EDYCJA TEKSTU  WORDPAD

WordPad (ryc. 1 ang. miejsce na słowa) to bardzo przydatny program do edycji i pisania tekstów, który dodatkowo dostępny jest w każdym systemie z rodziny Windows. Umożliwia on już prawdziwą pracę z tekstem, czyli pisanie i formatowanie. Można za jego pomocą zmieniać wielkość i rodzaj czcionki (liter), styl (pogrubienie, podkreślenie, pochylenie), a także formatować położenie teksu, jego kolor itp.

W celu uruchomienia WordPada klikamy na Start > Wszystkie programy > Akcesoria > WordPad.

W tym programie można tworzyć już publikacje nie ustępujące profesjonalnym dokumentom, czy książkom. Co do samej edycji tekstu to nie będę tu poruszał tego tematu, bo opowiem o tym w osobnym rozdziale poświęconym tej tematyce.

Okno główne programu

Polskie znaki

Polskie znaki piszemy za pomocą kombinacji klawiszy ALT (zawsze pracy) i litery np. ALT+A daje nam „ą”, ALT+C daje „ć” itd.

Duże litery piszemy poprzez przytrzymanie klawisza SHIFT i naciśnięcie dowolnej litery np. SHIFT+A daje nam „A” itd.

Klawisz ENTER służy do przechodzenia w nową linię, SPACJA powoduje powstanie odstępu między wyrazami, a BACKSPACE kasuje litery. Poniższa tabela przedstawia kombinacje klawiszy wykorzystywanych do pisania polskich liter.

Edycja tekstu

Edycję tekstu zacznijmy od rozmiaru i kroju czcionki. Aby zmienić formatowanie tekstu należy zaznaczyć dany jego fragment (za pomocą myszy lub po przytrzymaniu klawisza Shift), a następnie wybrać odpowiadające nam ustawienia. 

Rozmiar czcionki wybieramy z rozwijanego menu                w zakresie od 8 pkt do 72 pkt. Istnieje także możliwość ręcznego wpisania rozmiaru z zakresu od 1 pkt do 999 pkt.

Obok rozmiaru czcionki bardzo ważny jest także jej krój, czyli ogólny styl wyglądu liter i odstępu między nimi. Możemy go wybrać z rozwijanego menu                               i tam także dostępny jest podgląd krojów czcionek.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest rozmieszczenie tekstu na stronie. Można to robić za pomocą Tabulatora (wprowadzanie wcięć), Entera (wprowadzanie wolnej linii), czy z

menu                      , po kolei wyrównanie do lewej krawędzi, wyśrodkowanie, wyrównanie do prawej krawędzi i wyjustowanie tekstu.

Zapisywanie dokumentu

W programie WordPad mamy możliwość zapisania dokumentu w kilku formatach, a co za tym idzie ich świadomy wybór może mieć duże znaczenie. Zapis pliku odbywa się poprzez kliknięcie na              lub wybierając z menu „Zapisz” lub jeżeli chcemy zmienić, albo ustawić format zapisu „Zapisz jako …”. 

Istnieje kilka popularnych formatów zapisu plików tekstowych, które wymienię poniżej. Każdy z nich różni się stopniem zaawansowania, kompresji i innymi parametrami, których nie będę tu wymieniał.

TXT – format zapisu Notatnika, czyli podstawowego edytora tekstu. Zapisuje on tylko tekst bez formatowania i innych elementów.

RTF – format tekstu WordPad’a, czyli standardowego edytora tekstu Windows. Nie można w nim zapisywać plików zawierających tabele, wykresy i rysunki.

DOC – format zapisu programu Word 97-2003 

 

Edycja strony

Zapoznaliśmy się już z podstawową edycją tekstu i sposobami zapisu dokumentu tekstowego, więc teraz przychodzi kolej na formatowanie strony dokumentu. Możemy to zrobić korzystając z karty Ustawienia 

Mamy tu możliwość obrócenia strony w pionie i poziomie, ustawienia rozmiaru papieru standardowo np. A4, A5, A0 jak i niestandardowo według własnych potrzeb. Jak widać na ilustracji podstawowym zadaniem tej zakładki jest ustawianie marginesów, czyli odstępów od brzegu dokumentu. Standartowo jest to 2.5 cm.

Wstawianie tabel

Kolejnym ważnym zastosowaniem WordPad jest możliwość tworzenia obiektów. choć nie tak zaawansowana jak w MS Excel, ale bardzo przydatna w codziennej pracy. 

W karcie Strona główna możemy formatować zawartość strony zarówno pod względem zmiany czcionki i jej wielkości jaki i pozycji tekstu, odstępu między liniami. 

Wstawianie obiektów

W zakładce Wstawianie mamy możliwość dodania do naszego dokumentu obrazów w formacie: *.gif, *.bmp, *.jpg, *.jpeg, *.png. 

Akapit – jest to wcięcie na początku tekstu (o długości od 1 do 1,5 firetu) mające na celu podzielenie go na mniejsze fragmenty.

Białe znaki – znaki pisarskie niewidoczne podczas druku takie jak spacja, enter czy tab.

Indeks górny lub dolny – umieszczanie tekstu powyżej lub poniżej linii bazowej. Justowanie – jest to wyrównanie tekstu jednocześnie do prawej i lewej krawędzi strony.

Kolumna – pionowy obszar tekstu.

Wiersz – poziomy obszar tekstu.

Hiperłącze – to odwołanie do innego dokumentu lub adresu internetowego.

Zadanie domowe

Stwórz w domu dowolny tekst, np. opisujący wybrane wydarzenie podczas ostatnich ferii.

 

Przećwicz poznane zagadnienia z dzisiejszej lekcji. 

 

Wordpad

By mwodkowski

Wordpad

  • 1,402