Raport Roczny 2016
Spis treści
Pomorskie: stan gospodarki turystycznej regionu
Rok 2016 to zdecydowanie tendencje wzrostowe w zasadzie we wszystkich obszarach turystyki, a sezon wysoki ponownie rekordowy pod względem liczby przyjazdów zarówno z kraju, jak i zagranicy. To co zdecydowanie cieszy, to fakt, ze nie tylko Trójmiasto i pas nadmorski były mocno eksplorowane ale również inne części regionu cieszyły się powodzeniem, a rezerwacji pobytów należało dokonywać ze znacznym wyprzedzeniem. Również okres jesienny i świąteczno - noworoczny przyniósł spore przychody dla branży.
Szacuje się, że rok 2016 zamknięty został liczbą ok.
9 mln, co stanowi wzrost do roku ubiegłego o kolejne kilka pkt procentowych.
2012
2013
2014
2015
2016
6,6 mln
7,7 mln
8,0 mln
8,5 mln
9,0 mln
Wykres natężenia ruchu turystycznego w województwie pomorskim
Stan gospodarki turystycznej regionu
Port lotniczy generuje kolejny wzrosty. Miniony rok zamknięty został liczbą 4,01 mln pasażerów i tym samym umocniona został pozycja lotniska gdańskiego jako 3. Portu w Polsce. Prognozuje się, ze na koniec 2017 wynik będzie lepszy o kolejne 8,4 % co przekłada się na 4,35 mln pasażerów. Najwiekszymi przewoźnikami w Gdańsku pozostaje irlandzki Ryanair (obsługuje 33,1 proc połaczeń) oraz węgierski Wizzair (44,8 proc) , a najpopularniejszymi kierunkami nadal pozostają rynki skandynawskie: Oslo, Sztokholm, Kopenhaga, Malmo oraz niemieckie (Monachium, Frankfurt) oraz Londyn, Warszawa i Kraków.
Ruch pasażerski na lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku
2012
2,854,602
Pasażerów
2013
2,844,308
Pasażerów
2014
3,255,089
Pasażerów
2015
3,700,000
Pasażerów
2016
4,010,000
Pasażerów
Stan gospodarki turystycznej regionu
Umacnia się również pozycja miasta Gdańska na arenie międzynarodowej. Miasto znalazło się w pierwszej trójce rekomendowanych miejsc do odwiedzenia w ramach konkursu „European Best Destination 2017” deklasując takie miasta jak Barcelona czy Londyn. Silna marka miasta wzmacnia region i zwiększa rozpoznawalność całej destynacji oraz miast tworzących metropolię.
Stan gospodarki turystycznej regionu
Stan gospodarki turystycznej regionu
Z roku na rok zwiększa się też liczba odwiedzających w obiektach biletowanego wstępu, co wskazuje na większą mobilność i aranżowanie czasu wolnego w oparciu o ofertę obiektów turystycznych. Oferta regionu pomorskiego w tym zakresie jest niezwykle różnorodna, co stwarza możliwość do organizowania różnego typu wycieczek i większej eksploracji pomorskiego.
W minionym roku tylko z 30 największych atrakcji regionu skorzystało ponad 5,6 mln osób!
Stan gospodarki turystycznej regionu
Słowński Park Narodowy
ZOO W Gdańsku
Akwarium w Gdyni
Muzeum Zamkowe w Malborku
Kaszubski Park Etnograficzny
we Wdzydzach Kiszewskich
Muzeum Obrony Wybrzeża
i Muzeum Rybołówstwa w Helu
Muzeum VW w Pępowie
Muzeum w Sztutowie
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Europejskie Centrum Solidarności
Molo w Sopocie
Centrum Nauki Experyment w Gdyni
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
318 931 323 376
435 970 460 000
462 572 504 040
544 421 518 000
94 000 106 688
15 000 20 000
84 998 100 000
37 326 43 908
297 714 922 000
990 665 1 083 548
224 943 233 626
258 767 373 646
74 266 83 876
Rok 2015
Rok 2016
Stan gospodarki turystycznej regionu
Przyczyn tendencji zwyżkowej jest na pewno wiele. Gospodarka turystyczna regionu jest obecnie w bardzo dobrej kondycji. Od kilku lat notowany jest stały wzrost udziału ruchu przyjazdowego zarówno z kraju, jak i zagranicy, a region pomorski znajduje się w czołówce najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce. Dogodne połączenia komunikacyjne, wysoka jakość usług ale przy tym wciąż niesamowita konkurencyjność cenowa, a także zintegrowane działania promocyjne to czynniki bezpośrednio wpływające na dynamikę wzrostu gospodarki turystycznej regionu pomorskiego. Dodatkowy argument działający na korzyść regionu to zdecydowanie bezpieczeństwo. Szacuje się, że ¾ Polaków zdecydowało się na urlop w kraju, również turyści z zagranicy wybrali Polskę, która wskazywana zostaje w oficjalnych komunikatach jako kierunek atrakcyjny i zarazem bezpieczny.
Stan gospodarki turystycznej regionu
75 %
25 %
Około 75 % Polaków zdecydowało się na urlop w kraju
Brytyjski MSZ opublikował listę rekomendowanych i zarazem bezpiecznych kierunków na świecie. Z krajów europejskich znalazło się na niej tylko 5 państw: Polska, Lichtenstein, Islandia, Słowenia i Malta.
Źródło: gazeta.pl
Stan gospodarki turystycznej regionu
Ale rok 2016 obnażył również dosyć spore dysproporcje w przychodach z turystyki. O ile Trójmiasto czy większe kurorty odnotowały zwyżkę to mniejsze miejscowości pomimo sporej liczby turystów pozostały na podobnym poziomie lub wręcz odnotowano spadki.
Dlatego też należy bacznie uważnie obserwować zmiany zachodzące w otoczeniu. Turystyka jak mało która dyscyplina jest podatna na to wszystko co dzieje się w otoczeniu. Ważne jest aby szybko reagować i dostosowywać się do aktualnych zjawisk czy też trendów.
Stan gospodarki turystycznej regionu
Sytuacja geopolityczna w Europie, kryzys gospodarczy i migracyjny czy rosnące kursy walut - paradoksalnie wszystkie te problemy pozytywnie wpływają na gospodarkę turystyczną regionu pomorskiego. Kluczowe jest odpowiednie zaprogramowanie długofalowej polityki promocyjnej regionu i wykorzystanie pojawiających się szans. Dodatkowo należy brać pod uwagę zmiany społeczne, które w dłuższej perspektywie również mocno wpłyną na kierunek rozwoju oferty turystycznej: starzenie się społeczeństw, stres jako choroba cywilizacyjna, to elementy determinujące rozwój takich dyscyplin jak turystyka medyczna, srebrna, czy slow life tourism.
Stan gospodarki turystycznej regionu
Sprawozdanie z działalności
za rok 2016
2016 to kolejny rok pracy ukierunkowanej na budowanie atrakcyjnego wizerunku regionu oraz zwiększenie udziału ruchu przyjazdowego. Działania realizowane pod szyldem Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej pozwalają sukcesywnie osiągać wyznaczone cele, a efektywna kooperacja z branżą stale komercjalizuje ofertę przyjazdową. Konsekwentnie wdrażana polityka promocyjna pozwoliła kontynuować szereg projektów przyczyniających się zwiększenia rozpoznawalności marki POMORSKIE na arenie krajowej i zagranicznej.
Cieszę się, że model współpracy opierający się na partnerach PROT, branży i środowisku turystycznym, jaki przyjęliśmy kilka lat temu przynosi wymierne efekty, a w kraju uznawany jest za modelowy przykład zarządzania turystyką.
Działalność targowa
Ekspozycja targowa to obecnie uzupełnienie działań wdrażanych na poszczególnych rynkach. Plan targowy określany jest w porozumieniu z partnerami z regionu ale również branżą turystyczną, co gwarantuje przede wszystkim efekt synergii ale i przynosi korzyści ekonomiczne.
Liczba wydarzeń 2016 zawężona została do imprez, które charakteryzowały się
- znaczną frekwencją odwiedzających i odbywają się na rynku priorytetowym: Jata Tokio, Matka Helsinki, Lato Warszawa
- są efektywne kosztowo, cieszą się zaufaniem branży lokalnej i dają możliwość nawiązania kontaktów biznesowych, a także są częścią realizacji szerszej kampanii promocyjnej na danym rynku - Reiseliv Oslo, Senior Sztokholm
- realizacją z udziałem branży turystycznej: IGTM Majorka , Dublin
- wynikają z organizacji misji gospodarczej regionu: Szanghaj
Działalność targowa
Organizacja wizyt studyjnych
Organizacja wizyt studyjnych dla dziennikarzy czy blogów to wciąż jedno ze skuteczniejszych narzędzi marketingu terytorialnego. Wielomilionowe zasięgi, wiarygodny przekaz, jak i efektywność ekonomiczna to tylko niektóre zalety. Różnorodność tematyczna mediów pozwala zaprezentować potencjał regionu z wielu perspektyw, a tym samym dotrzeć do różnych grup odbiorców. Wizyty studyjne to również świetna okazja do zaproszenia tour operatorów pakietyzujących ofertę przyjazdową.
Organizacja wizyt studyjnych
Miniony rok to organizacja 45 wizyty studyjnych
o różnorodnej tematyce, w których udział wzięło łącznie 63 dziennikarzy, 176 touroperatorów oraz
8 przedstawicieli ekip telewizyjnych. Największą popularnością cieszyła się oferta miejska, kulturowa oraz aktywna a także premium regionu pomorskiego,
w tym: kulinaria, golf, lifestyle, regionalizm i kultura ludowa. Spodziewany ekwiwalent medialny szacowany jest na 5 mln PLN, a zasięg odziaływania nawet na kilkanaście mln odbiorców. Największe efekty spodziewane są ze strony mediów Skandynawii, Niemiec, Izraela, Włoch i Polski, w czasie których uczestnicy mieli okazję zwiedzić nie tylko tętniące wielkomiejskim życiem Trójmiasto, ale również urokliwe zakątki regionu takie jak: Łebę, Malbork, Słupsk z Ustką, Żuławy, Mierzeję Wiślaną oraz Kaszuby Północne
i Południowe.
Organizacja wizyt studyjnych
Z blogerami o ofercie dla rodzin z dziećmi
Rosnące zainteresowanie turystyką rodzinną to trend obserwowany w danych krajowych już od kilku lat. Tylko w szczycie sezonu wakacyjnego w 2016 r., zainteresowanie atrakcjami dla dzieci było o 30 % większe niż w analogicznym okresie 2015 r, a dane portalu Zarabiaj na Turystyce wskazują, iż około 40 % rezerwacji to te złożone przez rodziny z dziećmi. Tendencję tę potwierdzają również wzrosty odwiedzalności w obiektach biletowanych. Dla przykładu Centrum Nauki Experyment
w Gdyni podczas wakacji w 2016 r. odwiedziło 70 655 gości wobec 61 959 w 2015.
Dlatego PROT we współpracy z portalem Dziecko w Podróży podjęła działania, które miały na celu promocję oferty rodzinnej w regionie pomorskim. Wiosną zrealizowano cykl 4 wizyt studyjnych dla blogerów polskich, którzy wspólnie ze swoimi rodzinami mieli okazję do odkrywania i testowania atrakcji dedykowanych najmłodszym.
Organizacja wizyt studyjnych
Wizyty oparte były o ofertę pasa nadmorskiego, w tym Ustkę, Łebę, Gdynię, Kaszuby Północne, a udział w nich wzięli blogerzy turystyczno/parentingowi: wszedobylscy.com (20 tys. unikalnych użytkowników miesięcznie), globtroterek.com (liczba wyświetleń bloga: 142 973 tys.) oraz lifestylowio/parentingowi szalonooka.pl, matkawariatka.pl (60 tys. unikalnych użytkowników miesięcznie).Współpraca z blogerami pozwoliła na obecność oferty regionu zarówno na danych blogach jak i kanałach social mediowych, w tym m.in. fb, instagram, yt, twitter, a co za tym większe dotarcie do bezpośredniego odbiorcy. Szacuje się, że zasięg informacyjny wygenerowany został na poziomie 0,5 mln odbiorców.
Organizacja wizyt studyjnych
Organizacja wizyt studyjnych
Współpraca z "największymi"
Niezwykle istotna, a zarazem skuteczna jest współpraca z opiniotwórczymi mediami z zagranicy. Każdego roku PROT zabiega o uwagę ważnych i nośnych tytułów oraz o przyjazd wpływowych dziennikarzy. Rok 2016 przyniósł jedną z cenniejszych publikacji w The Times, rekomendujący Gdańsk i region pomorski jako miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia. Norman Miller docenił nie tylko urok metropolii ale również był pod wrażeniem pasa nadmorskiego, kuchni a także atmosfery tego miejsca. To doskonała promocja regionu i ekwiwalent reklamowy na poziomie kilkunastu tysięcy funtów.
Rok 2016 przyniósł jedną
z cenniejszych publikacji
w The Times
Organizacja wizyt studyjnych
Bardzo rokującą wizytą stał się również przyjazd redaktor naczelnej popularnego na całym świecie magazynu podróżniczego National Geografic Izrael (nakład: 70 000 egz.) – Daphne Raz oraz dziennikarki Sara Margot reprezentującej jeden z najpopularniejszych we Włoszech miesięczników lifestylowych „Vanity Fair” (nakład: 275 938 egz. zasięg 365 550) . Warto wspomnieć również o wizytach studyjnych dla niemieckich mediów lifestylowych takich jak: Barbara (nakład 380 000 egz.) oraz Laura (140 000 egz.) podczas, których dziennikarze eksplorowali między innymi Mierzeję Helską.
Organizacja wizyt studyjnych
W skandynawskich barwach
Skandynawowie wciąż stanowią jedną z najliczniejszych grup odbiorców pomorskiej oferty turystycznej, dlatego działania komunikacyjne są niezwykle istotnym elementem prowadzonych na tych kampanii.
W ostatnim roku bardzo rozwinęła się współpraca ze stowarzyszeniem blogerów skandynawskich NordicTB która zaowocowała wizytą blogerek lifestylowych
z Norwegii (Travelling Munk, Alltid reiseklar, reisepluss, Norske reiseblogger). Natomiast we współpracy
z przewoźnikiem Stena Line do regionu pomorskiego zaproszonych zostało 4 blogerów ze Szwecji (roomofkarma.se, bydiadonna.femina.se, femme.se/fnulan, 56kilo.se). Wizyty skoncentrowane były na prezentacji oferty lifestylowo/kulinarnej regionu w nowych mediach takich jak blogi oraz kanały social media z wykorzystaniem hastagów #pomorskietravel oraz #pomorskieprestige.
Organizacja wizyt studyjnych
Na szklanym ekranie
Liczną grupę medialną stanowiły również ekipy telewizyjne, które walory regionu pomorskiego prezentowały na szklanym ekranie w Chinach, Szwecji i Włoszech. Chińska ekipa Green pepper and red pepper (www.greenpepperandredpepper.com) przygotowała materiał do dwóch 15-minutowych odcinków obejmujących tematykę: kulinariów, oferty turystycznej, rozrywki, kultury, sztuki, designu i lifestylu. Materiał prezentowany jest na 7 największych stronach video w Chinach. Materiał o regionie pomorskim zrealizowany został również przez szwedzką telewizję Kanał 8 do programu GONE CAMPING, który odnotowuje 1,5 mln widzów rocznie. Natomiast ogólnowłoska TV 2000 nakręcając 15 minutowy odcinek dot. regionu pomorskiego do programu „Il Mondo Insieme” dotarła do rodzin katolickich na terenie całego kraju.
Organizacja wizyt studyjnych
Warto również wspomnieć
o promocji kulinariów regionu
z udziałem ekspertów kulinarnych, w tym Tomasza Jakubiaka – gospodarza popularnego programu “Jakubiak lokalnie” w telewizji Kuchnia+. Zaproszeni goście mieli okazję wypowiedzieć się na temat lokalnych smaków Pomorza. Materiał został wykorzystany do kampanii online realizowanej poprzez kanały social mediowe (pomorskie travel
i pomorskie prestige) i dotarł do
20 000 użytkowników.
"Pomorskie jest bardzo bogate w produkty lokalne. Potencjał w województwie jest ogromny" - mówi Tomasz Jakubiak
Organizacja wizyt studyjnych
Programy studyjne dla tour operatorów
Rok 2016 to zdecydowanie rozwiniecie skrzydeł w kontekście współpracy z tour operatorami, którzy licznie odwiedzali region pomorski w ramach organizowanych wizyty studyjnych. Współpraca z tour operatorami jest szczególnie istotna z punktu widzenia tworzenia i wdrażania pakietów przyjazdowych dedykowanych turystom z danych rynków w oparciu o ofertę regionu. Dlatego PROT zaangażował się w spotkanie regionalnych Biur Lufthansa City Center z Europy i Bliskiego Wschodu, które w dniach 10-13.04.17 odbyło się w Gdańsku. W spotkaniu uczestniczyło 90 agentów.
Organizacja wizyt studyjnych
Lufthansa City Center International to jedna z największych międzynarodowych sieci agencji turystycznych. Z uwagi na duży potencjał spotkania Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna podczas konferencji zaprezentowała walory regionu pomorskiego oraz przygotowała niestandardowe zwiedzanie Gdańska dla uczestników oparte na jego wyróżnikach, w tym bursztyn, kulinaria czy lokalne trunki.
Organizacja wizyt studyjnych
Natomiast w dniach 20-21.04.2016 PROT wsparł wizytę agentów GEBECO z grupy TUI realizowaną w ramach projektu Experience Poland 2016, w którym wzięło udział 25 sprzedawców z Niemiec, zwiedzających wybrane regiony Polski, w tym Pomorskie. W ramach wizyty w regionie agenci mieli możliwość poznać możliwości gdańskiej bazy hotelowej oraz atrakcje turystyczne Gdańska od strony wody. Nie zabrakło również prezentacji Europejskiego Centrum Solidarności oraz Muzeum Zamkowego w Malborku.
Warto także wspomnieć o workshopie i study tourze zorganizowanym dla ukraińskich mediów
i 7 tour operatorów, które miały na celu promocję połączeń lotniczych: Gdańsk – Iwano-Frankiwsk oraz Warszawa – Winnica z nowej oferty Ukraine International Airlines. W ramach wizyty zaproponowano bogaty wachlarz możliwości i propozycji spędzenia czasu wolnego jakie oferuje region pomorski.
Organizacja wizyt studyjnych
Niewątpliwie ważnym i efektywnym wydarzeniem roku 2016 była III edycja flagowego wydarzenia Incoming Poland Gdańsk & Pomorskie Region, która poprzez rozmowy stolikowe i study toury tematyczne drugiego dnia skupiła wokół siebie 40 tour operatorów z 13 rynków zagranicznych oraz 60 z rynku polskiego.
Dostępne są już efekty z powyższych wizyt studyjnych, z którymi można zapoznać się na stronie www.prot.gda.pl w zakładce wizyty studyjne – efekty wizyt studyjnych. Kolejne sukcesywnie dodawane będą w miarę emisji.
Organizacja wizyt studyjnych
Promocja krajowa
Priorytetem na rynku krajowym jest stałe umacnianie turystycznej marki regionu pomorskiego, jak i wydłużanie sezonu turystycznego. Region uznawany jest za jedną z najatrakcyjniejszych destynacji w kraju, która zwłaszcza w sezonie letnim kumuluje aż 30 % wszystkich przyjazdów do kraju, dlatego priorytetem PROT jest podejmowanie takich działań, które pozwolą przełamać podejście do klasycznego wakacyjnego wypoczynku nad Bałtykiem.
Region uznawany jest za jedną z najatrakcyjniejszych destynacji w kraju, która zwłaszcza w sezonie letnim kumuluje aż 30 % wszystkich przyjazdów do kraju
Bardzo mocno podkreślane są zatem wszelkie aktywności dla których sezon wiosenny czy jesienno –zimowy staje się dodatkowym atutem. Zatem oferta aktywna, kulturowa, regionalizm, spa, kulinaria to tematy przewodnie prowadzonych działań promocyjno – komunikacyjnych. Latem natomiast mocniejszy nacisk położony zostaje na oferty dla rodzin z dziećmi, jak również możliwości spędzania czasu również poza strefa nadmorską czy w czasie klasycznej niepogody.
Promocja krajowa
Pomorskie w Łodzi
Pomorskie jest blisko! Zaledwie trzy godziny autostradą a więc szybko, wygodnie i bezpiecznie. Ta bliskość i komfort podróży dały pretekst do zorganizowania niestandardowej akcji promocyjnej skierowanej do mieszkańców aglomeracji łódzkiej.
Główny nacisk komunikacji położony został właśnie na element transportowy i powiązanie obu regionów autostradą A1, która jest najszybszą i najbezpieczniejszą drogą dotarcia nad Bałtyk. Ale intencją PROT było przede wszystkim zerwanie z wizerunkiem Pomorza tylko jako wakacyjnej destynacji kojarzonej z biernym wypoczynkiem na plaży. Pas nadmorski to niezaprzeczalny atut regionu ale ogromny potencjał drzemie również w takich jego częściach jak Kaszuby, Kociewie czy Żuławy. Sezon jest krótki i niestabilny tak więc najważniejszym celem było wskazanie wszelkich form aktywnego spędzania czasu niezależnie od pogody, jak również inspirowanie mieszkańców Łodzi do organizowania weekendowych wyjazdów w ciągu całego roku.
Promocja krajowa
Akcja miała charakter ambientowy i rozgrywała się na głównych skrzyżowaniach miasta w porannym i popołudniowym szczycie. Uzupełnieniem działań było również wykorzystanie największej i najbardziej rozpoznawalnej przestrzeni – łódzkiej Manufaktury, w której zorganizowana została strefa ekspozycyjna regionu pomorskiego.
Partnerami Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w organizacji całego przedsięwzięcia były: Miasto Ustka, Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka, Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby, Powiat Kartuski, Miasto Pruszcz Gdański, Faktoria Rzymska w Pruszczu Gdańskim, miasto Malbork, Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie, Gdańska Organizacja Turystyczna oraz miasto Sopot
i Stowarzyszenie Turystyczne Sopot.
Promocja krajowa
Obejrzyj film z akcji w Łodzi
Promocja krajowa
Na platformie Anywhere
Jednym z uruchamianych narzędzi komunikacji na rynku polskim jest lotniskowa platforma medialna Anywhere.pl, której częścią są między innymi magazyny lotniskowe dystrybuowane zarówno w terminalach pasażerskich, jak i w miejscach znacznego natężenia ruchu – kawiarnie, restauracje, salony kosmetyczne, etc. Magazyny do pobrania są również w bramkach wifi zlokalizowanych w portach lotniczych, jak również za pośrednictwem aplikacji mobilnych dostosowanych na wszystkie systemy operacyjne. Całość kontentu spięta jest również platformą internetowa anywhere.pl, którą miesięcznie odwiedza ok. 150 tys. użytkowników. Szacuje się, że każdego miesiąca pomorskie artykuły docierały do ok. 0,5 mln czytelników.
PROT wraz sekcją tematyczną Destination Pomorskie stał się partnerem magazynu:
- Live&Travel – Gdańsk
- Łódź U Fly – Łódź
- Hello Modlin – Warszawa Modlin
- AirGo – Rzeszów
Promocja krajowa
Artykuły promocyjne w ramach platformy Anywhere.pl
Promocja krajowa
Promocja krajowa
Pomorskie Prestige
Nie słabnie popyt na usługi luksusowe i sektora premium. Szacuje się, że wartość tego rynku osiągnęła w Polsce w 2016 roku poziom ok. 16 mld zł – oznacza to ok. 15 proc. wzrost
w stosunku do 2015 roku. Taki kierunek stwarza optymalną szansę pozyskania nowej grupy odbiorców oferty turystycznej regionu poszukującej, zwłaszcza poza szczytem sezonu, wysokojakościowej oferty turystycznej opartej na emocjach, unikalnych przeżyciach i doznaniach.
Dlatego też kontynuowany był program promocji jakościowych usług przemysłu czasu wolnego prowadzony pod hasłem Pomorskie Prestige. Markę premium regionu wypełniają takie obszary jak: kulinaria, golf & yachting, amber & design, spa & medical, shopping & lifestyle. Projekt ten stanowi integralny element strategii marketingowej realizowanej przez PROT ale również dedykuje się mu indywidualne działania promocyjne i komunikacyjne na rynku krajowym
i zagranicznym.
Promocja krajowa
Culinary Prestige
Turystyka kulinarna wciąż stanowi jeden z wiodących trendów motywujących do przyjazdu. Potencjał Gdańska i całego regionu pomorskiego w tym zakresie jest niezaprzeczalny, a otwartość branży i wola podtrzymywania współpracy spowodowała kontynuowanie działań i pozycjonowanie regionu jako destynacji kulinarnej. Partnerami projektu jest 25 restauracji z pomorskiego, które pracują w zgodzie z filozofią slowfood i nawiązują do tradycji kulinarnych regionu.
Główną platformą komunikacyjną jest blog tematyczny : www.pomorskie-prestige.eu. Każdy wpis to indywidualnie zrealizowana relacja, przygotowana przez niezależnych dziennikarzy,
jak i fotografów, co pozwala zachować obiektywizm i indywidualny charakter każdego prezentowanego obiektu.
Do końca 2016 roku blog Pomorskie-Prestige zanotował 197 223 odsłon i został odwiedzony przez 99 457 użytkowników
Promocja krajowa
Promocja krajowa
Blog sukcesywnie jest również rozbudowywany o dodatkowe funkcjonalności i sekcje tematyczne w ramach kategorii głównych. Dostosowany został również do wersji mobilnej oraz spięty
z kanałami społecznościowymi
i pozycjonowany na docelowe rynki ( Polska, Szwecja, UK, USA, Niemcy).
W roku 2016 zrealizowanych zostało szereg działań promocyjnych rebrendingujacych wizerunek kuchni polskiej, jak również podjęto współpracę
z blogerami i dziennikarzami kulinarnymi.
Nie bez znaczenia jest również zainicjowana kooperacja z tour operatorami organizującymi podróże kulinarne, które zyskują na popularności
i stają się jednym z częściej wybieranych pakietów tematycznych. Niezwykle istotne jest również utrzymywanie stałych relacji z opiniotwórczymi mediami polskimi poprzez wysyłkę informacji prasowych czy realizację działań PR. Jednym
z efektów tych działań jest niekomercyjna publikacja w magazynie lifestylowym Twój Styl.
Promocja krajowa
Kolejny przykład to zorganizowana akcja PR podczas wydarzenia „Sopot od kuchni”, gdzie na lokalną kolacje zaproszeni zostali eksperci kulinarni, w tym Tomasz Jakubiak z telewizji kuchnia +, prowadzący autorskie programy kulinarne, nawiązujące do lokalności. Podczas kolacji eksperci mieli nie tylko możliwość skosztowania autorskiej i zarazem lokalnej kuchni szefa kuchni ale również podjęta została dyskusja na temat kulinariów w regionie pomorskim. Spotkanie zaowocowało ciekawym materiałem, który wykorzystany został do kampanii online realizowanej poprzez kanały social mediowe (pomorskie travel i pomorskie prestige) i dotarł do 20 000 użytkowników.
Tomasz Jakubiak:
"Wołowina pomorska jest jedną
z najlepszych na świecie"
Promocja krajowa
Warto także wspomnieć o promocji krajowej projektu chociażby poprzez obecność projektu na największym portalu turystycznym województwa pomorskie www.pomorskie.travel
(5 000 użytkowników dziennie) czy poprzez współpracę z magazynem lifestylowym Slowlife Food&Garden (40 000 nakładu) przy prezentacji jesiennych smaków regionu pomorskiego.
Promocja krajowa
Natomiast w ramach promocji lokalnej, której celem było dotarcie do najbliższych potencjalnych odbiorców, przygotowany został przewodnik kulinarny, który na wiosnę 2016 był dodatkiem do Gazety Wyborczej Trójmiasto i na 24 stronach prezentował ofertę partnerów projektu. Dystrybucja dodatku swoim zasięgiem objęła województwo pomorskie, powiat elbląski oraz braniewski, łączny nakład to ponad 17 000 egzemplarzy.
Promocja krajowa
W rytmie slow
Slowlife tourism to kierunek silnie zaznaczający swoją obecność w sektorze usług turystycznych. Doskonale wpisuje się w aktualne trendy konsumenckie oraz dopełnia ofertę wypoczynku na obszarach wiejskich pozwalając jej tym samym rozwinąć pakiet ofert świadczonych przez gospodarstwa agroturystyczne czy silniej eksponować tradycje lokalne i kulturę ludową.
Nurt slowlife doskonale wpisuje się w markę parasolową Pomorskie Prestige, dlatego podjęte zostały działania ukierunkowane na identyfikacje ofert związanych z tym tematem. W kolejnym roku zaplanowano rozszerzenie zakładki tematycznej na blogu, jak i mocniejsze zaakcentowanie tematu
w działaniach marketingowych.
Promocja krajowa
Promocja zagraniczna
Promocja zagraniczna to niezmiennie jeden z kluczowych obszarów działalności PROT. Ścisła kooperacja z samorządami lokalnymi, portem lotniczym, a także przewoźnikami zapewnia synergię działań, przekłada się bezpośrednio na wzrost rozpoznawalności marki regionu, a co za tym idzie stale rosnący ruch przyjazdowy. Tylko w minionym roku lotnisko gdańskie obsłużyło ponad 4 mln pasażerów, a przewoźnicy promowi Stena Line i Polferries blisko 1 mln pasażerów.
Obszar aktywności marketingowej obejmuje przede wszystkim rynki z którymi region posiada bezpośrednie połączenia komunikacyjne ale nie bez znaczenia pozostają rynki zamorskie lub optymalnie skomunikowane siecią połączeń drogowych. Identyfikowane są także nowe destynacje rokujące sprzedaż pomorskiej oferty turystycznej.
Rynki priorytetowe: Szwecja, Norwegia, Niemcy, Wielka Brytania/Irlandia, Rosja
Rynki uzupełniające: Włochy, Hiszpania, Austria/Szwajcaria, Japonia
Rynki perspektywiczne: Chiny, Izrael, Czechy
Promocja zagraniczna
Strategia komunikacji dedykowana jest zawsze konkretnym rynkom i odbiorcom, a wybór dominujących tematów następuje w oparciu o preferencje konsumentów i wskazania partnerów rynkowych. Selektywny dobór narzędzi pozwala z kolei zapewnić stałą obecność na rynku i bieżącą komunikację z odbiorcą, a w zależności od rynku i jego specyfiki prowadzone są zarówno działania o charakterze B2B, jak i B2C.
Tematy wiodące to głównie turystyka miejska i wszystko co z nią związane począwszy od oferty kulturowej przez kulinarną, zakupową po medical i spa. Jednakże zwiększony popyt na ofertę slowlife pozwala na szerszą ekspozycję regionu, jego tradycji i folkloru.
Promocja zagraniczna
Promocja zagraniczna
Skandynawia
Jeden z priorytetowych rynków dla gospodarki turystycznej Pomorza generujący w ostatnich latach najszybciej rosnący udział turystyki przyjazdowej. Tylko w minionym roku z połączeń lotniczych do Gdańska z Norwegii i Szwecji skorzystało ponad 512 tys. pasażerów, a dynamika wzrostu sięgnęła ponad 25 %.
Dlatego konsekwentnie za pośrednictwem szeregu narzędzi marketingowych i przy współpracy z kluczowymi partnerami jak ZOPOT Sztokholm, Ryanair, Wizzair, Stena Line, a także lokalnymi firmami skandynawskimi konsekwentnie przez cały rok prowadzone są działania komunikacyjno – promocyjne, a także te o charakterze B2B.
Tylko w minionym roku z połączeń lotniczych do Gdańska z Norwegii i Szwecji skorzystało ponad 512 tys. pasażerów, a dynamika wzrostu sięgnęła ponad 25 %
Początek roku to jak zawsze udział w workshopie branżowym Travel Match w Oslo, którego naturalnym uzupełnieniem i kontynuacją rozmów jest stoisko regionu na targach turystycznych Reiseliv. Działania w obszarze B2B związane były również z udziałem w Road Show Oslo-Sztokholm-Helsinki- Kopenhaga. Spotkania te to doskonała okazja do nawiązania kontaktów biznesowych z branżą norweską. Bezpośrednie spotkania z tour operatorami i przedstawicielami organizatorów turystyki z Norwegii dały okazję do prezentacji bogatej oferty regionu ale i zaowocowały powstaniem pakietów przyjazdowych na rok 2016.
Promocja zagraniczna
Końcówka roku to włączenie regionu pomorskiego w kampanię outdoorową koordynowaną przez ZOPOT Sztokholm zapraszającą mieszkańców Oslo do spędzenia zimowego wypoczynku w Polsce. Tematami wiodącymi była przede wszystkim turystyka miejska, wellness&spa, a także aktywny wypoczynek.
Jako podstawowe narzędzie wykorzystano wielkopowierzchniowe nośniki reklamowe w postaci
25 autobusów komunikacji publicznej w Oslo, które poruszały się po mieście z wizualizacją kampanii przez okres 6 tygodni, między 12 grudnia 2016 a 15 stycznia 2017.
Wizualizacja widoczna na autobusach kierowała odbiorców na podstronę konkursową, umieszczoną na www.polen.travel/no, gdzie można było zapoznać się z różnorodnością polskiej oferty zimowej a także wziąć udział w konkursie i wygrać jeden z pakietów weekendowych. Wzmocnieniem przekazu stala się kampania banerowa na stronie internetowej popularnej popołudniówki VG.
Promocja zagraniczna
Zasięg kampanii szacowany jest na ok 2 mln kontaktów wzrokowych oraz 1,5 miliona użytkowników portalu VG.no. Rezultatem widocznym w danych statystycznych było ponad 1700 sesji na kampanijnej podstronie www.polen.travel/no oraz prawie 200 zgłoszeń konkursowych.
Promocja zagraniczna
Kontynuacja działań na rynku norweskim to współpraca z wydawnictwem Reiselyst – jednym z najpopularniejszych tytułów turystycznych w Norwegii i seria ogłoszeń poprzedzająca dodatek
+48Magazine. Tym razem gazeta wydana została w norwesko-angielskiej wersji językowej i dystrybowana z miesięcznikiem Reiselyst bezpośrednio do mieszkań prenumeratorów wraz z kwietniowym numerem. Dodatkowo część nakładu otrzymali również klienci premium banku DNB Nord i właściciele kart American Express z okręgu Oslo/Bergen/Trondheim/Stavanger. Łączny nakład to 15 tys. egz., zasięg czytelnictwa szacowany jednak na ok 50 tys. odbiorców.
Promocja zagraniczna
Promocja zagraniczna
Ważnym aspektem budowania rozpoznawalności regionu na rynku skandynawskim jest współpraca z mediami. Dlatego każdego roku organizowanych jest szereg podróży studyjnych dla dziennikarzy. Łącznie w 2016 do regionu przyjechało aż 33 przedstawicieli mediów skandynawskich.
Jednym z efektywniejszych rozwiązań w tym zakresie było nawiązanie współpracy ze stowarzyszeniem blogerów skandynawskich TB Nordic i przyjęcie w ramach wizyty studyjnej 4 blogerek z Norwegii, które w trakcie 3-dniowego programu zwiedzały zarówno Trójmiasto, jak i region. Blogerki relacjonowały „na żywo” za pośrednictwem wielu powiązanych kanałów społecznościowych i dzieliły się na gorąco wrażeniami z pobytu.
Taka formuła pozwoliła wygenerować ponad 1300 wiadomości i dotrzeć z przekazem do ponad 3 mln odbiorców i zaangażować
ok. 600 tys użytkowników
Promocja zagraniczna
Równolegle prowadzone były również działania na rynku szwedzkim i duńskim. Współpraca z Stena Line to przede wszystkim dostęp do bloga podróżniczego przewoźnika, który sukcesywnie zasilany jest pomorskimi artykułami, a w ramach współpracy
z polennu.dk rozwijana jest strona tematyczna gdansknu.dk.
Promocja zagraniczna
Izrael i Czechy – nowe rynki z potencjałem
Pomimo stale rosnącego udziału turystyki przyjazdowej wciąż poszukiwane są nowe rynki sprzedaży pomorskiej oferty turystycznej. Spory potencjał upatrywany jest w nowych destynacjach takich jak Czechy czy Izrael. Dlatego też obecnie analizowane są oba rynki pod kątem preferencji jego odbiorców ale i wdrażane są komplementarne działania pozwalające zbadać efektywność narzędzi marketingowych.
Obecnie do Polski przyjeżdża ok. 100 tys. turystów z Izraela, a liczba ich stale wzrasta. Znaczny udział w tym ruchu ma turystyka zorganizowana młodzieży. Programy edukacyjne Ministerstwa Edukacji Izraela mają ogromne znaczenie w procesie rozwoju turystyki przyjazdowej do naszego kraju jednak obok aspektów martyrologiczno-historycznych zaczynają silnie zaznaczać się również wątki związane z turystyką miejską i stricte wypoczynkową.
Rynek czeski mocniej eksplorowany jest w ramach współpracy z Polską Organizacją Turystyczną, izraelski natomiast w ramach kooperacji z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT i ich oddziałem w Tel Avive
Promocja zagraniczna
Z racji dobrze skorelowanej siatki połączeń do Gdańska, jak i perspektywy bezpośredniego lotu PROT aktywnie zaangażował się we współpracę z biurem PLL LOT w Tel Avivie i skoncentrował się na nawiązaniu kontaktów z tour operatorami pakietyzującymi Polskę północną. Rozpoznawalność Krakowa czy Warszawy sprawia, że turyści z Izraela zaczynają poszukiwać innych, wartych odwiedzenia miejsc w kraju swoich przodków. Kontynuacją rozmów podjętych w Tel Avivie był przyjazd 4 tour operatorów na workshop Incoming Poland, która zaowocowała z kolei podpisaniem kontraktów z obiektami sportowymi w regionie pomorskim.
Promocja zagraniczna
Udział regionu w workshopie branżowym w Tel Avivie zwrócił uwagę mediów, co zaowocowało zaproszeniem redaktor naczelnej National Geographic Daphne Raz, która w czasie 3 dniowego pobytu w pomorskim zwiedziła nie tylko Trójmiasto, ale i zgłębiła tajemnice szlaku zamków gotyckich, oraz przyjęciem dziennikarza z Jewish Telegraph.
Promocja zagraniczna
Natomiast rynek czeski to obecnie ponad 300 tys. turystów przyjeżdżających do Polski
z czego coraz większa liczba zaczęła trafiać również nad polskie morze. Dlatego ubiegły rok to prace nad aktualizacją przewodnika turystycznego, którego emisja zaplanowana została na połowę czerwca podczas Dni Polskich odbywających się w Pradze, jak również organizacja kilku wizyt studyjnych dla opiniotwóczych i zasięgowych mediów. Działania promocyjne skoordynowane były również z promocją 70 -lecia połączenia Warszawa – Praga linii lotniczych LOT.
Promocja zagraniczna
Chiny/Japonia
Rynek chiński obok japońskiego to drugi rynek zamorski określany jako bardziej perspektywiczny rynek azjatycki. Jeszcze kilka lat temu ruch przyjazdowy koncentrował się wokół Krakowa czy Warszawy, a Polska traktowana była jako kraj tranzytowy w ramach łączonych pakietów z Czechami czy Austrią.
Od kilku lat tendencja ta zmienia się. Obserwowany jest stały wzrost zainteresowania Gdańskiem i Pomorzem. Region ten przyciąga zarówno chińskich, jak i japońskich turystów nie tylko majestatycznym obiektem UNESCO, wspaniałą architekturą Gdańska, unikalnym dziedzictwem bursztynowym, a także wyjątkowym krajobrazem przyrodniczym.
Obecnie do Polski przyjeżdża już około 70 tys. turystów z Japonii oraz 80 tys z Chin
Promocja zagraniczna
Japonia to rynek niezwykle specyficzny, na którym najistotniejszą rolę odgrywa konsekwencja działania pozwalająca na zbudowanie wiarygodności rynku przyjazdowego i zaufania klienta. Dlatego po raz kolejny region obecny był na największej imprezie wystawienniczej JATA Expo, którą odwiedza ponad 150 tys. osób jednak tym razem prezentacja regionu poszerzona została o spotkanie z tour operatorami. Spotkanie warsztatowe, w którym udział wzięło ok. 40 przedstawicieli branży stało się idealną okazją do prezentacji potencjału regionu, jak również odbycia indywidualnych rozmów.
Promocja zagraniczna
Rynek japoński to również potencjał w zakresie rozwoju turystyki cruisingowej. Dlatego też kluczowe jest nawiązywanie kontaktów i relacji z armatorami organizującymi rejsy do Europy. Obecna sytuacja migracyjna w Europie i bezpieczeństwo turystów,stają się głównym argumentem przetargowym w dyskusji, co stwarza realne szanse włączenia pomorskich portów do trasy rejsów po Bałtyku w najbliższych latach.
Promocja zagraniczna
Rynek chiński to z kolei wykorzystanie silnych partnerstw samorządowych zawartych ze stroną chińską, które stanowią silny fundament dla nawiązania współpracy z rynkiem tour operatorów. Dlatego też w maju zorganizowana została misja gospodarcza połączona z udziałem w targach turystycznych w Szanghaju oraz spotkaniami branżowymi, której PROT był partnerem.
Bezpośrednim impulsem do przygotowania majowej misji była wizyta Sekretarza Generalnego UNWTO (Światowej Organizacji Turystycznej), pana Taleba Rifai w Trójmieście we wrześniu 2015 roku. Zwrócił on uwagę na ogromny potencjał turystyczny rynku chińskiego i zarekomendował udział w targach Shanghai World Travel 2016.
Promocja zagraniczna
Stoisko pomorskie, zlokalizowane tuż przy scenie targowej, nawiązywało wyglądem do plaży, przygotowano nowoczesne prezentacje multimedialne emitowane na stole dotykowym: zwiedzający mogli odbyć wirtualną wycieczkę po Muzeum Bursztynu w Gdańsku, poznać atrakcje turystyczne Pomorza
i układać elektroniczne puzzle ze znanymi pomorskimi zabytkami. W ramach stoiska zaprezentowano także kilka designerskich prac z bursztynem wykonanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wdzydzki Park Etnograficzny przygotował warsztaty wytwarzania papierowych kwiatów prowadzonych przez dwie osoby w strojach regionalnych „na żywo” , które cieszyły się ogromną popularnością wśród odwiedzających targi.
Na sąsiadującej ze stoiskiem scenie występowała Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Wojciecha Rajskiego, a prof. Sławomir Fijałkowski z Akademii Sztuk Pięknych prowadził wykład na temat bursztynu.
Promocja zagraniczna
Województwo Pomorskie wraz z partnerami otrzymało 2 nagrody: za Najlepszy projekt stoiska oraz za Najbardziej popularną destynację turystyczną
Promocja zagraniczna
Elementem targów był udział w Forum turystycznym, podczas którego Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna zaprezentowała przeszło 100 przedstawicielom mediów i firm turystycznych krótki film przedstawiający turystyczny potencjał całego region, przeplatany komentarzem prowadzącego
w j. chińskim. Wystąpienie otworzył Marszałek Wiesław Byczkowski, a podsumowała p. Du Jing – autorka ksiązki o Gdańsku i województwie Pomorskim. W materiale przygotowanym przez PROT wystąpili również obywatele Chin mieszkający
w Trójmieście, ich wypowiedzi zostały b. entuzjastycznie przyjęte przez uczestników Forum. Prezentacja pozwoliła dotrzeć z wizerunkowym przekazem dot. potencjału turystycznej oferty pobytowej w województwie pomorskim.
Link do filmu znajduje się tutaj
Więcej informacji na temat misji znajduje się tutaj
Promocja zagraniczna
Online Marketing
Internet to obecnie jedno z głównych źródeł informacji, ale też sprzedaży usług turystycznych dlatego działania w sieci stanowią kluczowy obszar aktywności marketingowej PROT.Działania nie skupiają się już jedynie na rozbudowywaniu treści pomorskie.travel czy pomorskie-prestige, ale ukierunkowane są na wchodzenie w coraz większą interakcję z odbiorcą i sprawnym komunikowaniu się za pośrednictwem skutecznych narzędzi, co przekłada się na zwiększone zaufanie do marki turystycznej regionu pomorskiego.
W minionym roku szczególny nacisk położony został na 3 głównych elementach promocji
w Internecie. Były to działania:
- optymalizacyjne i pozycjonujące strony internetowe w wyszukiwarkach (SEO),
- płatne kampanie promocyjne Google Adwords (SEM)
- prowadzenie profili społecznościowych na Facebooku oraz na Instagramie
Online Marketing
Czynności dotyczące pozycjonowania skupiały się głównie na stronie www.pomorskie-prestige.eu i obejmowały szereg działań zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.
Były to między innymi linkowania do strony pomorskie-prestige.eu na forach i blogach internetowych oraz w mediach społecznościowych, dodawanie metatagów przy opisach stron, odpowiednie podpisywanie zdjęć na stronach, dbanie o responsywność strony (prawidłowe wyświetlanie się strony nie tylko na komputerach stacjonarnych, ale także na tabletach i telefonach). Najistotniejszą częścią działań optymalizacyjnych jest jednak zawsze publikowanie atrakcyjnych i przydatnych treści, które interesują sprecyzowaną grupę odbiorców (content marketing). Dzięki prowadzeniu szeregu tych czynności strona pomorskie-prestige.eu otrzymuje wysokie oceny w analizach pod kątem SEO na portalu http://www.seoptimer.com/, co oznacza, że działania pozycjonujące przynoszą efekty, a pomorskie-prestige.eu pojawia się w wynikach wyszukiwania Google (SERP) na wysokich pozycjach.
Dane nt. jakości SEO z seoptimer.com dla www.pomorskie-prestige.eu
Online Marketing
Kolejnym elementem promocji w Internecie było prowadzenie kampanii reklamowych Google AdWords. Z Google korzysta ponad 90 % polskich internautów i jest to potentat wśród wyszukiwarek internetowych w Polsce. Kampania reklamowa Adwords rozpoczęła się we wrześniu 2016 roku i miała na celu promocję regionu pomorskiego oraz jego atrakcji w sezonie jesienno-zimowym. Z racji dobrych wyników przedłużona została na okres wiosenny i letni, a wszystkie stworzone reklamy prowadzą do różnych kategorii na stronach pomorskie.travel oraz pomroskie-prestige.eu.
Działania skupiały się na kampaniach w obszarze wyszukiwania Google oraz kampanii remarketingowej, która polega na wyświetlaniu reklamy tylko tym osobom, które odwiedziły już wybrane strony internetowe. Tak zaprogramowana ścieżka pozwala skuteczniej skomunikować odbiorcę z ofertą regionu. Część reklam dotyczyła wizerunkowego promowania hasła pomorskie i odnosiła się do takich wyszukiwanych fraz jak „pomorskie zwiedzanie”, „pomorskie ciekawe miejsca”. Druga część dotyczyła oferty Prestige, a promowane frazy to „pomorskie spa”, „Kaszuby spa”, „Gdańsk restauracje”.
Online Marketing
Kampania była stale monitorowana i optymalizowana aby współczynnik klikalności CTR (ang. Click Through Ratio) w reklamy był jak najwyższy. Finalnie przekroczył 5%, co jest dobrym wynikiem biorąc pod uwagę średnią dla tego wskaźnika w branży turystycznej, która wynosi 2,18% (dane z www.wordstream.com).
Rok 2016 kończymy z wynikiem 10 tys. kliknięć w reklamy, a bannery kierujące do strony pomorskie.travel i pomorskie-prestige.eu wyświetlone zostały ponad 300 tys. razy
Online Marketing
Trzecim segmentem promocji i komunikacji w Internecie jest prowadzenie profili społecznościowych. W ostatnim roku liczba mobilnych użytkowników wzrosła o 28 proc,
a z samego Facebooka w Polsce korzysta około 14 mln internautów. Jest to bezsprzecznie najbardziej popularny serwis społecznościowy i według prognoz ma na pozycji lidera pozostać
w najbliższych latach.
PROT posiada na Facebooku 3 profile. Są to Pomorskie.travel - https://www.facebook.com/pomorskie.travel/, Pomorskie Prestige - https://www.facebook.com/PomorskiePrestige/ oraz oficjalny fanpage Organizacji - https://www.facebook.com/protregion. W sumie skupiają one ponad 18 tys. użytkowników.
Online Marketing
Na fanpage’u Pomorskie Prestige (ponad 3 tys. fanów) publikowane są treści w języku angielskim dotyczące turystycznej oferty premium. W 2016 roku fanpage Pomorskie Prestige wygenerował ponad 4 tysiące interakcji (polubienia, komentarze, udostępnienia) użytkowników na umieszczone na nim posty. Średni miesięczny zasięg treści tego fanpage’a wynosi mniej więcej 20 tys. osób. Pod względem statystyk demograficznych wśród fanów Pomorskie Prestige dominują kobiety (60 % użytkowników) w wieku 25-44. Najwięcej fanów pochodzi z Polski, Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz z Norwegii. Content umieszczany na tym profilu odznaczał się różnorodnością. Były to posty prowadzące do strony pomorskie-prestige.eu, karuzele ze zdjęciami, GIFy, albumy oraz materiały filmowe.
Online Marketing
Fanpage Pomorskie.travel (ponad 13 tys. fanów) skupia się rekomendowaniu atrakcji turystycznych regionu wśród odbiorcy krajowego. W zeszłym roku odnotowano ponad 13 tys. interakcji z użytkownikami Facebooka. Średni miesięczny zasięg postów na fanpage’u przekracza 100 tys. Podobnie jak w przypadku profilu Pomorskie Prestige wśród fanów Pomorskie.travel przeważają kobiety (64 %). Pod względem wieku najwięcej fanów znajduje się w przedziale od 25 do 44 lat. Na profilu umieszczane są rozmaite typy postów, takie jak filmy, galerie zdjęć, GIFy, karuzele i konkursy, które promują atrakcje turystyczne, miasta i miejscowości, przyrodę, historię, szlaki turystyczne pomorskiego.
Online Marketing
Online Marketing
Działalność na Facebooku nie zawęża się tylko do publikacji treści. Skutecznym sposobem zwiększania zasięgu i pozyskiwania nowych odbiorców stały się reklamy. w 2016 PROT stworzył niemal 300, co pozwoliło w szybkim tempie zbudować nową grupę fanów.
Sporym zainteresowaniem cieszy się również prowadzony kanał pomorskie.travel na Instagramie, który na koniec 2016 roku skupiał ponad 1200 fanów, a liczba postów z hashtagiem #pomorskietravel i #pomorskieprestige przekroczyła 8 tys
Online Marketing
Online Marketing
Wiele zdjęć publikowanych na fanpage’u zostało przesłanych przez samych fanów, dzięki czemu byli oni współtwórcami treści, co w znaczący sposób podnosi interakcje. Ważnym elementem zeszłorocznych działań na profilu była promocja oferty kulturowej. Z początkiem września rozpoczęto serię postów #kulturalneczwartki. Były to konkursy, w których wygrać można było bilety na koncerty, przedstawienia i spektakle w pomorskim. Serię przygotowano z licznymi ośrodkami kultury w regionie takimi jak Opera Bałtycka czy Teatr Muzyczny w Gdyni. Takie ukierunkowanie tematyczne spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem i zaangażowaniem fanów.
Online Marketing
Wideo marketing
Filmy on-line to ogromny potencjał zasięgowy. We wrześniu 2014 widownia internetowych filmów przekroczyła 17 mln, co oznacza 8 procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Dodatkowo dla grupy wiekowej 16-24 lata to kanał, który popularnością przegonił już telewizję.
Również na tym polu PROT realizuje sporo działań i tworzy tematyczne materiały multimedialne. Wideo zastąpiło już klasyczną prezentację wizerunkową i stało się profesjonalnym narzędziem sprzedaży oferty turystycznej regionu. Klipy wykorzystywane są już nie tylko w ramach prowadzonych działań komunikacyjnych w sieci ale również stały się podstawowym narzędziem współpracy B2B. Stanowią integralny element spotkań z touroperatorami dający namacalny obraz na potencjał produktowy. Przyjęta formuła sprawdziła się idealnie na rynku włoskim, izraelskim, japońskim czy brytyjskimi japońskim idała impuls do skuteczniejszej współpracy z tour operatorami zagranicznymi w zakresie pakietyzacji oferty przyjazdowej.
W minionym roku do sieci wpuszczonych zostało aż 15 filmów tematycznych, które wygenerowały zasięg na poziomie 1 mln wyświetleń.
Online Marketing
Gdańsk/Sopot/Gdynia
Region
Kitesurfing i sporty wodne
Plaża i pas nadmorski – od Ustki do Krynicy Morskiej
Malbork, Gniew, SPN Łeba, Szymbark, Swołowo
Faktoria Rzymska
Bursztyn
Nadmorskie hotele
Kaszuby i jeziora rynnowe
Wyspa Sobieszewska
Golf
Kaszuby - Zamek w Łapalicach
Kluki
Swołowo
Pomorskie SPA
Lista filmów wyprodukowanych na zlecenie PROT:
Online Marketing
W liczbach (dane z Google Analytics)
Statystki pomorskie.travel:
- liczba odsłon 1 930 695
- liczba sesji (kliknięć, zdarzeń na stornie, przekierowań) 677 121
- nowi odwiedzający 82%
-sesje według narodowości : Polska (577 429), Niemcy (23 039), USA (19 755), Rosja (8 880), UK (8 246), Francja (6 612), Szwecja
(3 819)
- pozyskiwanie (skąd przychodzą użytkownicy): wyszukiwanie organiczne (495 756) Linki z innych stron (74 261), , Social media (6 853), Kampania AdWords (3 743)
- dane demograficzne: 31 % odwiedzin to użytkownicy z przedziału 25-34 lat, 23 % powyżej 45 lat, 22 % to użytkownicy z przedziału 35-44, 23 % użytkownicy z przedziału 18-24,
- 62,5 % Użytkowników to kobiety, a 37,5 % to mężczyźni.
Online Marketing
Statystyki pomorskieprestige.eu:
- liczba odsłon 67 509
- liczba sesji (kliknięć, zdarzeń na stornie, przekierowań) 42 434
- nowi odwiedzający 72,2%
- sesje według narodowości : Polska (35 201), Rosja (1910), Niemcy (1042), UK (893), USA (622), Brazylia (312), Norwegia (217), Szwecja (181)
- pozyskiwanie (skąd przychodzą użytkownicy): Linki z innych stron (31 501), wyszukiwanie organiczne (6119), Social media (1606), Kampania AdWords (1784)
- dane demograficzne: 31 % odwiedzin to użytkownicy z przedziału 25-34 lat, 27 % powyżej 45 lat, 21 % to użytkownicy
z przedziału 35-44, 19 % użytkownicy z przedziału 18-24,
- 62 % Użytkowników to kobiety, a 38 % to mężczyźni
Online Marketing
Współpraca z branżą
Rok 2016 przyniósł liczne działania ukierunkowane na pakietyzację oferty przyjazdowej
i kooperację z tour operatorami i biurami podróży. Współpraca ta opiera się zarówno na organizacji wizyt studyjnych, ale i bezpośrednim kontakcie oraz udziale w workshopach
i prezentacjach tematycznych. Minione 12 miesięcy dało możliwość udziału łącznie w 14 spotkaniach branżowych z zagranicznymi tour operatorami.
Współpraca z branżą
Działania podjęte przez PROT w 2016 roku, które w efekcie mają przynieść zwiększenie ilości turystów odwiedzających nasz region dzięki ofercie przygotowanej i zakupionej przez tour operatora lub biuro podróży, podzielić można na trzy główne nurty:
- Prezentacja oferty wśród wyselekcjonowanych tour operatorów podczas wydarzeń branżowych
- Organizacja wizyt studyjnych i bezpośrednia prezentacja walorów regionu.
- Workshop Incoming Poland Gdańsk&Pomorskie Region
Travel Match Oslo - workshop i rozmowy stolikowe z przedstawicielami norweskich biur podróży. W ramach Travel Match PROT we współpracy z MAESTRO MEETINGS & INCENTIVES Sp. z o.o. oraz miastem Sopot prezentował głównie ofertę turystyki miejskiej i SPA.
Dublin - w ramach targów Holiday World Show oprócz stałej prezentacji oferty na stoisku wystawienniczym, wspólnie z ZOPOT w Londynie oraz partnerami projektu Golf in North-Eastern Poland przeprowadzona została dedykowana prezentacja dla touroperatorów, mediów oraz liderów opinii (kadra menadżerska i kapitanowie irlandzkich klubów golfowych) poświęcona ofercie turystyki golfowej w województwie pomorskim. Wśród uczestników rozlosowano vouchery pobytowe w trójmieście z pakietem gry na Sierra Golf Club i Sand Valley Golf Resort.
Współpraca z branżą
ITB Berlin - jedne z największych i najstarszych targów turystycznych w Europie mimo zmieniającej się formuły są nadal miejscem gdzie należy zaznaczyć swoją obecność. W 2016 r. priorytetem podczas wizyty przedstawiciela PROT w Berlinie było nawiązanie rozmów i kontaktów z przedstawicielami niemieckich tour operatorów jak i rozmowy z polskimi biurami obsługującymi zagranicznych kontrahentów.
Bruksela - prezentacja oferty regionu pomorskiego dla grupy wyselekcjonowanych belgijskich touroperatorów, specjalizujących się w wyjazdach spa&wellness odbyła się w Brukseli dzięki współpracy z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej. Specjalnie na potrzeby promocji rynku usług SPA i Wellnes w regionie pomorskim przygotowany został materiał filmowy. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele hotelu Mera SPA z Sopotu i Doliny Charlotty Resort&SPA
Współpraca z branżą
Heart of Europe Road Show Kopenhaga - Oslo - Helsinki – Sztokholm - konsekwentnie od kilku lat PROT realizuje szeroką gamę działań promocyjnych na rynku skandynawskim. Warsztaty B2B organizowane przez Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Sztokholmie we współpracy z Ośrodkami z Czech, Słowacji oraz Węgier były doskonałą okazją do spotkań z prawie 100 przedstawicieli skandynawskich i fińskich biur podróży. Nie do przecenienia pozostają również kontakty z przedstawicielami największych polskich biur podróży zajmujących się organizacją pobytu zagranicznych turystów w Polsce.
Współpraca z branżą
World Travel Fair Shanghai – w ramach organizacji misj gospodarczej regionu oraz udziału województwa pomorskiego w targach turystycznych w Szanghaju odbyły się spotkanie z branżą turystyczną strony chińskiej – tour operatorami oraz przewoźnikami. W ramach tamtejszego Forum Turystycznego PROT zorganizował i przeprowadził spotkanie, podczas którego zaprezentowano przeszło 100 przedstawicielom mediów i firm turystycznych krótki film przedstawiający turystyczny potencjał całego region, przeplatany komentarzem prowadzącego w j. chińskim. W materiale przygotowanym przez PROT wystąpili również obywatele Chin mieszkający w Trójmieście, ich wypowiedzi zostały b. entuzjastycznie przyjęte przez uczestników Forum. Prezentacja pozwoliła dotrzeć z wizerunkowym przekazem dot. potencjału turystycznej oferty pobytowej w województwie pomorskim.
W Szanghaju odbyło się również dedykowane spotkanie, z wyselekcjonowanymi przez Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystyczny w Pekinie, organizatorami turystyki obsługującymi rynki zamorskie, w tym z największym w Chinach i jednym największych na świecie operatorów turystycznych firmą CTrip i przedstawicielami chińskich linii lotniczych.
Współpraca z branżą
Tel Aviv - Indywidualne rozmowy stolikowe prowadzone w ramach warsztatu branżowego organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną, Ambasadę RP i PLL LOT w Tel Awiwie pozwoliły na zidentyfikowanie nowego perspektywicznego rynku, jak i zrozumienie jego specyfiki oraz preferencji odbiorców. Spotkanie uzupełnione zostało prezentacją tematyczną regionu, która z kolei zaowocowała zwiększonym zainteresowaniem uczestników, a region wskazany został jako optymalne dopełnienie trasy obejmującej Warszawę i Mazury.
Współpraca z branżą
City Fair Londyn - od 2015 roku PROT jest jednym z dwóch polskich regionów zrzeszonych w ETOA i od tego czasu aktywnie korzysta z rozwiązań i narzędzi jakie oferuje stowarzyszenie.
Na spotkania z regionem pomorskim podczas workshopu organizowanego
dla 400 uczestników umówili się m.in przedstawiciele Thomas Cook, Globus and Cosmos Ltd, Tafalgar, Tripwant czy Insight Vacations.
Współpraca z branżą
JATA Expo Tokio – okazją do prezentacji potencjału regionu na rynku japońskim było największe wydarzenie wystawiennicze JATA Expo, odwiedzanie przez ponad 150tys. osób. Podobnie jak w roku ubiegłym Pomorskie uczestniczyło w seminarium turystycznym, gdzie grupa ponad 30 tour operatorów i przedstawicieli branży miała okazję zapoznać się z prezentacją oferty turystycznej i krótkim materiałem filmowym przygotowanym specjalnie na potrzeby spotkania w języku japońskim.
Współpraca z branżą
RDA Kolonia - spotkania niemieckich tour operatorów w Kolonii podczas targów RDA odbywają się od 1975roku. Udział w edycji 2016 był okazją do spotkań z największymi biurami obsługującymi rynek wycieczek autokarowych jak Wolf Ost Reisen GmbH, jak i do nawiązania nowych kontaktów z polskimi biurami organizującymi współpracującymi od lat z zagranicznymi biurami.
Współpraca z branżą
Madonna di Campilio - Włochy są ważnym rynkiem turystycznym dla Trójmiasta i całego Pomorza. Prowadzane na rynku włoskim działania promocyjne skoncentrowane są przede wszystkim na regionie wokół Mediolanu, ze względu na bezpośrednie, tanie połączenie lotnicze z lotniskiem w Bergamo, oraz dostępność innych lotnisk w tym rejonie (Malpensa, Werona, Linate). Kontynuując działania promocyjne podjęte podczas EXPO 2015, miasto Sopot we współpracy z PROT realizuje promocję adresowaną do turysty włoskiego, mieszkańca regionu wokół Mediolanu. W porozumieniu z władzami i organizacją turystyczną Madonna di Campiglio i Pinzolo Val Rendena w pierwszy weekend grudnia odbyła się prezentacja regionu i miasta Sopot adresowana do władz Madonna di Campilio oraz do przedstawicieli tamtejszej branży turystycznej. Prezentowany podczas spotkania materiał filmowy w języku włoskim był częścią szerszej prezentacji prowadzonej przez Sopot.
Współpraca z branżą
Travel Projekt to jeden z największych polskich tour operatorów zajmujący się obsługą niemieckich turystów w naszym kraju. W czasie krótkiego pobytu pracowników biura odpowiadających bezpośrednio zarówno za planowanie jak i sprzedaż pakietów PROT zaprezentował zarówno atrakcje turystyczne Gdańska Sopotu i Gdyni jak również bogatą ofertę regionu m.in. Centrum Promocji i Edukacji Regionu w Szymbarku czy Międzynarodowym Bałtyckim Parku Kulturowym Faktoria.
Współpraca z branżą
Na wymierne efekty wizyt zagranicznych tour operatorów czekamy zawsze z nadzieją i niecierpliwością. Niektóre działania mają swoje odzwierciedlenie w zwiększonej ilość turystów z danego rynku dopiero po latach, inne mile zaskakują szybką realizacją. Przykład: planowana na rok 2017 realizacja 22 terminów objazdowej wycieczki do Polski z naciskiem na region pomorski, jaką do swojej oferty włączyło biuro Supertour – partner strategiczny Marco Polo Reisen.
Współpraca z branżą
INcoming Poland, Gdańsk&Pomorskie Region
INcoming Poland, Gdańsk & Pomorskie Region to nowa jakość spotkań biznesowych w branży turystycznej. Rozbudowana formuła workshopu to już nie tylko okazja do rozmów ale sprzyjająca przestrzeń dla zawierania trwałych i efektywnych partnerstw biznesowych, a dla regionu skuteczny sposób komercjalizacji oferty przyjazdowej. Rok 2016 to kolejna, trzecia już edycja.
Współpraca z branżą
Potrzeba kojarzenia dedykowanych spotkań jest ogromna, a regionalna organizacja turystyczną jest idealną platformą pozwalającą wypracować sprawne mechanizmy współpracy pomiędzy rodzimą branżą, a zagranicznymi tour operatorami.
Zatem ambicją PROT stało się wykreowanie wydarzenia, jakich w Polsce jest niewiele, łączącego w sobie kilka kluczowych elementów istotnych dla sprawnego funkcjonowania gospodarki turystycznej regionu. W 2013 roku po raz pierwszy zorganizowano pierwszą edycją, dedykowaną rynkowi skandynawskiemu. Doświadczenia z ubiegłych lat pozwoliły udoskonalać formułę i dostosowywać ją do aktualnych potrzeb i preferencji branży.
Współpraca z branżą
Pierwszy dzień to tradycyjnie czas na indywidualne rozmowy stolikowe wg. wcześniej przygotowanych agend spotkań. Dzień drugi to tematyczne wizyty studyjne w regionie pomorskim pozwalające zaproszonym gościom na poznanie oferty turystycznej, jak i zaprezentowanie destynacji pod kątem przygotowania do obsługi gości zagranicznych. Poza 5 regularnymi programami wizyt, kilku tour operatorów miało również szansę na indywidualny, „szyty na miarę” dzień. Tym samym szeroko zaprezentowany został również sportowy potencjał regionu. Nie zabrakło też okazji do networkingu i kontynuacji rozmów zapoczątkowanych w trakcie spotkań B2B.
Współpraca z branżą
Poza aspektem biznesowym INcoming Poland, Gdańsk&Pomorskie Region to również dawka świeżej wiedzy. O program merytoryczny od dwóch edycji dba Gdańska Organizacja Turystyczna, która w tym roku przygotowała warsztaty z zakresu budowania wizerunku polskich regionów oraz wyzwań w zarządzaniu sektorem turystycznym i hotelarskim.
Współpraca z branżą
Kto uczestniczył w INcoming Poland ?
Każda edycja przygotowywana jest pod kątem przyjęcia 40 hosted buyers z zagranicy nad selekcją których PROT starannie pracuje już od początku roku. Dominują zawsze kontrahenci ze strategicznych dla regionu pomorskiego rynków: Szwecji, Norwegii czy Niemiec, jednak każdego roku zapraszane są również nowe perspektywiczne rynki. Dlatego tegoroczna edycja poszerzona została o kontrahentów z Izraela oraz Chin i Hongkongu. Ubiegłoroczna edycja to udział Włoch czy Japonii.
Współpraca z branżą
Kluczowa jest dywersyfikacja rynków ale i profilu uczestników. Główny nacisk położony jest na zaproszenie jak najbardziej reprezentatywnych partnerów z różnych dziedzin, które wpisują się w strategię marketingową regionu. Ważna jest zatem obecność tour operatorów specjalizujących się w turystyce zdrowotnej, golfowej czy kulturowej. Ten rok to kolejne specjalizacje: turystyka przyrodnicza, sportowa. Takie podejście to spore wyzwanie, niemniej jednak determinuje je rynek usług i podejście konsumentów.
Współpraca z branżą
Pod kątem organizacyjnym na pewno bardzo udana. 45 tour operatorów z 13 rynków żywo zainteresowanych destynacja i upatrujących w niej perspektywiczny rynek wyjazdowy dla swoich klientów. Teraz jednak sporo zależy od biznesowych negocjacji i determinacji obu stron na pomyślne kontraktowanie. Pierwsze sygnały pozwalają jednak optymistycznie patrzeć na ten proces.
Ocena edycji 2016 ?
Współpraca z branżą
Druga strona to przede wszystkim pomorska branża turystyczna: hotelarze, tour operatorzy, operatorzy produktów turystycznych. Mile widziani są również partnerzy spoza regionu, a więc tour operatorzy organizujący przyjazdy na Pomorze. Stwarza to szansę na zacieśnienie kontaktów z biurami z małopolski czy Mazowsza, które dominują na tym rynku i mają największy udział w obsłudze gości przyjeżdżających do Polski. Obowiązuje jednak selektywny dobór uczestników spotkania w oparciu o zgłaszane preferencje zarówno ze strony polskiej jak i zagranicznej.
Współpraca z branżą
Golf
Konsekwentna współpraca pomiędzy regionalnymi organizacjami turystycznymi z województw: pomorskiego i warmińsko mazurskiego oraz przedstawicielami pól golfowych klasy mistrzowskiej z obu tych regionów, przyczynia się do wzrostu zainteresowania destynacją.
Od przeszło 2 lat pod hasłem „Golf in North-Eastern Poland” wspólnie z naszymi partnerami, prowadzone są intensywne działania w zakresie popularyzacji oferty turystyki golfowej na wybranych rynkach zagranicznych. Ich głównym celem jest utrzymanie wzrostu przyjazdów graczy z szeroko pojętej Skandynawii, jak również otwarcie się na nowe rynki z olbrzymim potencjałem jak np. rynek brytyjski czy niemiecki.
Współpraca z branżą
W ostatnich latach dedykowane stoisko produktowe poświęcone ofercie golfowej pojawiało się na targach w Londynie, Dublinie czy Helsinkach. Prowadzone były również prezentacje dla przedstawicieli lokalnych klubów czy agentów pośredniczących w wyjazdach turystów. Równolegle prowadzone są działania z zakresu PR jak również stała współpraca z tour operatorami. Wizyty studyjne zarówno dziennikarzy jak i operatorów turystycznych pozwalają najlepiej zaprezentować produkt jaki kierujemy do odbiorców. A jest o kogo walczyć, statystyki pokazują, że gracze, zwykle zostawiają w regionie znacznie więcej pieniędzy niż przeciętny turysta, a ich obecność nie ogranicza się tylko do przebywania na polach golfowych.
W 2016 roku kooperacja branży i ROTów pozwoliła również na bliższą współpracę z International Association of Golf Tour Operators – międzynarodowym stowarzyszeniem zrzeszającym najważniejsze firmy oraz przedstawicieli mediów związanych z tematem podróży golfowych. Efektem tej współpracy była organizowana we wrześniu wizyta brytyjskich touroperatorów na Pomorzu i Warmii jak również udział w listopadowych branżowych targach IGTM na Majorce, gdzie rozmowy biznesowe prowadziły już bezpośrednio dwa pola golfowe Sierra Golf Club oraz Sand Valley Golf Resort.
Współpraca z branżą
Konkursy Branżowe
Beneficjentami działań podejmowanych przez PROT jest branża i środowisko turystyczne całego regionu pomorskiego. Działalność stowarzyszenia przekłada się nie tylko na wizerunek regionu
ale również przynosi korzyści ekonomiczne podmiotom świadczącym usługi komercyjne. Jednakże przynależność do stowarzyszenia wiążę się z dodatkowymi przywilejami. Nie tylko daje realny wpływ na kształtowanie polityki promocyjnej regionu czy wzmacnia strukturę zarządzania turystyką ale i gwarantuje pakiet dodatkowych profitów, między innymi możliwość korzystania
z dodatkowych środków finansowych przekazywanych partnerom w ramach organizowanych konkursów.
Po raz kolejny rozstrzygnięto konkurs wydawniczy organizowany dla członków PROT. Wyróżnione zostały 3 publikacje tematyczne:
- Atlas Turystyczny Między Brdą a Wdą - Lokalna Grupa Rybacka Morenka
- Smacznie, zdrowo, kolorowo – wieś powiatu słupskiego – Powiat słupski
- Tczew, Starogard Gdański, Pelplin – oferta dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych – LOT Kociewie
- Karty Turystyczne Słowińskiego Szlaku Rybackiego – Słowińska Grupa Rybacka
Konkursy Branżowe
Konkursy Branżowe
Rozstrzygnięto również konkurs wpierający inicjatywy członków PROT w zakresie organizacji eventów, działań w sferze marketingu online, jak i współpracy z mediami. W ramach tego konkursu granty otrzymał:
Konkursy Branżowe
- Wizyta studyjna dla dziennikarzy krajowych – Gdański Teatr Szekspirowski
- Ogólnopolskie Nadmorskie Spotkania Wzornictwa w Krynicy Morskiej – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
- A może weekend z gęsiną? – Muzeum Pomorza Środkowego/Lokalna organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
- III Festiwal Żurawiny – Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne Kościerska Chata
- Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan-52 – Pomorski Klub Orientacji Harpagan
Najlepszy produkt turystyczny województwa pomorskiego - Certyfikat POT
Już po raz czternasty Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna wyłoniła najlepsze produkty turystyczne województwa pomorskiego. W tym roku, zgodnie z nowym regulaminem, komisja wytypowała dwóch laureatów, którzy przeszli do etapu ogólnopolskiego. Gdański Teatr Szekspirowski oraz Dolina Charlotty Resort &Spa walczyły o Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej i miejsce w grupie topowych ofert Polski, którym dedykowanych jest szereg działań marketingowych.
O trzecie miejsce i tym samym udział w etapie ogólnopolskim produkty w regionu toczyły bój
w konkursie sms-owym. Oddanie głosu w ręce potencjalnych użytkowników pozwoliło nie tylko obiektywnie podejść do oceny atrakcji turystycznych regionu pomorskiego ale również zainspirować do odkrywania potencjału regionu niezależnie od panującej aury. Spośród 10 propozycji najwięcej głosów zebrała Żuławska Kolej Dojazdowa – zabytkowa kolej wąskotorowa prowadzona siłami społecznymi
Konkursy Branżowe
Rozstrzygniecie etapu ogólnopolskiego i wręczenie nagród odbyło się 17 lutego 2017 na Międzynarodowych Targach Poznańskich, podczas targów Tour Salon. Finalnie „turystyczny Oskar” dla Pomorza trafił w ręce Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Konkursy Branżowe
Szkolenia
Pomorskie Forum Turystyczne, organizowane wraz z partnerami PROT, na stałe wpisało się w program spotkań pomorskiej branży turystycznej i stało się platformą wymiany doświadczeń z zakresu marketingu miejsc. Starannie przygotowany program dostosowywany został do potrzeb i preferencji rynku dlatego po raz pierwszy ubiegłoroczna edycja poszerzona została również o komponent szkoleniowy dedykowany informacji turystycznej.
Szkolenia
Współgospodarzem edycji 2016 było Miasto Słupsk, które przygotowało również dodatkowy program pozwalający odkryć miasto Witkacego i spojrzeć na nie z zupełnie innej turystycznej perspektywy.
Największą uwagę skupił wykład Pawła Tkaczyka, który jest niekwestionowanym ekspertem w zakresie budowania marki, storytellingu i jak sam o sobie mówi na życie zarabia opowiadaniem historii.
Szkolenia
Informacja Turystyczna
Wysoka jakość obsługi oraz merytoryczna informacja – takie cele wyznaczył sobie PROT przejmując w zarządzanie Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej, które zlokalizowane jest w Bramie Wyżynnej w Gdańsku. Tworzenie efektywnej informacji turystycznej zostało docenione nie tylko przez turystów, którzy polecają Bramę jako źródło rzetelnej informacji, ale również przez Polską Organizację Turystyczną, która stawia za wzór rozwiązania stosowane na Pomorzu.
Tylko w 2016 roku PCIT odwiedziło przeszło 60 tysięcy turystów, co wskazuje, iż każdego roku miejsce to zyskuje na popularności
i cieszy się zaufaniem odbiorców
Informacja turystyczna
Misją funkcjonowania PCIT jest aby obiekt ten służył nie tylko turystom, ale i mieszkańcom. PROT dokłada starań, aby stworzyć tu tętniącą życiem strefę turystyczną. Cyklicznie organizowane
Dni Otwarte pozwalają przybliżyć odwiedzającym historię samego obiektu – Bramy Wyżynnej jak również zaprezentować poszczególne subregiony i ofertę turystyczną województwa Pomorskiego. W minionym roku zorganizowane zostały dwa tego typu, jak również obiekt włączony został do programu Nocy Muzeów.
Na okres wakacyjny uruchomiona został również „strefa relaksu”. Miejsce to daje przede wszystkim możliwość odpoczynku i nabrania nowych sił na wygodnych leżakach ulokowanych przed Bramą Wyżynną. Relaksowi sprzyja piękny widok na Drogę Królewską oraz bezpłatna bramka wifi dostępna przez cały rok.
Informacja turystyczna
Zespół PCIT zaangażowany jest również w tworzenie treści na portalu pomorskie.travel. Już od 5 lat system stanowi główną platformę komunikacji oferty regionu z odbiorcą. Wspólnie
z siatką 245 infomatów zlokalizowanych na terenie regionu jest źródłem rzetelnej informacji
z której tylko w ubiegłym roku skorzystało ponad 5 mln. turystów.
Informacja turystyczna
Dziękujemy za uwagę
Raport 2016
By pomorskie
Raport 2016
- 5,095