Obiekty Unesco Australia i Oceania
Dawid Baranowski IV c
Australia
Wielka Rafa Koralowa – największa na świecie rafa koralowa, położona wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii, na Morzu Koralowym.
Największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, widoczna z kosmosu jako biała smuga na tle błękitnego oceanu.
Park Narodowy Kakadu – park narodowy położony w północnej części Terytorium Północnego w Australii. Utworzony w 1981, zajmuje powierzchnię 19 804 kilometrów kwadratowych. W 1981 park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Park jest domem 50 gatunków ssaków, 100 gatunków gadów i 280 gatunków ptaków.
Na terenie parku mieszka aborygeńskie plemię Gagudju
Tasmanian Wilderness (pol. Rezerwat Przyrody Tasmania)- obszar światowego dziedzictwa UNESCO położony w południowo-zachodniej, zachodniej i centralnej części Tasmanii.
Wpisany na listę UNESCO w 1982, a w 1989 obszar chroniony został powiększony. Jeden z największych obszarów objętych ochroną na terenie Australii.
Sydney Opera House – budynek w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu, położony na przylądku Bennelong Point w Sydney.
Opera budowana była w latach 1957-1973[1], wykonana została ze stali, betonu i szkła. Budynek opery został wpisany 28 czerwca 2007 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zatoka Rekina - przyciąga tłumy turystów rocznie przeszło 120 tysięcy.
W 1991 roku zatoka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Lord Howe – niewielka wyspa wulkaniczna na Morzu Tasmana (Ocean Spokojny), położona około 600 km na wschód od Australii. Powierzchnia 14,55 km², najwyższy punkt to Mount Gower – 875 m n.p.m.
Nowa Zelandia
Park Narodowy Tongariro – najstarszy park narodowy Nowej Zelandii. Został założony w 1887 roku. Zlokalizowany jest w centralnej części Wyspy Północnej. Obejmuje obszar 795,98 km².
W 1990 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt dziedzictwa przyrodniczego, w 1993 roku został także uznany za obiekt dziedzictwa kulturowego.
Te Wahipounamu – rezerwat przyrody, położony w Nowej Zelandii. Rezerwat został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1990 roku. Jego powierzchnia wynosi 26 000 km². Na terenie rezerwatu zlokalizowane są 4 parki narodowe: Park Narodowy Fiordland, Park Narodowy Góry Cooka, Park Narodowy Mount Aspiring oraz Park Narodowy Westland. Ponadto obszar ten zawiera 2 rezerwaty przyrody, 3 rezerwaty naukowe, 13 rezerwatów widokowych, 4 rezerwaty zarządzania przyrodą, 5 obszarów ekologicznych, 1 obszar chroniony oraz 1 rezerwat prywatny (20 ha)
Fidżi
Historyczne miasto portowe Levuka -
miasto na Fidżi; na wyspie Ovalau. Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 4 394 mieszkańców. W 2013 roku zabytki historycznego miasta portowego Levuka zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kiribati
Feniks – grupa 10 wysp lagunowych w Polinezji, na Oceanie Spokojnym, w większości niezamieszkanych. Ich powierzchnia wynosi 28,4 km². Obecnie prawie wszystkie wchodzą w skład państwa Kiribati, wcześniej - brytyjskich Wysp Gilberta i Lagunowych. Dwie najbardziej północne wyspy Howland i Baker pozostają własnością USA. Jedynie atol Kanton jest obecnie zamieszkany. Obszar chroniony wysp Feniks został w 2010 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Mikronezja
Nan Madol (zwane także „Wenecją Mikronezji” lub „Wenecją Pacyfiku”) – ruiny megalitycznego miasta, ośrodka ceremonialnego saudeleurów z XII/XIII–XV/XVI wieku, położone na ponad 100 sztucznych wysepkach. Wysepki oddzielone są od siebie kanałami.
W 2016 roku Nan Madol wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Vanuatu
Dominium wodza Roi Maty – miejsca na wyspach Efate, Lelepa i Artok w prowincji Shefa Vanuatu związane z życiem i śmiercią ostatniego naczelnego wodza noszącego tytuł Roi Maty (XVI–XVII w.) obejmujące m.in. jego rezydencję oraz miejsca śmierci i pochówku; wpisane w 2008 roku – jako pierwszy obiekt na terenie Vanuatu – na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Roi Mata to tytuł nadawany głównemu wodzowi w środkowym Vanuatu. Pojawił się wraz z przybyciem nowych wodzów na Efate ok. 800–1000 roku. Chociaż tytuł nosiło wielu wodzów, to w przekazach ustnych ich czyny przypisywane są jednej osobie – Roi Macie. Po śmierci ostatniego Roi Maty nikt nie używał tego tytułu przez ponad 400 lat.
Wyspy Salomona
Rennell (lokalnie: Mungava) – wyniesiony atol, należący do państwa Wyspy Salomona na Oceanie Spokojnym, którego południowa część, zwana East Rennell, została w 1998 roku wpisana na listę światowego dziedzictwaUNESCO. Wyspa jest drugim co do wielkości wyniesionym atolem koralowym na świecie, po Lifou. Na południowym wschodzie wyspy znajduje się jezioro Te Nggano, będące największym jeziorem Oceanii. Większość wyspy porośnięta jest dziewiczym lasem tropikalnym.
Dziękuję za uwagę ;)
deck
By lunq123
deck
- 861