Ulica Arbat (ros. Арбат)

Zuzia Chabowska

Arbat lub Stary Arbat jest to  ulica w centrum Moskwy. Od jej nazwy pochodzi także nazwa części dzielnicy miasta znajdującej się w centralnym okręgu administracyjnym Moskwy.

Historia ulicy

Nazwę swą ulica wzięła od posiadłości ziemskiej Orbat położonej na zachód od moskiewskiego Kremla, ale jak do tej pory nie udało się wywieść tego toponimu.

Dawniej Stary Arbat łączył Kreml z „szosą rublowską” – miejscem, gdzie znajdują się najbogatsze rządowe wille podmiejskie. Drogą tą jeździł do Kremla ze swojej willi Stalin i inni działacze rządowi, dlatego też wciąż znajdowała się ona pod nadzorem organów bezpieczeństwa publicznego.

Arbat w rosyjskiej kulturze

Arbat zajmuje istotne miejsce w rosyjskiej kulturze po pierwsze ze względu na fakt, że w jego okolicach zamieszkiwało wielu znanych artystów. Należeli do nich m.in. poeci Aleksander Puszkin i Andriej Bieły, pisarz Anatolij Rybakow czy bard Bułat Okudżawa. Pomniki Puszkina i Okudżawy stoją dziś na Arbacie. Ulica pojawia się także często w utworach artystycznych m.in. w klasycznych powieściach; np. Dzieci Arbatu Rybakowa i Mistrz i Małgorzata Bułhakowa, w którym mowa o sklepie Torgsinu przy Arbacie i o dawnym mieszkaniu Mistrza w jednym z zaułków przy tej ulicy.

W okresie pieriestrojki w Moskwie zaczęto wystawiać na ulicach prace malarzy amatorów. Po raz pierwszy było dozwolone to, co jeszcze niedawno było zakazane, a ludzie oglądali wystawy uliczne jak w muzeum. Ekspozycje wzbudzały prawdziwe zainteresowanie

Stopniowo obok malarzy zaczęli pojawiać się muzykanci uliczni, a poeci amatorzy czytali tu swoje wiersze.

Dziękuje za uwagę :) 

 

deck

By Zuzia Chabowska