūs būsite sąmoningi, jautrūs gamtos grožiui ir jos neniokosite. Jeigu miške pastebėsite netinkamai besielgiančius žmones, nepraeikite abejingai pro šalį, įspėkite juos. Apie miško niokotojus, taip pat kilusį gaisrą, praneškite miškininkams.

Patarimai

Grybavimas

Būt saugus

Nepasiklysk

Neuždek

42 % drėgnieji atogrąžų 33 % taigos
14 %  musoniniai 11 % - mišrieji ir plačialapiai

      Miškai dengia apie 30 % žemės sausumos ir yra vienas svariausių biosferos elementų. Jie susidaro teritorijose, kur yra pakankamai kritulių, iškrintančių ištisus metus, ne tik lietinguoju laikotarpiu.

      Dėl klimatinių sąlygų skirtumų miškų įvairovė didelė. Žemiau pateikti pagrindiniai žemėje augančių miškų tipai:

Miškas - svarbus žemėje elementas

Gero poilsio miške

Gamta - visų namai. Miškas.

By Laimonas Tamošiūnas

Gamta - visų namai. Miškas.

Susipažinsime su miško augmenija ir gyvūnija. Aptarsime ką miške galima ir ko negalima daryti.

  • 2,898