SYSTEMY OPERACYJNE

W PRZEGLĄDARCE

[aby przewijać slajdy, należy użyć spacji lub strzałek]

Ogólny opis

OS.js to open-source'owy, internetowy system operacyjny napisany w JavaScript, dostępny przez przeglądarkę z pełnoprawnym menadżerem okien, API dla nowych aplikacji, GUI oraz przemyślanym systemem plików.

Funkcjonalność

OS.js pozwala na dostosowanie wyglądu, integrację z rozwiązaniami w chmurze (SkyDrive, DropBox, Google Drive), zmianę języka, instalację oraz korzystanie z aplikacji.

W łatwy sposób można go zainstalować na serwerze, który obsługuje node.js lub PHP, a następnie połączyć się z nim z każdego miejsca na świecie. Wystarczy aktualna przeglądarka.

Autor udostępnił prosty instalator, zarówno pod systemy z rodziny UNIX jak i Windows.

Wygląd

Panel ustawień jak i sam wygląd systemu jest wyraźnie wzorowany na dystrybucjach Linuksa, a dokładniej to na środowisku graficznym Gnome.

Standardowo do wyboru otrzymujemy 5 tematów, 13 czcionek oraz kilka tapet. 

Możemy zdecydować czy chcemy używać animacji, dźwięków, pokazywać ikony na pulpicie, a także zmienić pozycję, kolor oraz elementy paska zadań.

Języki

System obsługuje 8 języków:
norweski, francuski, niemiecki, rosyjski, holenderski, polski, wietnamski oraz chiński.

Niestety nie wszystkie z tłumaczeń są dokończone. 

Aplikacje

OS.js posiada wszelkie podstawowe aplikacje, które system posiadać powinien. Znajdziemy m.in. kalkulator, menadżer zadań oraz plików, program do rysowania, odtwarzania muzyki, tworzenia dokumentów, a także komunikator oraz gry (w tym Wolfeinstein 3D).

Dodatkowe aplikacje można pobrać z "App Store" lub wgrać z innego źródła, przesyłając paczkę *.zip.

Użytkownicy

System użytkowników należy do prostych, ale wystarczających. Pojedynczemu użytkownikowi przypisywany jest id, login, hasło, grupa oraz język.

Demonstracja

SilveOS

Ogólny opis

SilveOS to system wykonany w technologi Silverlight. Nie można go pobrać i zainstalować na własnym serwerze, ale twórcy otworzyli darmową rejestrację, która daje dostęp do wszystkich funkcjonalności. System w języku angielskim.

Wygląd

SilveOS jest bardzo podobny do Windows Vista/7, zarówno pod względem wyglądu jak i funkcji interfejsu. System posiada klasyczne menu start oraz widżety na pulpit.

W Panelu Sterowania możemy właściwie zmienić jedynie kwestie dotyczące wyglądu, takie jak temat, tapeta czy ikona użytkownika.

 

Zarówno tapetę jak i avatar zmienia się poprzez wprowadzenie URL obrazu.

Aplikacje

System posiada sporo wbudowanych aplikacji, ale gdyby to nie wystarczyło użytkownikowi, można doinstalować kolejne z zewnętrznych źródeł.

Standardowo znalazł się menadżer plików, przeglądarka, paint,  kalkulator i kilka gier.

Ciekawą aplikacją jest odtwarzacz wideo, do którego możemy załadować pliki z naszego komputera, a także Virtual Earth , czyli mapa świata z podglądem satelitarnym.

Aplikacje

Kilka z aplikacji służy do przeglądania portali społecznościowych i multimedialnych, takich jak YouTube, Flickr czy Twitter. Ponadto, system jest wyposażony w czytnik RSS, a także dość rozbudowy edytor tekstu.

Demonstracja

Ogólny opis

eyeOS to aktualnie płatny system operacyjny przez przeglądarkę. Wcześniej był rozpowszechniany na licencji open-source (do v2.5), lecz producent wraz z nową wersją postanowił go skomercjalizować i zacząć sprzedawać.

Ogólny opis

Aby móc pobrać jego darmową wersję, należy skontaktować się bezpośrednio z autorami lub znaleźć nieoficjalne źródło, gdyż jego wszystkie niekomercyjne wersje zostały usunięte z oficjalnej strony projektu.

 

System obsługuje kilka języków, w tym język polski. Do działania wymaga serwera z obsługą PHP oraz biblioteką GD. 

Wygląd

eyeOS ma prosty i klasyczny interfejs, który nie wyróżnia się niczym szczególnym spośród innych systemów. Zmiana wyglądu przez użytkownika ogranicza się do wyboru tapety oraz avatara. 

Aplikacje

System posiada kilka podstawowych aplikacji, a wśród nich menadżer plików, kalendarz, komunikator, dwa edytory tekstu, klient pocztowy, kalkulator i monitor systemu.

 

Na wyróżnienie zasługuje dość zaawansowany edytor tekstu Documents i program pocztowy Mail Client. 

Aplikacje

Do systemu można dograć nowe aplikacje, stworzone przez społeczność. Zazwyczaj wykorzystują one technologię JS, AJAX oraz PHP. Dodatkowe aplikacje posiadają rozszerzenie *.eyepackage. Niestety wraz ze skomercjalizowaniem projektu, nastąpił zastój w publikacji i rozwoju aplikacji przez jego użytkowników. 

 

Baza programów znajduje się na www.eyeos-apps.org

Użytkownicy

Użytkowników systemu, a także całej sieci, którą obsługuje, można przypisywać do odpowiednich grup. Grupy takie może również tworzyć każdy użytkownik i zaznaczyć, czy grupa ma być publiczna (każdy może do niej dołączyć), czy prywatna.

 

Użytkownicy mogą komunikować się ze sobą przy pomocy komunikatora.

Demonstracja

Emulatory Online

Microsoft Windows 1.01

Na stronie www.pcjs.org można znaleźć kilka emulatorów napisanych w JS, wśród nich emulator komputera IBM z zainstalowanym systemem Windows 1.01.

Microsoft Windows 3.0

Kolejnym emulatorem, tego samego autora, jest emulator systemu Windows w wersji 3.0.

Mac OS System 7

Nie tylko firma Microsoft doczekała się emulatora swojego flagowego produktu, ale również firma Apple.

JS Linux Simulator

Symulator komputera z systemem Linux napisany w JavaScript.

Koniec

[prezentację wykonał Paweł Klockiewicz]

Systemy Operacyjne

By Paweł Klockiewicz

Systemy Operacyjne

Systemy Operacyjne w przeglądarce.

  • 570