Šta ne treba raditi kada imate web agenciju

Milan Djordjevic
Co-owner Shindiri Studio

The Story

Greška #1: Rad bez ugovora između agencije i klijenta

Rešenje:

Uvedite obavezne ugovore za svaki projekat i svakog klijenta — svaki put. Pisanje ugovora može biti dugotrajan proces, pa napravite dobar šablon ugovora koji možete ponovo koristiti i prilagođavati. Obavezno uključite ponudu u ugovor kako biste eliminisali svaku zabunu u vezi sa onim što isporučujete za dogovorenu cenu.

Greška #2: Naplata celog iznosa po završetku projekta.

Rešenje:

Postavite svoju agenciju i sebe u bolju poziciju za planiranje novčanog toka i resursa koristeći naplate na osnovu milestone-a. Tražite od klijenata 50% unapred za manje projekte. Za veće projekte, tražite 33% unapred, 33% na polovini i 34% na kraju. Za ogromne projekte, podelite ih na mini-projekte. Razbijanje velikih projekata na manje korake takođe će pozitivno uticati na produktivnost tima, jer će rokovi postati češći.

Greška #3: Dozvoljavanje širenja obima projekta. (scope creeping)

Rešenje:

Ključ za upravljanje širenjem obima projekta je komunikacija i transparentnost. Uveli smo naplatu za zadatke van početnog obima (CR) i obavestili klijente unapred. Korišćenjem Jire i Clockify-ja dokumentovali smo svaki zahtev, evidentirali vreme i redovno fakturisali, što je olakšalo naplatu. Hitni rad smo naplaćivali skuplje, čineći prekovremeni rad isplativim.

Greška #4: Previše niska cena za naš rad.

Rešenje:

Stekli smo odličnu reputaciju kod klijenta kroz nase proizvode i na taj način sebi obezbedili bolju pregovaračku poziciju. Poslali smo našim redovnim klijentima email u kojem smo objasnili da značajno povećavamo cene. Promenom cena mogli smo da odbijemo projekte i klijente koji nam nisu odgovarali ili su bili previše rizični.

Greška #5: "Puno babica kilavo dete"

Rešenje:

Počeli smo da govorimo klijentima da želimo da komuniciramo isključivo sa jednim stakeholderom s njihove strane. Oni mogu voditi sve rasprave iza zatvorenih vrata bez nas i samo nam predstaviti rezultate. Sličnom politikom ohrabrićete klijente da se sami organizuju, što će pojednostaviti vaš proces.

Greška #6: Davanje prioriteta projektima na osnovu toga ko najviše „viče“.

Rešenje:

Uveli smo nedeljno i mesečno planiranje s ljudima zaduženim za vođenje timova unutar firme. Uz implementaciju ERP sistema za praćenje projekata i rokova, organizovali smo rad na više klijentskih projekata istovremeno. Ključne prekretnice uneli smo u kalendar, što nam je dalo jasan prikaz obima rada, dostupnih resursa i trenutaka kada treba da zaposlimo nove ljude. Kvalitetan softver za upravljanje projektima je neophodan kako bi vaš tim mogao da postigne vrhunske rezultate, zato odaberite alat koji podržava vaše ciljeve.

Greška #7: Zanemarivanje sopstvenog sajta.

Rešenje:

Za vreme korone isplanirali smo vreme za redizajn našeg sajta. Dali smo mu osvežen izgled koji je prikazivao naš najnoviji rad i usluge. Takođe smo postavili pravilo da projekat nije završen dok se studija slučaja ne objavi na našem sajtu, što je omogućilo da sajt uvek bude aktuelan i da istakne naš najbolji rad. Ovo nam je donelo više i veće ugovore, plus jos veću posećenost.

Greška #8: Ne merenje profitabilnosti.

Rešenje:

Ovo je proces koji traje i dan danas.
Početkom svakog projekta, tražili smo od klijenta da podeli 5 sajtova koje voli kako bismo brzo shvatili njihove preference.

Implementirali smo nekoliko koraka:
1) Questionary
2) Design system
3) Development vault
Kada smo optimizovali ceo proces, počeli smo meriti odnos truda i zarade, što nam je pomoglo da precizno identifikujemo probleme, biramo projekte pažljivije i povećamo profitabilnost.

Greška #9: Prihvatanje svakog posla koji nam se nudio.

Rešenje:

Kada smo zvanično prešli sa web dizajna na razvoj web aplikacija, redizajnirali smo naš sajt i pozicionirali se kao „Digital Product Development,“ ističući naše najbolje projekte. Počeli smo da odbijamo manje ugovore za web dizajn. Vaša agencija može se specijalizovati za B2C ili B2B sajtove, ili čak za određenu industriju. U svakom slučaju, kada vaša agencija stane na noge, specijalizacija je ključ za maksimizovanje profita.

Greška #10: Ne nuditi dodatne usluge.
(uz kantice i lopatice)

Rešenje:

Kako je naš background bio versatilan, razni klijenti su imali različite potrebe, ali bez jasnih direktiva nas koji pregovaramo, oni nisu mogli da znaju šta sve "nudimo".

Tako je bitno raditi istraživanje koje su to usluge koje možete dodatno da im ponudite.

Branding
SEO
Copy
Maintenance

Mistakes helps us grow

Pitanja?

Sta ne treba raditi kada imate web agenciju

By Milan Djordjevic

Sta ne treba raditi kada imate web agenciju

  • 82