Nie tylko kalkulator 

- świat tabel i wykresów programu Libre Office Calc

LibreOffice to zupełnie darmowy pakiet biurowy, który stanowi świetną alternatywę dla płatnego Microsoft Office. Dzięki aplikacjom w nim zawartym użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo wysoka zgodność z plikami pakietu Office, dzięki czemu mogą być one otwierane i modyfikowane bez utraty informacji.

LibreOffice Calc to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu wykonasz wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Prezentacja pomoże Ci zapoznać się z podstawowymi elementami programu LibreOffice Calc!

Poznajemy program LibreOffice Calc (ver. 4.4)

Funkcje pasku narzędzi w LibreOffice Calc:

Uzupełnianie arkusza danymi 

Wpisz w dowolnej komórce (ja wybrałem C9) wyraz szkoła. Możesz to zrobić wpisując wyraz bezpośrednio w komórce C9 lub w pasku formuły, po wcześniejszym kliknięciu na komórkę C9.

Zmiana nazwy arkusza

W lewy dolnym rogu znajduje się nazwa naszego arkusza. Klikając na zielony przycisk plus możesz stworzyć kolejny arkusz.

Jeżeli chcesz zmienić nazwę arkusza to kliknij na jego obecną nazwę (Arkusz1) dwa razy lewym przyciskiem myszki. W ten sposób otworzysz okienko umożliwiające nadanie nowej nazwy.

Adresy komórek i zaznaczanie komórek

W programie Libre Office Calc wiersze oznaczone są cyframi, a kolumny literami. Każda komórka w arkuszu posiada swój adres, na który składa się litera kolumny i numer wiersza.

Możemy zaznaczyć również kilka komórek jednocześnie. Zaznacz wybraną komórkę np. C9 a następnie przytrzymując lewy przycisk myszki przesuń wskaźnik myszki do pola F15. W ten sposób zaznaczysz obszar kilku komórek.

Podając zakres komórek zawsze musimy w środku użyć znaku dwukropka!

Wprowadzanie danych do arkusza

Wprowadzanie danych do arkusza kalkulacyjnego jest bardzo podobne do w wprowadzania danych do tabeli w edytorach tekstu.

Stwórz najpierw nazwę tabeli. Zaznacz kilka komórek rozpoczynając od komórki A1 a następnie przeciągnij kursor myszy do adresu G1.

Scalanie zaznaczonych komórek

Następnie wciśnij prawy przycisk myszki, aby otworzyć kartę edycji. Z menu zaznacz opcję SCAL KOMÓRKI. Zwróć uwagę na inne opcje, które oferuje karta edycji.

W scaloną komórkę (A1) wpisz tytuł tabeli np. Składki klasowe. Pamiętaj o wypośrodkowaniu tytułu!

Następnie wpisz nazwy poszczególnych kolumn. (Lp,imię, nazwisko, adres mailowy,płeć).

W każdej chwili możesz zwiększyć szerokość kolumny. Kliknij na jej nazwę, a następnie ustaw kursor myszki na linii pomiędzy kolumnami, tak aby pokazał się suwak ustawiający szerokość. Następnie używając suwaka ustal szerokość kolumny.

Rozpocznij uzupełnianie tabeli - SKŁADKI KLASOWE, od wypełniania cyferek porządkowych w polu Liczba porządkowa (Lp.)

Możesz zrobić to wpisując po kolei poszczególne cyfry w odpowiednich adresach komórek, ale znacznie prościej jest automatycznie wyznaczyć ich zakres...

W tym celu w komórce A3 wpisz cyfrę 1. Kliknij w zaadresowaną komórkę, tak aby została zaznaczona. Następnie przytrzymując lewy przycisk myszki przeciągnij ją w dół kolumny,zauważ że komórki uzupełniają się kolejnymi cyframi automatycznie!

W podobny sposób możesz automatycznie uzupełniać nazwy dni tygodnia lub nazwy miesięcy.

Wypełnij następnie dowolnymi danymi pozostałe wiersze kolumn - Imię, nazwisko, adres mailowy oraz płeć.

Formatowanie warunkowe komórek

Formatowanie warunkowe spowoduje, że grupa danych zostanie wyróżniona jednym kolorem. Pozwoli to na wzrokowo ocenić liczbę danych.

W naszej tabeli innym kolorem wyróżnimy chłopców(CH) oraz innym kolorem wyróżnimy dziewczynki (DZ).

Używając myszki zaznacz obszar kolumny  od komórki E3 do komórki E12.

Następnie z paska narzędzi wybierz zakładkę FORMAT, a po pokazaniu się podkategorii zakładkę FORMATOWANIE WARUNKOWE.

Z zakładki podkategorii kliknij na opcję WARUNEK...

Po kliknięciu opcji WARUNEK zobaczysz poniższe okienko.

Zauważ, że możesz rozszerzać pola Wartość komórki jest oraz pole równa

Po wciśnięciu opcji Nowy styl otworzy się następujące okienko. Wykonaj poniższe czynności...

Udało Ci się utworzyć nowy warunek. Podobnie postępuj z utworzeniem kolejnego warunku dla dziewczyn.

Pamiętaj o wpisaniu formuły ="DZ", zastosowania nowego stylu z innym kolorem, zatwierdzeniu warunku - wciskając przycisk Dodaj

Sortowanie danych

Sortowanie to układanie danych w pewnej kolejności np. alfabetycznej, które ma za zadanie ułatwić wyszukiwanie informacji.

Jeżeli chcesz sortować dane w LibreOffice Calc zaznacz za pomocą myszki kolumnę, którą chcesz posortować.

Jeżeli dane są powiązane ze sobą np. imię i nazwisko itd. ( w naszym przypadku powiązane są aż 4 kolumny) pamiętaj o zaznaczeniu wszystkich kolumn powiązanych ze sobą!

Tworzymy formuły

Formuły są to równania, które wykonują obliczenia na wartościach zawartych w komórkach. Formuła musi zaczynać się od znaku równości =

Wpisz w komórkach F3 wartość 2, w komórce F4 wartość 5, a w komórce F5 wartość 12. Następnie kliknij na komórkę F6 i zapisz w pasku formuły następujące wyrażenie = F3+F4+F5 i naciśnij ENTER.

Zauważ, że w komórce F6 została wyświetlona suma komórek F3,F4 i F5. Co więcej, jeżeli zmienisz cyfrę np. w komórce F3 na 5, automatycznie zmieni się suma podana w komórce F6! 

Zastosowanie funkcji

Funkcja to określona częściowo formuła, która posiada swoją nazwę i wykonuje pojedynczą operację. 

Zamiast wpisywać w pasku formuły poszczególne adresy komórek (np.F+F4+F5) możemy uprościć sobie pracę poprzez użycie funkcji. Zaznacz pole F6 i w pasku formuły wpisz następującą funkcję =SUMA (F3:F6) i naciśnij ENTER.

Możesz również zaznaczyć komórkę F6 i przeciągając myszkę do pola F3 zaznaczając dane które chcesz zsumować. Po zaznaczeniu naciśnij przycisk SUMA z paska narzędzi.

W pasku formuły możesz tworzyć dowolne funkcje, które wykorzystują podstawowe operacje matematyczne:dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie.

Pamiętaj, aby pisząc wybraną funkcję w pasku formuły rozpoczynać ją od znaku =

Każdą napisaną funkcję zatwierdzaj przyciskiem ENTER

Pamiętaj, że jeżeli po napisaniu funkcji zmienisz wartość komórki (która obejmuje napisaną funkcję) wynik automatycznie zostanie poprawiony!

Poeksperymentuj z wpisywaniem funkcji, jest to najlepszy sposób na zdobywanie praktyki!

Wstawianie wykresu

Do wstawiania wykresu posłuży nam stworzona tabela z wynikami głosowania do samorządu klasowego. Po otwarciu arkusza kalkulacyjnego wypełnij tabelę przykładowymi danymi.

Zaznacz teraz, korzystając z myszki, kolumny z których chcesz stworzyć wykres. W naszym przypadku będzie to kolumna z nazwiskami kandydatów i oddanych głosów.

Po zaznaczeniu danych kliknij w pasku narzędzi opcję WSTAW, a po otwarciu listy kliknij opcję WYKRES.

Udało Ci się otworzyć okno edycji wykresu.

W oknie możesz edytować - Typ wykresu

Zakres danych (jeżeli zaznaczyłeś wcześniej zakres, zostanie on dodany automatycznie)

Serię danych oraz Elementy wykresu.

W Elementach wykresu wpisz tytuł wykresu, opisz oś x jako KANDYDACI, a oś y jako ODDANE GŁOSY

Jeżeli uznasz, że czcionka jest zbyt duża - zmniejsz ją!

Wstaw stworzony wykres do swojego dokumentu w arkuszu kalkulacyjnym!

To już jest KONIEC... 

Arkusz kalkulacyjny LibreOffice Calc

By mwodkowski

Arkusz kalkulacyjny LibreOffice Calc

  • 2,302