Title Text
TRANSPORT MORSKI
MASOWIEC
-statek handlowy do przewozu ładunków masowych, nasypywanych wprost do ładowni, np. węgla, rudy, zboża.
RODZAJE STATKÓW
DROBNICOWIEC
-statek wodny do przewozu drobnicy (gł. w opakowaniu); ma ładownie międzypokładowe, kabiny pasażerskie
KONTENEROWIEC
-statek specjalnie wyposażony w prowadnice i przeznaczony do przewozu kontenerów, przy założeniu ich pionowego załadunku i wyładunku.
PROM
-Promy morskie - odmiana statków pasażerskich lub towarowych obsługujący regularne połączenia między portami, w których ładunek ładowany i wyładowywany jest przez wrota rufowe, burtowe bądź dziobowe. Na Bałtyku miała miejsce jedna z większych katastrof promowych - zatonięcie 14 stycznia 1993 roku promu Jan Heweliusz.
RO-RO
Statki na które ładunek zostaje załadowany w poziomie, wjezdza przez rampy rufowe, dziobowe, burtowe. Są to głownie samochody oraz sprzęt ciężki.
SIARKOWIEC
Statki morskie przeznaczone do przewozu siarki w stanie płynnym, w specjalistycznych zbiornikach.
BUNKIERKA
-(bunkrowiec), specjalny statek wodny przeznaczony do zaopatrywania statków w paliwo lub wodę pitną; b. są wyposażone w urządzenia przeładunkowe: żurawie, przenośniki tamowe, rurociągi.
HOLOWNIK PORTOWY
-statek wodny z silnikami napędowymi dużej mocy; przeznaczony do holowania barek, statków oraz do pomocy przy manewrowaniu dużymi statkami w porcie.
HOLOWNIK PEŁNOMORSKI
-statek o dużej dzielności morskiej, przystosowany do zaopatrywania oraz holowania wierz wiertniczych, a także innych statków.
WIEŻA WIERTNICZA
-platforma morska. przeznaczona do wierceń morskich, prowadzi się wiercenia eksploatacyjne, mające na celu wydobywanie minerałów spod dna mor., gł. ropy naft. i gazu ziemnego, oraz poszukiwawcze.
SZALANDA
Rodzaj statku, sluzacy do przewozu urobku wydobytego przez poglębiarki. Szalandy maja możliwośc samodzielnego i szybkiego rozładunku przez otwarcie klap w dnie lub burtach. Powoduje to wypadniecie ładunku (kilkaset a nawet kilka tysięcy ton w ciągu kilku- kilkunastu sekund). Na wodach płytkich stosuje się szalandy bocznoklapowe, a na głębokich - dennoklapowe.
STATEK BADAWCZY
Jednostka pływająca której podstawowym zadaniem jest prowadzenie badan na morzu. Badania te moga byc prowadzone na potrzeby nauki, ale takze dla podmiotow komercyjnych, np. przedsiębiorstw wydobywczych. W międzynarodowej terminologii żeglugowej statki badawcze określa się skrótem RV, z jęz. angielskiego research vessel.
Marina, port jachtowy – mały lub średni port (też wydzielona część portu tj. basen jachtowy) przystosowany do przybijania, cumowania i postoju jachtów i innych niewielkich jednostek pływających. Obszar portu osłonięty jest zazwyczaj od strony otwartego akwenu falochronem w sposób naturalny lub sztuczny.
Mariny w Polsce
Mariny na obszarach morskich:
Mariny śródlądowe:
PORTY W POLSCE
Port morski Gdańsk – port morski nad Zatoką Gdańską na Martwej Wiśle, położony w Gdańsku, w woj. pomorskim. Jest jednym z największych bałtyckich portów i należy do Europejskiej Organizacji Portów Morskich (ESPO).
Powierzchnia portu obejmuje 3248 ha lądu, a łączna długość nabrzeży wynosi 23 700 m.
Port morski Ustka – port morski nad Morzem Bałtyckim, w ujściu rzeki Słupi, w mieście Ustka, w woj. pomorskim. Port obsługuje głównie statki rybackie, turystyczne i jednostki sportowe.
Port morski Gdynia – handlowy port morski nad Zatoką Gdańską, w woj. pomorskim w Gdyni, położony na Pobrzeżu Kaszubskim. Jest trzecim co do wielkości portem morskim w Polsce (po Gdańsku i Szczecinie).
PRZEWOŹNICY W POLSCE
ALL LINES LOGISTICS jest nowoczesną organizacją świadczącą usługi w zakresie szeroko rozumianej spedycji międzynarodowej i krajowej od ponad 10 lat.
Morska Agencja Gdynia Sp. z o.o. przedsiębiorstwo maklerskie powstało w 1951r.
Port Consultants
Firma Port Consultants Sp. j. funkcjonuje z powodzeniem na rynku usług spedycyjnych od roku 1988.
ŻEGLUGA WG OBSZARU DZIAŁANIA
W zależności od obszaru działalności żeglugę można podzielić na:
- żeglugę morską
- żeglugę przybrzeżną
- żeglugę śródlądową
Żegluga morska:
Żegluga morska realizowana jest między portami morskimi za pomocą wyspecjalizowanych statków , np.:
- statków pasażerskich do przewozu osób
- statków typu RORO do przewozu samochodów ciężarowych i wagonów kolejowych z towarem
- kontenerowców do przewozu towarów w kontenerach
- gazowców rozmaitego rodzaju do przewozu gazu w różnej postaci
- tankowców do przewozu towaru płynnego, głównie produktów przemysłu naftowego
- drobnicowców do przewozu towarów liczonych w sztukach
- masowców do przewozu towarów sypkich
Żegluga przybrzeżna:
Żegluga przybrzeżna- podróże po obszarach Morza Bałtyckiego i akwenach przyległych do 8 stopnia długości geograficznej wschodniej (definicja zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 4 lutego 2005 w sprawie wyszkolenia i kwalifikacji zawodowych marynarzy)
Polski katamaran żeglugi przybrzeżnej Agat w główkach portu Gdyńskiego
Żeglugę przybrzeżną uprawiają statki o małej zdolności żeglugowej wynikającej z ich konstrukcji (np. małe wymiary, niewielkie zanurzenie).
Żegluga śródlądowa:
Pojęcie żegluga śródlądowa podlega ewolucji i nigdy nie było ustawowo definiowane. Na podstawie ustawy Prawa wodne żeglugę śródlądową można określić jako tak zwaną powszechną lub szczególną formę korzystania z wód, polegającą na transport czyli przewóz osób i rzeczy, połów ryb,utrzymanie szlaku żeglownego
Współczesny polski bocznokołowy statek wycieczkowy – " Jagienka " podczas rejsu wycieczkowego po Warcie w Poznaniu w okolicy mostu św. Rocha.
ŻEGLUGA WG CHARAKTERU
Wg innych kryteriów podziału występują jeszcze:
- żegluga kabotażowa
- żegluga liniowa
- żegluga trampowa
- żegluga wahadłowa
Żegluga kabotażowa:
Żegluga kabotażowa lub kabotaż to żegluga pomiędzy portami tego samego państwa. Jeśli odbywa się w obrębie jednego morza nazywana jest kabotażem małym. Jeśli porty te znajdują się na różnych morzach to mówimy o kabotażu wielkim. Często kabotażem nazywa się ogólnie żeglugę przybrzeżną.
Żegluga liniowa:
Żegluga liniowa odbywa się na stałych trasach według określonego rozkładu rejsów.
Żegluga trampowa:[
Żegluga trampowa lub tramping to rodzaj żeglugi bez stałego rozkładu rejsów; przewóz najczęściej całookrętowych ładunków wynikający z aktualnego zapotrzebowania rynku przewozowego.
Żegluga wahadłowa:
Żegluga wahadłowa to forma żeglugi odbywająca się wyłącznie między dwoma konkretnymi portami lub przystaniami. W zależności od akwenu, który ma do pokonania statek może zaliczać się do żeglugi morskiej, przybrzeżnej lub śródlądowej. W skład floty obsługującej taką formę transportu najczęściej wchodzą różnej wielkości promy z furtami dziobowymi i rufowymi umożliwiającymi wjazd i wyjazd pojazdów z obu stron statku.
Żegluga wycieczkowa
Podstawowym obecnie zajęciem statków pasażerskich to prowadzenie żeglugi wycieczkowej. Przewozi się w ten sposób w ciągu roku wiele milionów pasażerów.
Wycieczkowce:
Żegluga promowa
Promy pasażerskie:
Żegluga promowa jest obsługiwana przez inny typ statków, klasyfikowanych jako statki pasażerskie – RORO. Z racji tak nazwanej funkcji wynika, że oprócz pasażerów przewożą one też ładunki tj.: samochody osobowe, ciężarowe, wagony kolejowe. Podstawową ich rolą jest jednak przewóz ludzi w odróżnieniu od statków ROPAX, gdzie ludzie są tylko „dodatkiem” do ładunku (np. kierowcy ciężarówek). Drugą istotną różnicą pomiędzy liniowcami i wycieczkowcami a promami jest krótki czas trwania podróży wynoszący do kilkudziesięciu godzin.
PORT Z KTÓREGO WYRUSZAMY |
PORT DOCELOWY |
PRZEWOŹNIK |
POŁĄCZENIA |
Świnoujście
Ystad (Szwecja)
Polferries
www.polferries.pl
-
czas: 7 h 45 min
-
1 x dziennie
-
codziennie
Gdańsk
Nynashämn (Szwecja)
Polferries
www.polferries.pl
-
czas: 19 h
-
w zależności od miesiąca 2-7 razy w tygodniu
Świnoujście
Ystad (Szwecja)
Unity Line
www.unityline.pl
-
czas: 7 h 15 min.
-
4 x dziennie
-
codziennie
|
|
|
Stena Line
www.stenaline.pl
Karlskrona (Szwecja)
Gdynia
Świnoujście
Trelleborg (Szwecja)
Unity Line
www.unityline.pl
-
czas: 7 h
-
3 x dziennie
-
codziennie
Dawid Baranowski
Dawid Stępka
deck
By lunq123
deck
- 2,018