Vahvan hapon titraus vahvalla emäksellä
Ekvivalenttikohdan pH=7
V(NaOH)=21,2 ml
HCl(aq) + NaOH (aq)
NaCl (aq) + H2O (l)
c(HCl) =?
V(HCl)= 20 ml
c(NaOH)= 0,1 mol/l
V(NaOH)= 21,2 ml
Ekvivalenttikohdassa n(HCl)=n(NaOH)
Vahvan emäksen titraus vahvalla hapolla
V(HCl)=13,2 ml
Heikon hapon titraus vahvalla emäksellä
Ekvivalenttikohdan pH=8,8
V(NaOH)=21,4 ml
Puskuriliuoksessa [HA]=[A-]
Heikon emäksen titraus vahvalla hapolla
Ekvivalenttikohdan pH=5,9
V(NaOH)=15,3 ml
By marikasuovanen