Zabytki turystyczne Irlandii (dublin)

Brú na Bóinne – kompleks neolitycznych grobowców korytarzowych, kolumn skalnych oraz innych zabytków prehistorycznych, datowanych na okres około 3000 roku p.n.e., znajdujący się meanderze rzeki Boyne w Irlandii. Kompleks został wpisany w 1993 na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kilmainham Gaol – byłe brytyjskie więzienie w Dublinie w dzielnicy Kilmainham, zbudowane w 1789 roku. Wzniesiony z szarego kamienia budynek od razu zyskał złą sławę.

Dowth – neolityczny grób korytarzowy w Irlandii, należący do kompleksu Brú na Bóinne. Dowth jest najmniej znanym, chociaż prawdopodobnie najstarszym z trzech wielkich grobowców kompleksu i jedynym, na którego terenie nie przeprowadzono współcześnie systematycznych wykopalisk.

Cmentarz Mount Jerome - Góra Hieronima założony w 1836 roku, porównywany jest do cmentarza Pere Lachaise. Cmentarz znajduje się na Harold Cross w południowej części Dublina. Zostal założony w 1836 roku przez Stephena Jerome, pasrota parafii Św. Kevina.

Knowth – stanowisko archeologiczne we wschodniej Irlandii, należące do kompleksu Brú na Bóinne. Odkryto tu ślady bytności człowieka od czasów prehistorycznych po średniowiecze. Według przeprowadzonych badań radiowęglowych, stanowisko Knowth zostało wydatowane na (3780-3380 p.n.e. - data skalibrowana)

Phoenix Park – park miejski w Dublinie w Irlandii. Park powstał w 1662 roku i jest położony 2–4 km na zachód od centrum miasta. Park jest otoczony murem o długości 11 km i obejmuje powierzchnię 707 hektarów, co czyni go jednym z największych ogrodzonych parków miejskich w Europie. W parku znajdują się zielone obszary użytkowe i aleje, a od XVII wieku mają tu swój dom stada dzikich danieli.

Newgrange – jeden z największych grobów korytarzowych wzniesionych przez człowieka, należący do kompleksu zwanego Pałacem nad Boyne, znajdującego się w hrabstwie Meath w Irlandii. Jest najbardziej znanym ze wszystkich irlandzkich prehistorycznych miejsc. Datowanie radiowęglowe grobu określa czas budowy na ok. 3200 lat p.n.e.

Skellig Michael znana też pod nazwą Great Skellig – skalista irlandzka wyspa położona na Oceanie Atlantyckim, 11,6 kilometra od półwyspu Iveragh w hrabstwie Kerry, około 1 kilometra na północny wschód od Skellig Michael leży druga z wyspa – Little Skellig

deck

By lunq123

deck

  • 721