Atom i cząsteczki

Co to jest atom?

To podstawowy składnik materii. Jest najmniejszą częścią pierwiastka. Składa się z trzech elementów: jądra (czerwono niebieskie centrum), powłok elektronowych i leżących na powłokach elektronów.

 

Co znaczy słowo atom i skąd on się wziął?

Słowo atom pochodzi z greckiego ἄτομοςátomos (od α-, „nie-” + τέμνω – temno, „ciąć”), oznaczającego coś, czego nie da się przeciąć ani podzielić.

ἄτομος -tomos  

Od kiedy ludzie są świadomi istnienia atomu?

Idea istnienia niepodzielnych składników materii pojawiła się już w pismach starożytnych filozofów indyjskich i greckich. W XVII i XVIII wieku chemicy potwierdzili te przypuszczenia, identyfikując pierwiastki chemiczne i pokazując, że reagują one ze sobą w ściśle określonych proporcjach.

W XIX wieku odkryto ruchy Browna, będące pośrednim  dowodem ziarnistości materii. Na początku XX wieku fizycy zbadali wewnętrzną strukturę atomów, pokazując tym samym, że są one podzielne.

pośredni-niedosłowny

struktura-budowa

Ciekawostki na temat atomu

1. Atom i jego rozmiary       można oglądać przez skaningowy mikroskop tunelowy.

 

2. Teorie mechaniki kwantowej pozwoliły stworzyć matematyczne modele wnętrza atomu.

3.  Grupy atomów mogą znajdować się w różnych stanach skupienia, w zależności od warunków takich jak temperatura i ciśnienie.

Mechanika kwantowa-opisuje przede wszystkim świat mikroskopowy (obiekty o bardzo małych masach)

Skaningowy

mikroskop

tunelowy

4. Słońce znajduje się wewnątrz Bąbla Lokalnego – pustki w ośrodku międzygwiazdowym, stworzonej przez supernową, która wybuchła 2–4 miliony lat temu. Wewnątrz tego bąbla gęstość wynosi około 10³ atomów/m³. Gęstsze obszary w ośrodku międzygwiazdowym mogą grawitacyjnie zapadać się, tworząc gwiazdy.

Procesy zachodzące w gwiazdach z upływem czasu zwiększają ilość pierwiastków cięższych od wodoru i helu. Około 95% atomów w Drodze Mlecznej znajduje się wewnątrz gwiazd, a ich całkowita masa odpowiada za około 10% masy galaktyki (za resztę odpowiada ciemna materia).

Pochodzenie i stan obecny

5. Atomy stanowią około

4% całkowitej masy-energii obserwowanego    Wszechświata, występując

ze średnią gęstością około

0,25 atomu/m³.

Supernowa-termin określający kilka rodzajów kosmicznych eksplozji, które powodują powstanie na niebie niezwykle jasnego obiektu, który już po kilku tygodniach bądź miesiącach staje się niemal niewidoczny.

6. Atomy nie mają dokładnie określonych granic, ich rozmiary są określane w sposób umowny, na podstawie odległości pomiędzy sąsiednimi jądrami atomów, z którymi tworzą wiązania chemiczne.

 

7. Niemal cała masa atomu jest skupiona w jądrze 100 000 razy mniejszym od atomu, ale kilka tysięcy razy cięższym od otaczających je elektronów.

8.  Atomy potrafią zmienić kolory.

 

9. Ludzie również składają się z atomów.

 

10. Atomy są nieśmiertelne. Nawet kiedy umieramy atomy nie giną, a zmieniają swoją postać.

Cząsteczki

Co to są cząsteczki?

Cząsteczki mogą to być: połączone atomy tego samego pierwiastka lub mogą to być połączone atomy różnych pierwiastków (związek chemiczny).

 

 

Cząsteczka chemiczna - cząstka składająca się co najmniej z dwóch połączonych z sobą atomów.

Nauka o cząsteczkach jest nazywana chemią molekularną lub fizyką molekularną, w zależności od tego, czy skupia się na zagadnieniach związanych z chemią, czy fizyką.

 

Fizyka molekularna zajmuje się prawami rządzącymi ich strukturą i właściwościami.

Fakt o cząsteczkach

1. Cząsteczki są bardzo małe. Ich średnice mierzy się w nanometrach (nm). Przykładem jest średnica cząsteczki wody, która wynosi około 0,3 nm.

 

1nm=0,000000001 m

Dziękuję za uwagę

Nikola Barańska

Atom i cząsteczki

By nikols

Atom i cząsteczki

  • 147